reklama

KLDR slavila: Ať žije Kim a rok 2021! Navzdory pandemii, popravám i hladu

Silvestrovský ohňostroj nad KLDR
Zdroj: Profimedia

Na mnoha místech světa měli lidé na silvestra nakázáno zůstat doma, v KLDR se však příchod roku 2021 slavil s velkou pompou. Značná část Kimovy říše sice hladoví, popravuje se za absurdní přečiny, brutální lágr hrozí nejen za projevení odlišného názoru, ale i za porušení karantény. Přesto režim předstírá, že země vzkvétá. A že se jí pandemie netýká. Nový letopočet tak Severokorejci vítali na zaplněném náměstí, burácel k tomu okázalý ohňostroj.

reklama

Tisíce lidí v rouškách ukazují na tmavou oblohu, po níž za třaskavých výbuchů tančí pestrobarevné šmouhy a čáry. Na jevišti se natřásají zpívající slečny v kožiších a beranicích, za chvíli je střídají bubenice v tradičních úborech. Davy se pohupují do rytmu. Mrazivý večer ozařují čtyři neonová čísla 2021, nad nimiž k nebi stoupá obří státní vlajka s rudou hvězdou.

KLDR se rozhodla oslavit silvestr v působivém stylu, Pchjongjang se v noci na pátek proměnil v dějiště obrovského karnevalu. Navzdory koronaviru. Navzdory chudobě, hladu a strachu, které teď sužují izolovanou říši Kim Čong-una.

Podle novináře Colina Zwirka ze stránek NK News, které se děním v jednom z posledních komunistických režimů na světě dlouhodobě zabývají, však šlo pouze o jedno velké divadlo.

Oslava silvestra v KLDR
Oslava silvestra v KLDR
Zdroj: Profimedia

„Určitě to přitom nebylo tak bombastické jako v předchozích letech,“ tvrdí Zwirko.

Kim vytrvale ubezpečuje, že v KLDR se zatím nevyskytl ani jeden případ covidu. Přesto zemi kvůli pandemii zatížil mnoha přísnými opatřeními. Už dávno neprodyšně uzavřel hranice, také zcela utlumil obchod s Čínou a Ruskem, čímž zásadně přispěl k bídě a hladovění obyvatel.

Neprodyšně se též uzavřelo několik severokorejských měst. Protože se diktátorův strach podle jihokorejské tajné služby blíží až k paranoie, zakázal i rybaření a produkci soli. Důvod? Mořská voda podle něj může být kontaminována virem.

Oslavy silvestra v KLDR
Oslavy silvestra v KLDR
Zdroj: Profimedia

A tím to zdaleka nekončí. Naposledy za hranice proniklo svědectví o tom, že Severokorejcům porušujícím karanténu hrozí umístění do lágru v provincii Severní Hwanghe, kde panují velmi brutální podmínky.

K tématu

Za takových okolností začal v hlavním městě státem podporovaný mejdan, který měl dát světu i vlastním občanům najevo, že není tak zle. Lidé si parádu fotili na mobily, vzduchem poletovaly rozpustilé balonky, gigantické nafukovací sněhuláky zdobily nápisy „Ať žije generál Kim Čong-Un“ a „Svou vlast miluji nade vše na světě“.

Návštěvníci na přeplněné pchjongjangské náměstí sice přišli v rouškách, rozhodně ale ani náhodou nedodržovali rozestupy doporučované pro snížení rizika nákazy. Kimův režim tak jen napodobil svérázný přístup k velké říjnové armádní přehlídce, při níž tisíce vojáků pochodovaly ulicemi bez zakrytých úst a nosu.

Další obří akce se přitom koná už v příštích dnech – do Pchjongjangu se k zasedání vládnoucí Strany práce sjíždějí delegáti z celé země.

K tématu

Tagy: Kim Čong-un KLDR ohňostroj roušky totalita karanténa rozestupy koronavirus COVID-19 silvestr silvestrovské oslavy
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je
Porovnali jsme novou Škodu Fabia s úhlavními konkurenty. Výsledek nás překvapil
Tentokrát covid fotbalovou Opavu nezachránil. Po remíze se Zlínem padá do druhé ligy
Tři kluby věří ve zmrtvýchvstání Superligy. Nenechávají si líbit výhrůžky ostatních
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama