reklama

KLDR vyvrací spekulace o smrti Kim Čong-una. Před politbyrem mluvil o koronaviru

Severokorejská státní zpravodajská agentura KCNA vyvrací spekulace, podle nichž měl být Kim Čong-un v kómatu či dokonce zemřít. Byly totiž zveřejněny nové záběry z jednání politbyra Korejské strany práce, v jejímž čele zasedá právě severokorejský vůdce. Hovořit zde měl o opatřeních vůči koronaviru i o blížícím se tajfunu.

reklama

Korejská centrální zpravodajská agentura (KCNA) zveřejnila fotografie a video ze zasedání činovníků Korejské strany práce, jehož se zúčastnil i Kim Čong-un. Na zasedání mluví například o „nedostatcích v boji se zhoubným virem“, čímž je pravděpodobně myšlen koronavirus. KLDR přitom dodnes oficiálně nepřiznala, že by měla případ nákazy.

Kim však minulý měsíc připustil, že se virus „mohl do země dostat“, což vedlo k uzavření pohraničního města Kesong, které leží jen několik kilometrů od demilitarizované hranice s Jižní Koreou. Právě do tohoto města se měl vrátit přeběhlík, který do severní země dříve utekl, a měl dle všeho příznaky nákazy. Výsledky testů však koronavirus neprokázaly.

Vůdce KLDR na schůzi měl varovat také před tajfunem Bavi, který se k zemi aktuálně blíží.

Rostoucí vliv mladší sestry

V minulém týdnu se objevily spekulace o zdravotním stavu vládce KLDR. Jihokorejský diplomat Čang Song-min hovořil například o tom, že Kim je již od dubna v kómatu. „Já se domnívám, že je Kim v kómatu, ale jeho život ještě neskončil,“ uvedl Čang.

To dle něj vysvětluje i stále více znatelnější vliv Kim Jo-Čong, vůdcovy mladší sestry. Ta je v posledních měsících stále více na veřejnosti a získává větší pravomoce, což z ní podle jihokorejské rozvědky činí „de facto druhou nejvýše postavenou představitelku země“. Všechna Kimova vystoupení zveřejněná státní agenturou označil za zfalšovaná.

S teorií o Kimově zhoršujícím se zdraví přišel i britský expert Roy Calley. „Pokud je pořád ještě naživu, slábne. Myslím si, že v blízké budoucnosti můžeme očekávat změnu vedení KLDR,“ sdělil pro Daily Mail Calley.

Kim Čong-un stojí v čele uzavřené KLDR již od roku 2011, kdy se moci ujal po smrti svého otce Kim Čong-ila, který se taktéž stal vůdcem země po smrti svého otce a zakladatele KLDR Kim Ir-sena. V posledních letech média z celého světa uvádí, že je jeho zdravotní stav špatný, přestože mu je teprve 36 let. Dle některých zpráv podstoupil v dubnu letošního roku operaci srdce. Navíc trpí obezitou.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

  • Aktualizováno

Českem stále rezonují dozvuky nedělní demonstrace na Staroměstském náměstí. Původně poklidný protest přerostl v násilné střety mezi částí demonstrantů a policisty. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) rozpoutali násilnosti fotbaloví chuligáni. Fanoušci ostravského Baníku, kteří byli jedni z hlavních iniciátorů spojení ultras a chuligánských skupin z celé republiky, to ale vidí jinak. Ve vyjádření pro CNN Prima NEWS z rozpoutání násilností viní policisty. Ti to ale odmítají, podle nich to nedává smysl.

Domácí

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Koně, slzný plyn a vodní děla na straně policie. Z opačné strany lahve, kameny a dělobuchy. Nedělní pražská demonstrace proti vládním opatřením se zvrhla v násilnosti. Policie předvedla 144 lidí, z nich stíhá 14. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) požaduje nejvyšší možné tresty jak pro organizátory, tak pro účastníky, kteří nedodržovali rozestupy a neměli roušky. Částky mohou jít do milionů korun. Nedělní demonstraci se věnoval i pořad 360° Pavlíny Wolfové.

reklama
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
Desetitisíce lidí ve Francii uctili památku setnutého učitele. Podpořili je i imámové
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
reklama
reklama
Hrdinové nedělní demonstrace. Na policejní koně létaly dlažební kostky, přesto vydrželi

Krimi

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Další články
reklama
reklama