Za porušení karantény hrozí ve spoustě zemí nanejvýš veliká pokuta, v KLDR ale zvolili drsnější postih. Kdo v koronavirových časech nedodrží protipandemická opatření, toho totalitní režim uvrhne do nově otevřeného lágru. Popisují to specializované stránky Daily NK, které se dlouhodobě zaměřují na dění v Kimově říši.
Je to vlastně paradox: Oficiálně KLDR nepřiznává ani jediný případ nákazy, přesto kvůli koronaviru opět výrazně přitvrdila. Podle stránek Daily NK nově zavedla lágr pro lidi, kteří poruší karanténu.
Vedlejší účinky vakcíny proti koronaviru: Výrobci zveřejnili seznam těch nejčastějších
Očkování proti koronaviru v Česku začalo v neděli 27. prosince. Další dodávka vakcíny by měla dorazit ve čtvrtek 31. prosince a od ledna se potom bude do Česka dovážet pravidelně každý čtvrtek. Nejprve jsou očkovaní zdravotníci, kteří se starají o těžce nemocné s covidem, od března přijdou na řadu senioři a nejdříve v květnu by se mělo dostat na ostatní. Jaké však může mít očkování vedlejší účinky?
„Otevřeli zařízení v uhelném dole, v němž jinak pracují političtí vězni z hwačonského tábora,“ uvedl Daily NK.
KLDR už na začátku roku uzavřela hranice, v obavách ze šíření pandemie výrazně utlumila obchod se svými tradičními partnery Čínou a Ruskem. Obyčejní lidé tak mají ještě větší problém sehnat i to nejobyčejnější zboží.
Kim Čong-un se podle jihokorejských tajných služeb koronaviru přímo děsí, v ochraně před ním se někdy uchyluje až k absurdním krokům. Vedení KLDR například zakázalo rybaření a produkci soli, protože mořská voda podle něj může být kontaminována virem. Neprodyšně se též uzavřelo několik severokorejských měst.
Zdravotník se nakazil covidem, i když byl očkován. Každý reaguje jinak, tvrdí experti
Muž z Kalifornie se nakazil koronavirem, přestože byl naočkován. Stalo se to zhruba týden poté, co dostal vakcínu společnosti Pfizer. Podle odborníků se ale každému mohou vytvořit protilátky v odlišnou dobu, třeba i dva týdny po její aplikaci, píše web Daily Mail.
Za porušení nařízených pravidel přitom hrozí přísné postihy, nedávno byl třeba popraven jistý úředník za nerespektování omezení dovozu ze zahraničí.
Naposledy se režim zaměřil na nedodržování karantény. Protože počet lidí, kteří na ni nedbají, podle zdrojů Daily NK výrazně stoupl, režim se rozhodl hříšníky internovat v lágru v provincii Severní Hwanghe.
„Nachází se na území bývalého Tábora 26, který byl uzavřen roku 1991 kvůli tlaku mezinárodních organizací upozorňujících na porušování lidských práv,“ napsal Daily NK.
Zdroj článku popisuje, že v lágru panují brutální podmínky. Potrestaní pracují v dolech, i po směnách v podzemí jsou nuceni k těžkým fyzickým výkonům. Žádná karanténa se zde samozřejmě nedodržuje. O krutém zacházení vypovídá i fakt, že zkraje prosince zemřelo už druhý den po příjezdu hned šest z 53 nových vězňů.