reklama

Klecový chov slepic možná bude zakázán od roku 2027. Chtějí to poslanci

Poslanci v pátek mají rozhodnout o zákazu klecového chovu slepic. Skupina poslanců z ANO, ČSSD, Pirátů, TOP 09 a SPD chce zavést zákaz chovu slepic v klecích od roku 2027. Termín ukončení chovu v klecích poslanci vybrali vzhledem k 15leté životnosti klecí, které byly instalovány v roce 2012.

reklama

Pokud by klecové chovy nosnic zakázala pouze Česká republika, znevýhodnilo by to podle ministra zemědělství Miroslava Tomana tuzemské chovatele oproti dovozcům. Mnozí z nich by tak mohli ukončit svoji činnost a po státu by pak mohli požadovat kompenzace v celkové výši až sedm miliard korun.

K tématu

Podle předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé by přechod na chov bez klecí stál zhruba pět miliard korun. Podíl nosnic v klecích v ČR klesl za poslední zhruba rok o 15 procentních bodů na 70 procent. Část chovatelů by ale s chovem skončila. Podle dřívějších vyjádření o tom uvažuje i Agrofert, který chová zhruba milion z téměř pěti a půl milionu nosnic v komerčních chovech.

„Buď se přizpůsobíme a přestavíme klecové chovy na voliérové, nebo od toho byznysu půjdeme pryč a nebudeme produkovat vejce v České republice,“ řekl CNN Prima NEWS mluvčí holdingu Agrofert Karel Hanzelka.

Zákaz klecových chovů má podle něj smysl jen tehdy, pokud se zakáže v celé Evropě. „Pokud by to platilo jen u nás, budou se sem vozit vajíčka z klecových chovů v Polsku,“ myslí si. Podle Hanzelky se dá očekávat i zdražení vajec.

K tématu

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Dětské oblečení ani obuv od pondělí nenakoupíte. Které obchody zůstanou otevřené
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
reklama
reklama
První pokuty za nenošení respirátorů už padly. Strážníci objevili stovky hříšníků

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Česko podalo žalobu na Polsko. Požaduje zastavení těžby ve hnědouhelném dole Turów
Další články
reklama
reklama