reklama

KLDR slavila: Ať žije Kim a rok 2021! Navzdory pandemii, popravám i hladu

Na mnoha místech světa měli lidé na silvestra nakázáno zůstat doma, v KLDR se však příchod roku 2021 slavil s velkou pompou. Značná část Kimovy říše sice hladoví, popravuje se za absurdní přečiny, brutální lágr hrozí nejen za projevení odlišného názoru, ale i za porušení karantény. Přesto režim předstírá, že země vzkvétá. A že se jí pandemie netýká. Nový letopočet tak Severokorejci vítali na zaplněném náměstí, burácel k tomu okázalý ohňostroj.

reklama

Tisíce lidí v rouškách ukazují na tmavou oblohu, po níž za třaskavých výbuchů tančí pestrobarevné šmouhy a čáry. Na jevišti se natřásají zpívající slečny v kožiších a beranicích, za chvíli je střídají bubenice v tradičních úborech. Davy se pohupují do rytmu. Mrazivý večer ozařují čtyři neonová čísla 2021, nad nimiž k nebi stoupá obří státní vlajka s rudou hvězdou.

KLDR se rozhodla oslavit silvestr v působivém stylu, Pchjongjang se v noci na pátek proměnil v dějiště obrovského karnevalu. Navzdory koronaviru. Navzdory chudobě, hladu a strachu, které teď sužují izolovanou říši Kim Čong-una.

Podle novináře Colina Zwirka ze stránek NK News, které se děním v jednom z posledních komunistických režimů na světě dlouhodobě zabývají, však šlo pouze o jedno velké divadlo.

„Určitě to přitom nebylo tak bombastické jako v předchozích letech,“ tvrdí Zwirko.

Kim vytrvale ubezpečuje, že v KLDR se zatím nevyskytl ani jeden případ covidu. Přesto zemi kvůli pandemii zatížil mnoha přísnými opatřeními. Už dávno neprodyšně uzavřel hranice, také zcela utlumil obchod s Čínou a Ruskem, čímž zásadně přispěl k bídě a hladovění obyvatel.

Neprodyšně se též uzavřelo několik severokorejských měst. Protože se diktátorův strach podle jihokorejské tajné služby blíží až k paranoie, zakázal i rybaření a produkci soli. Důvod? Mořská voda podle něj může být kontaminována virem.

A tím to zdaleka nekončí. Naposledy za hranice proniklo svědectví o tom, že Severokorejcům porušujícím karanténu hrozí umístění do lágru v provincii Severní Hwanghe, kde panují velmi brutální podmínky.

Za takových okolností začal v hlavním městě státem podporovaný mejdan, který měl dát světu i vlastním občanům najevo, že není tak zle. Lidé si parádu fotili na mobily, vzduchem poletovaly rozpustilé balonky, gigantické nafukovací sněhuláky zdobily nápisy „Ať žije generál Kim Čong-Un“ a „Svou vlast miluji nade vše na světě“.

Návštěvníci na přeplněné pchjongjangské náměstí sice přišli v rouškách, rozhodně ale ani náhodou nedodržovali rozestupy doporučované pro snížení rizika nákazy. Kimův režim tak jen napodobil svérázný přístup k velké říjnové armádní přehlídce, při níž tisíce vojáků pochodovaly ulicemi bez zakrytých úst a nosu.

Další obří akce se přitom koná už v příštích dnech – do Pchjongjangu se k zasedání vládnoucí Strany práce sjíždějí delegáti z celé země.

Tagy:

Hlavní zprávy

Výzkum WHO o původu koronaviru byl zbrklý. Dokument CNN hledá zdroj pandemie
CNN

Výzkum WHO o původu koronaviru byl zbrklý. Dokument CNN hledá zdroj pandemie

Lidstvo přežilo už téměř dva roky koronavirové pandemie a vědci se stále nedokážou shodnout, odkud se virus vzal. Řada expertů nepovažuje výzkum Světové zdravotnické organizace ve Wu-chanu za kvalitní, a důležitá data tak stále chybí. V novém dokumentu CNN se experti celého světa snaží znovu najít to nejdůležitější – pravdu.

Podzim covidu prospívá. Věřím ve Vánoce bez lockdownu, říká Dušek a varuje před chřipkou
Koronavirus

Podzim covidu prospívá. Věřím ve Vánoce bez lockdownu, říká Dušek a varuje před chřipkou

Ačkoliv se vývoj epidemie zatím řídí spíše optimistickým scénářem, čísla nakažených se nyní mohou výrazněji zvyšovat. Řekl to v pořadu Nový den ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Může za to přicházející podzim a sním spojený četnější výskyt respiračních onemocnění, například chřipky. Proto ve vysílání CNN Prima NEWS apeloval na očkování, a to jak proti covidu, tak proti zmíněné chřipce.

Romské oslavy: Otřesný hluk a žádné roušky. Je to horor, stěžují si obyvatelé Prešova
Slovensko

Romské oslavy: Otřesný hluk a žádné roušky. Je to horor, stěžují si obyvatelé Prešova

Coviv necovid, v Prešově to podle obyvatelů žije. V tamním podniku se konají takzvané bašavely – romské oslavy. Kromě hluku, na který si sousedé stěžují, je trápí ještě zásadnější věc. Účastníci party nedodržují žádná protikoronavirová opatření. O rouškách ani rozestupech nemůže být ani řeč, a to přesto, že na Slovensku nakažených každým dnem přibývá.

Kdo financuje nezávislou žurnalistiku? Nadační fond rozděluje miliony, dárce ale tají

Nadační fond nezávislé žurnalistiky rozdělil v loňském roce na různé mediální projekty přes sedm milionů korun. V tom letošním se částka blíží osmi milionům. Největší grant získala společnost FORUM 24, jejímž majitelem je známý novinář Pavel Šafr. Odkud Nadační fond získává peníze a jak je rozděluje, se však nedozvíme. „Je to zbytečné oslabení autority této instituce a její práce,“ myslí si politolog Jan Kubáček.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama