Rozhovor s Lenkou Klicperovou (zdroj: CNN Prima NEWS)
Lenku Klicperovou charakterizuje hlasitý smích, a to i v situacích, kdy jde o život. Jako válečná reportérka natočila v Kongu dokument o znásilňovaných ženách, navštívila také Afghánistán či Somálsko. „Svoboda pro mě vždy představovala největší hodnotu a teď o ni přicházím. Celou pandemii koronaviru nesu velice těžce, je to nejhorší období v mém životě,“ řekla v pořadu Nový den.
Z úst českých lékařů a lidí z první linie nejedenkrát zazněla fráze, že se nacházíme ve válce s koronavirem. „Je to pandemie strachu. My se od začátku tolik bojíme smrti, že ze strachu přestáváme žít. Právě to nás poráží,“ myslí si šéfredaktorka časopisu Prima ZOOM Lenka Klicperová. V pořadu Nový den se pak svěřila, že pandemie koronaviru pro ni představuje velkou psychickou zátěž. „Fyzicky se mi neděje vůbec nic, ostatně jako většině z nás,“ doplnila.
Civilisté spí ve sklepích, padají bomby. Válečná reportérka promluvila o Náhorním Karabachu
Konflikt v Náhorním Karabachu mezi Arménií a Ázerbájdžánem se nanovo rozhořel již koncem září. Za tu dobu padli vojáci na obou stranách, ale zároveň i tamní civilisté. Aktuálně v oblasti platí příměří, ale města jsou přitom nadále ostřelována. Dojde k dalším ztrátám na životech? A kdo za konfliktem stojí? Hosty pořadu 360 byli válečná reportérka Lenka Klicperová a politolog Tomáš Šmíd.
Začátkem února podnikla s kolegyní Markétou Kutilovou již třetí cestu do Náhorního Karabachu. „Během první cesty jsme se zaměřily zejména na válečnou situaci, která byla skutečně vyhrocená. Všude byl cítit strach. Bombardovalo se a odstřelovaly se města. Druhou návštěvu jsme podnikly v době, kdy Arménie a Ázerbájdžán uzavřely příměří,“ popsala válečná reportérka. Během své poslední cesty sledovaly dopady války na život obyčejných lidí, kteří se do Karabachu začali vracet. „Část z nich se domů vrátit nemohou a jsou utečenci ve své vlastní zemi,“ dodala Klicperová.
„Mnoho lidí skončilo v provizorních ubytovnách, protože Arménům zbyla jen malá část tohoto území,“ vysvětlila.
Na otázku, zda lidé i v Náhorním Karabachu řeší pandemii koronaviru, odvětila Klicperová, že se jí spíše trochu vysmívají. Řeší zkrátka jiné problémy. „S kolegyní jsme mluvily se spoustou lidí, kteří v této válce ztratili blízké. Opustili své domovy, které předtím museli dokonce spálit. A když se nás ptali, jak se máme v Evropě, a já mluvila o pandemii, tak se trochu smáli a říkali, že mají podstatnější problémy, zatímco my můžeme řešit covid,“ odvětila.
Terapie prací
Při cestách Klicperová často naráží na pocity bezmoci a bezpráví, s nimi se často vrací například z táborů v Sýrii. „Když se vracím z cesty, která byla svou intenzitou náročná, tak popravdě ani nemám čas rýpat se sama v sobě a léčit si nějaké bolístky. Po příjezdu musím zpracovat materiály, odevzdat reportáže a udělat fotky. Určitě se to ve mně někde uschovává, ale není na to čas. Říkám tomu terapie prací,“ popsala Klicperová.
Válečná reportérka a šéfredaktorka časopisu Prima ZOOM Lenka Klicperová Zdroj: Michal Malec
Klicperová je šéfredaktorkou časopisu Prima ZOOM od roku 2019. „Je to časopis, který přináší zajímavosti z celého světa. Není jen o cestování, ale i o vědě a historii. Témata jsou velice pestrá a v případě posledního čísla máme dvojitou nálož osobností, protože na titulní straně máme Annu Polívkovou a Vojtu Kotka. Vybrala jsem je záměrně, protože si myslím, že v poslední době se všichni potřebujeme uvolnit,“ popsala.
I když na začátku k této práci přistupovala s menší nedůvěrou, nyní pro ni představuje určitý relax. „Bála jsem se toho a přistupovala k práci velmi zodpovědně. Ale lidé mě většinou velmi mile překvapili, většinou jsem si vybírala velmi inspirativní osobnosti,“ doplnila Klicperová.