Současné vládě bych už nedal ani halíř, kroutil hlavou ve vysílání CNN Prima NEWS bývalý prezident Václav Klaus. Nynějšího ministra financí Zbyňka Stanjuru a kabinet Petra Fialy (oba ODS) následně označil za otesánky. „Za poslední dvě etapy vlády zbořily, na co sáhly,“ přidal se v pořadu 360° do debaty o zadluženosti státu předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Důsledky vládní rozpočtové politiky teď podle něj skrze vysokou inflaci zaplatí zaměstnanci a důchodci.
Podle Klause kabinet Petra Fialy (ODS) jen konzumuje víc peněz, aby je mohl někomu dávat. Současné vládě by už nepřenechal ani halíř. „Je to otesánek,“ přirovnal ji bývalý prezident k pohádkovému jedlíkovi.
„Dejme rychle zpátečku. Udělejme něco a nepokoušejme se dále zvyšovat výdaje, což mně se zdá, že dnešní vláda, při vší opačné rétorice, ve skutečnosti dělá,“ pronesl.
ČTĚTE TAKÉ: Prezident Pavel se opřel do vlády: Jejich špatná komunikace se starosty přináší problémy
„Musí se provést škrty a já vždycky říkám škrty plošné. Zároveň, aby bylo jasné, ne sociálně necitlivé škrty. K nim by se měla dodat sociálně citlivá pomoc,“ doplnil bývalý předseda Občanských demokratů. Podle něj je třeba učinit radikální řez, jinak skončíme jako Řecko. Tomu v roce 2010 hrozil státní bankrot.
Ekonom: Rodičovská? Neadekvátní, ale na růst nemáme. Stavební spoření zničili politici
„Výše rodičovského příspěvku sice není adekvátní, zároveň si ale myslím, že nemáme na to, abychom jej zvyšovali,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ekonom Vladimír Pikora. Vyjádřil se rovněž ke stavebnímu spoření, důvěru v něj prý výrazně snížily výroky některých politiků.
Odborový předák Středula je proti „tupým škrtům“, které podle něj současná vláda provádí „Zatíží ty, kteří se nejvíce podílí na růstu hrubého domácího produktu. Tím pádem ho zmrazí, protože zaměstnanci a důchodci srazí svou spotřebu,“ uvedl Středula.
Kromě Klausem zmíněných výdajů by se podle něj vláda měla intenzivně zabývat také příjmovou stranou státního rozpočtu. „Musí ji řešit, protože ji podsekla,“ sdělil Středula. Zatím prý zbořila všechno, na co sáhla, a to prý i ta předešlá Andreje Babiše (ANO).
Pomohlo by zvýšit DPH?
Jednou z cest, jak ozdravit veřejné finance, je dle některých politických subjektů zvýšit daň z přidané hodnoty. To ale podle Klause není nutné. „Jestli máme nadměrně nafouknuté výdaje, tak stav veřejných financí nikdy nevyřešíme zvyšováním daní. To je cesta do pekel,“ myslí si profesor pro obor financí.
Varuje před tím i Středula. „Výsledkem toho bude, že spotřebitel zaplatí ještě vyšší cenu. Dalším důsledkem bude, že vzroste nespokojenost. Stát sice zvýšením DPH získá nějaké prostředky, ale bude to zatíženo tím, že lidé začnou méně utrácet,“ dodal Středula.
Na celou debatu o zvýšení minimální mzdy, stavu veřejných financí či o zvyšování daní se můžete podívat v přiloženém videu.