reklama

KLDR slavila: Ať žije Kim a rok 2021! Navzdory pandemii, popravám i hladu

Silvestrovský ohňostroj nad KLDR
Zdroj: Profimedia

Na mnoha místech světa měli lidé na silvestra nakázáno zůstat doma, v KLDR se však příchod roku 2021 slavil s velkou pompou. Značná část Kimovy říše sice hladoví, popravuje se za absurdní přečiny, brutální lágr hrozí nejen za projevení odlišného názoru, ale i za porušení karantény. Přesto režim předstírá, že země vzkvétá. A že se jí pandemie netýká. Nový letopočet tak Severokorejci vítali na zaplněném náměstí, burácel k tomu okázalý ohňostroj.

reklama

Tisíce lidí v rouškách ukazují na tmavou oblohu, po níž za třaskavých výbuchů tančí pestrobarevné šmouhy a čáry. Na jevišti se natřásají zpívající slečny v kožiších a beranicích, za chvíli je střídají bubenice v tradičních úborech. Davy se pohupují do rytmu. Mrazivý večer ozařují čtyři neonová čísla 2021, nad nimiž k nebi stoupá obří státní vlajka s rudou hvězdou.

KLDR se rozhodla oslavit silvestr v působivém stylu, Pchjongjang se v noci na pátek proměnil v dějiště obrovského karnevalu. Navzdory koronaviru. Navzdory chudobě, hladu a strachu, které teď sužují izolovanou říši Kim Čong-una.

Podle novináře Colina Zwirka ze stránek NK News, které se děním v jednom z posledních komunistických režimů na světě dlouhodobě zabývají, však šlo pouze o jedno velké divadlo.

Oslava silvestra v KLDR
Oslava silvestra v KLDR

„Určitě to přitom nebylo tak bombastické jako v předchozích letech,“ tvrdí Zwirko.

Kim vytrvale ubezpečuje, že v KLDR se zatím nevyskytl ani jeden případ covidu. Přesto zemi kvůli pandemii zatížil mnoha přísnými opatřeními. Už dávno neprodyšně uzavřel hranice, také zcela utlumil obchod s Čínou a Ruskem, čímž zásadně přispěl k bídě a hladovění obyvatel.

Neprodyšně se též uzavřelo několik severokorejských měst. Protože se diktátorův strach podle jihokorejské tajné služby blíží až k paranoie, zakázal i rybaření a produkci soli. Důvod? Mořská voda podle něj může být kontaminována virem.

Oslavy silvestra v KLDR
Oslavy silvestra v KLDR

A tím to zdaleka nekončí. Naposledy za hranice proniklo svědectví o tom, že Severokorejcům porušujícím karanténu hrozí umístění do lágru v provincii Severní Hwanghe, kde panují velmi brutální podmínky.

K tématu

Za takových okolností začal v hlavním městě státem podporovaný mejdan, který měl dát světu i vlastním občanům najevo, že není tak zle. Lidé si parádu fotili na mobily, vzduchem poletovaly rozpustilé balonky, gigantické nafukovací sněhuláky zdobily nápisy „Ať žije generál Kim Čong-Un“ a „Svou vlast miluji nade vše na světě“.

Návštěvníci na přeplněné pchjongjangské náměstí sice přišli v rouškách, rozhodně ale ani náhodou nedodržovali rozestupy doporučované pro snížení rizika nákazy. Kimův režim tak jen napodobil svérázný přístup k velké říjnové armádní přehlídce, při níž tisíce vojáků pochodovaly ulicemi bez zakrytých úst a nosu.

Další obří akce se přitom koná už v příštích dnech – do Pchjongjangu se k zasedání vládnoucí Strany práce sjíždějí delegáti z celé země.

K tématu

Tagy: Kim Čong-un KLDR ohňostroj roušky totalita karanténa rozestupy koronavirus COVID-19 silvestr silvestrovské oslavy
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně

Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně

Česko se zatím vyhýbá nejkrizovějším číslům šíření nákazy koronavirem, která představilo minulý týden ministerstvo zdravotnictví. Šéf Ústavu zdravotnických studií a statistiky Ladislav Dušek prezentoval čtyři scénáře vývoje, které se odvíjí od reprodukčního čísla. To je aktuálně mezi 0,7 až 0,8 – což znamená, že směřujeme k tomu nejlepšímu výhledu. Přesto se zatím nechystají žádná rozvolnění. Důležité je přečkat nápor v nemocnicích.

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert
Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka
Švýcarům se nelíbí koronavirová opatření. V referendu chtějí omezit pravomoci vlády
Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Nákaza se přestává šířit. Klesá PES, počet nakažených i lidí v nemocnicích
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Další články
reklama
reklama