Severní Korea zřejmě začala opravovat uzavřené jaderné testovací středisko Pchunggje. Vyplývá to ze satelitních snímků, které analyzovali američtí odborníci, informoval zpravodajský web BBC News.
Satelitní snímky ukazují „velmi rané známky aktivity“, k nimž došlo teprve během posledních několika dní. Patří mezi ně výstavba nové budovy a oprava jedné, která na místě zůstala. Na místě se také objevilo stavební dříví a piliny, uvedli analytici ze Střediska Jamese Martina pro studie nešíření jaderných zbraní (CNS). Analyzované snímky pořídila v pátek satelitní společnost Maxar.
Putinovi spojenci: Spolupachatel Lukašenko i nenápadný přítel v Evropě
Ruský prezident Vladimir Putin si svojí invazí na Ukrajinu nadělal nové nepřátele v zahraničí a ty stávající proti sobě ještě více stmelil. I nadále má však pár spojenců, kteří za ním otevřeně či alespoň nepřímo stojí. Jasným přítelem Putinova Ruska zůstává Bělorusko se svým vládcem Alexandrem Lukašenkem. Putin se však do jisté míry stále může spolehnout na další státy, včetně jednoho z Evropy.
„Práce ve středisku Pchunggje naznačují, že Severní Korea přijala nějaké rozhodnutí ohledně stavu testovacího střediska“, uvedli analytici. Jednou z možností by mohl být plán obnovit jeho provozuschopnost pro budoucí jaderné testy.
Jaderné testovací středisko Pchunggje v hornaté izolované provincii na severovýchodě země bylo v září 2017 využito k zatím poslední, šesté jaderné zkoušce, při které Severokorejci odpálili svou druhou vodíkovou bombu. Americko-korejský institut při Univerzitě Johnse Hopkinse její sílu odhadl až na 250 kilotun trinitrotoluenu (další odhady hovořily o 100 kilotunách).
Rekonstrukce Pchunggje může trvat roky
Při tomto testu se podle jihokorejských a japonských zdrojů propadl jeden z tunelů podzemního střediska a přitom možná zahynulo více než 200 lidí. KLDR to ale popřela. Čínští vědci později uvedli, že středisko, kde se uskutečnily všechny severokorejské pokusné jaderné výbuchy, se pak zřejmě stalo nepoužitelným.
V květnu 2018 KLDR oznámila, že své jaderné středisko Pchunggje zlikvidovala a za přítomnosti novinářů nechala odpálit několik jeho částí poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-un slíbil, že zastaví veškeré jaderné testy.
Nové zjištění amerických analytiků přichází v době, kdy odborníci varují, že by KLDR mohla obnovit zkoušky jaderných zbraní a raket dlouhého doletu. Zatím to ale vypadá, že může trvat roky, než bude Pchunggje opět připravené na testy.