Muž z Kalifornie se nakazil koronavirem, přestože byl naočkován. Stalo se to zhruba týden poté, co dostal vakcínu společnosti Pfizer. Podle odborníků se ale každému mohou vytvořit protilátky v odlišnou dobu, třeba i dva týdny po její aplikaci, píše web Daily Mail.
„Nechám se očkovat proti koronaviru! (…) Ohlásím se, pokud mi začne růst třetí paže,“ vtipkoval pod instagramovým příspěvkem zdravotník Matthew W, který pochází z Kalifornie. Jak informuje web Daily Mail, další končetina mu sice nenarostla, zato dostal nemoc COVID-19.
Vedlejší účinky vakcíny proti koronaviru: Výrobci zveřejnili seznam těch nejčastějších
Očkování proti koronaviru v Česku začalo v neděli 27. prosince. Další dodávka vakcíny by měla dorazit ve čtvrtek 31. prosince a od ledna se potom bude do Česka dovážet pravidelně každý čtvrtek. Nejprve jsou očkovaní zdravotníci, kteří se starají o těžce nemocné s covidem, od března přijdou na řadu senioři a nejdříve v květnu by se mělo dostat na ostatní. Jaké však může mít očkování vedlejší účinky?
S největší pravděpodobností se nakazil při své směně na jednotce pro covid pozitivní.
Zdravotník dostal první dávku vakcíny 18. prosince. O osm dní později však začal pociťovat symptomy nákazy a nechal se otestovat. Výsledky byly pozitivní.
Podle Dr. Christiana Ramersa, specialisty na infekční nemoci Family Health Centers v San Diegu, nejde o nic neočekávaného. „Z klinických studií s vakcínami víme, že může trvat asi deset dní až dva týdny, než se začne vyvíjet ochrana proti viru,“ sdělil Ramers.
Očkování podle něj neznamená okamžitou imunitu. „První dávka má účinnost kolem 50 procent. Potřebujete druhou dávku, abyste dosáhli až 95 procent,“ dodal Ramers.