Budoucnost klecového chovu
Poslanci v pátek mají rozhodnout o zákazu klecového chovu slepic. Skupina poslanců z ANO, ČSSD, Pirátů, TOP 09 a SPD chce zavést zákaz chovu slepic v klecích od roku 2027. Termín ukončení chovu v klecích poslanci vybrali vzhledem k 15leté životnosti klecí, které byly instalovány v roce 2012.
Pokud by klecové chovy nosnic zakázala pouze Česká republika, znevýhodnilo by to podle ministra zemědělství Miroslava Tomana tuzemské chovatele oproti dovozcům. Mnozí z nich by tak mohli ukončit svoji činnost a po státu by pak mohli požadovat kompenzace v celkové výši až sedm miliard korun.
Život jako slepice. Lidé se budou měsíc zavírat do klecí před Sněmovnou
Dvanáct hodin v kleci společně s 19 společnicemi a s omezeným pohybem. Takový je život slepic. A přesně to hodlá podstoupit na 300 dobrovolníků, kterým není lhostejný osud slepic v klecích. Měsíc se budou střídat zavření v kleci před Poslaneckou sněmovnou v Praze na Malostranském náměstí.
Podle předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé by přechod na chov bez klecí stál zhruba pět miliard korun. Podíl nosnic v klecích v ČR klesl za poslední zhruba rok o 15 procentních bodů na 70 procent. Část chovatelů by ale s chovem skončila. Podle dřívějších vyjádření o tom uvažuje i Agrofert, který chová zhruba milion z téměř pěti a půl milionu nosnic v komerčních chovech.
„Buď se přizpůsobíme a přestavíme klecové chovy na voliérové, nebo od toho byznysu půjdeme pryč a nebudeme produkovat vejce v České republice,“ řekl CNN Prima NEWS mluvčí holdingu Agrofert Karel Hanzelka.
Zákaz klecových chovů má podle něj smysl jen tehdy, pokud se zakáže v celé Evropě. „Pokud by to platilo jen u nás, budou se sem vozit vajíčka z klecových chovů v Polsku,“ myslí si. Podle Hanzelky se dá očekávat i zdražení vajec.