Češi při pandemii tloustnou (zdroj: CNN Prima NEWS)
Za vším hledejme psychiku – i za přibíráním na váze. Češi kvůli pandemii koronaviru nebývale tloustnou, v průměru přibrali šest až sedm kilo. Důvody jsou zřejmé: nedostatek pohybu, práce z domova, nezdravý jídelníček a nápor stresu. Fyzioterapeut, psycholog a výživový poradce Martin Cvrkal doporučuje vyrazit ven, kdykoliv je to možné.
K tloustnutí máme podle fyzioterapeuta sklony úplně všichni. „Evolučně je dáno, že v současné době budeme spíše přibírat než hubnout. Nyní přibírají spíše lidé, kteří byli a jsou zvyklí se sebou něco dělat. Ta doba covidová, ať už home office, nebo uzavřená fitness centra či bazény, jim nabourala režim. Teď mají trochu větší sklon tloustnout než ti, kteří nedělali ani před covidem vůbec nic,“ uvedl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
To, že jsme přibrali, podle Cvrkala rychle pocítíme i v běžném životě. „Klesá nám výkonnost. Nejsme schopni vyběhnout schody tak rychle, zadýcháváme se. Pak se k tomu většinou přidávají potíže s pohybovým aparátem, bolesti kloubů,“ vyjmenoval obezitolog.
Fyzioterapeut a psycholog Martin Cvrkal Zdroj: CNN Prima NEWS
Nelze očekávat, že naše děti budou hubené
Pandemie ještě prohlubuje problém s dětskou obezitou. „Dětská populace nám přibírá dlouhodobě. Souvisí to s tím, že přibírá populace obecně. Když máme více než 50, možná 60 procent dospělých s nadváhou a obezitou, nelze očekávat, že by naše děti byly hubené,“ vysvětlil fyzioterapeut.
Obezita podporuje infekci a zhoršuje průběh nejen u koronaviru, říká expert Marinov
Obezita je nejvýznamnějším rizikem při nemoci COVID-19. Obézní lidé mají i dvakrát vyšší riziko nákazy a značně vyšší riziko těžkého průběhu. „Musíme si uvědomit, že obezita je nemoc,“ uvedl v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS obezitolog Zlatko Marinov. Podle něj se světová populace potýká s pandemii obezity. Pro redukci váhy doporučuje zejména pravidelnou pestrou stravu a hlavně denně ujít deset tisíc kroků, což odpovídá šesti kilometrům chůze.
Podle Cvrkala dávají Češi svým dětem špatný příklad. „Ony nás sledují, pozorují, jak přistupujeme k výživě, a tloustnou úplně stejným způsobem. To, že se výrazně sníží a zhorší přístup k pohybovým aktivitám, rozhodně nemůže nijak pomoci. Děti trpí tou dobou naprosto stejně, v některých ohledech ještě možná trošičku hůř než dospělí,“ doplnil.
Za vším podle něj stojí psychika. „Pokud vezmeme, že obezita je především poruchou toho, jak se přizpůsobit životu v současné blahobytné době, klíčovou roli hraje naše schopnost to zvládat. A ty schopnosti souvisí právě s naší psychikou,“ uvedl Cvrkal.
Kdykoliv to jde, běžte ven
Začít s běháním v současných mrazivých teplotách obezitolog nedoporučuje. Pokud jsou ale lidé zvyklí, nemusí to pro ně být problém. „Určitě bych nikomu nedoporučoval, aby si teď ve dvaceti stupních (minus) vyrazil poprvé vyběhnout, když v životě nic takového nedělal. Na druhou stranu je celá řada lidí, kteří jsou zvyklí se pohybovat běžně venku i v relativně chladných dnech,“ dodal.
České děti v době covidu tloustnou. Chybí sport i sociální kontakt, varují lékaři
Omezené nebo zrušené sportovní kroužky, zakázaná tělesná výchova na školách, minimální setkávání s vrstevníky, více času na počítači a na mobilu. Tak by se dalo shrnout, jak většina dětí tráví čas v době koronavirových restrikcí. V Česku trpí nadváhou 15 procent dětí a lze předpokládat, že za letošní rok se toto číslo ještě zvýší, varují odborníci.
V každém případě by ale měli běžci myslet na správné oblečení a jeho dostatek. „Správná vrstva oblečení vypadá tak, že by vám mělo být zhruba prvních 15 minut spíš chladno než teplo. Ideální vrstva je menší, než by se zdálo,“ popsal.
Obézním klientům ale doporučuje spíše chodit než běhat. „A na to je potřeba se ustrojit přece jenom trochu víc než na ten běh,“ vysvětlil Cvrkal.
Pokud to jen trochu jde, měli by lidé vyjít ven a dát si alespoň krátkou procházku. „Chodit a vytvořit si vztah k pravidelnému pohybu. Anebo aspoň nejet výtahem a vyběhnout po schodech pěšky. Pokud už najdu odvahu a chci začít cvičit, existují jednoduché posilovací cviky – posilování posturálních svalů, zpevňování zádových svalů a podobně. I když to moc nepřispívá k hubnutí, pomáhá to, abychom lépe udrželi naše tělo silnější,“ uzavřel.