reklama

Klecový chov slepic možná bude zakázán od roku 2027. Chtějí to poslanci

Poslanci v pátek mají rozhodnout o zákazu klecového chovu slepic. Skupina poslanců z ANO, ČSSD, Pirátů, TOP 09 a SPD chce zavést zákaz chovu slepic v klecích od roku 2027. Termín ukončení chovu v klecích poslanci vybrali vzhledem k 15leté životnosti klecí, které byly instalovány v roce 2012.

reklama

Pokud by klecové chovy nosnic zakázala pouze Česká republika, znevýhodnilo by to podle ministra zemědělství Miroslava Tomana tuzemské chovatele oproti dovozcům. Mnozí z nich by tak mohli ukončit svoji činnost a po státu by pak mohli požadovat kompenzace v celkové výši až sedm miliard korun.

K tématu

Podle předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé by přechod na chov bez klecí stál zhruba pět miliard korun. Podíl nosnic v klecích v ČR klesl za poslední zhruba rok o 15 procentních bodů na 70 procent. Část chovatelů by ale s chovem skončila. Podle dřívějších vyjádření o tom uvažuje i Agrofert, který chová zhruba milion z téměř pěti a půl milionu nosnic v komerčních chovech.

„Buď se přizpůsobíme a přestavíme klecové chovy na voliérové, nebo od toho byznysu půjdeme pryč a nebudeme produkovat vejce v České republice,“ řekl CNN Prima NEWS mluvčí holdingu Agrofert Karel Hanzelka.

Zákaz klecových chovů má podle něj smysl jen tehdy, pokud se zakáže v celé Evropě. „Pokud by to platilo jen u nás, budou se sem vozit vajíčka z klecových chovů v Polsku,“ myslí si. Podle Hanzelky se dá očekávat i zdražení vajec.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama