Bývalý prezident republiky Václav Klaus podal žalobu na ministerstvo zdravotnictví. Předmětem sporu je několikatisícová pokuta za to, že neměl při svém loňském tříminutovém projevu nasazenou roušku. Pokutu Klaus považuje za politický akt, nikoliv za porušení sporně vydávaných opatření, informoval Petr Macinka z Institutu Václava Klause (IVK).
Klaus si přišel loni 28. října před Obecní dům připomenout výročí vzniku Československa. U pamětní desky vystoupil s projevem, ve kterém kritizoval vládní opatření proti koronaviru. Na akci neměl navzdory tehdejším vládním opatřením nasazenou roušku. Po uveřejnění záběrů z události v médiích se případem začala zabývat policie, která případ následně předala k řešení pražské hygienické stanici.
Klaus: V české politice chybí někdo jako Orbán. Můžeme se „promaláčovat“
Podle bývalého českého prezidenta Václava Klause letošní parlamentní volby na tuzemské politické scéně nic nezmění. Strany kandidující do Sněmovny prý nemají pořádný program a žádný z politiků nemá odvahu zvednout silné téma a jít proti proudu společnosti. Za příklad správného jednání pak uvedl maďarského premiéra Viktora Orbána.
„Bývalý prezident tuto pokutu vyměřenou mu úřady uhradil, avšak jako vyjádření nesouhlasu s tím, že úřady vynucují dodržování opatření, která – jak je argumentováno v žalobě – nemají zákonnou oporu, podává žalobu, aby o míře přípustnosti omezování lidského jednání občanů České republiky rozhodl soudce na základě platných a demokraticky přijatých právních předpisů, nikoli úřad na základě vlastních sporných vyhlášek,“ uvedl institut v tiskové zprávě.
Podle exprezidenta nemohl mít krátký projev ve venkovním prostoru před pražským Obecním domem žádné epidemické následky. Proto pokutu na základě sporně vydaného opatření ze strany ministerstva zdravotnictví považuje za politický akt, nikoliv za jeho porušení.
Hygienici bývalému prezidentovi v lednu udělili pokutu deset tisíc korun za porušení mimořádných opatření. Klaus s pokutou nesouhlasil a podal proti rozhodnutí odpor, v němž požadoval zastavení přestupkového řízení. V březnu ale hygiena své rozhodnutí potvrdila. Klaus se proto obrátil s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví, které ale nyní jeho námitky definitivně odmítlo. Výši pokuty ale snížilo na osm tisíc korun.
Vynucují dodržování nezákonných opatření
Bývalý prezident České republiky se podle Macinky pro žalobu rozhodl zejména kvůli velkému množství podobně stíhaných občanů.
„Ti jsou perzekvováni na základě těchto opatření vlády. Pro většinu takových občanů je velmi obtížné, ne-li nemožné svá práva před vládními úřady hájit, což vede k tomu, že ministerstvo zdravotnictví dodržování nezákonných nařízení i nadále vynucuje a rozsudky soudů ignoruje,“ uvádí dále IVK v tiskové zprávě.
Podle ministerstva hygienická stanice při správním řízení nezjistila, že by Klaus svým jednáním někoho nakazil, což bylo při určování výše pokuty posuzováno jako polehčující okolnost.