Od února by do škol mohli začít chodit žáci nejvyšších ročníků základních i středních škol. U těch ostatních je zatím návrat do lavic v nedohlednu. Ministr Robert Plaga proto doufá, že by se v příštích týdnech mohly u studentů začít používat kloktací testy na koronavirus, což by vše významně urychlilo.
„Ministerstvo školství dlouhodobě podporuje možné testování žáků, zejména pak těch ze závěrečných ročníků středních škol. Jako možná varianta se v tuto chvíli jeví i takzvané kloktací testy, které umožňují neinvazivní odběr vzorku. Ministerstvo školství o tyto testy v rámci jednání s ministerstvem zdravotnictví projevilo zájem, nicméně vnímá složitou logistiku celé věci,“ uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová.
Kloktací PCR test
Nový test na koronavirus vyvinutý vědci z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci získal certifikát tuzemských úřadů (SÚKL) a může být využíván k vyšetření na koronavirus. Výsledek by měl být znám do hodiny.
Pokud by se ministerstvu zdravotnictví podařilo zajistit organizaci testování i s jeho úhradou z veřejného zdravotního pojištění, mohly by podle ministerstva školství testy ze slin napomoci ke znovuotevření alespoň části škol, dodala mluvčí.
Ministr školství Robert Plaga (za ANO) tak doufá, že možnost kloktacích testů na koronavirus se objeví pro studenty v příštích týdnech. Návrat do škol jimi ale není podmíněný, závisí na resortu zdravotnictví, sdělil Plaga Radiožurnálu.
Kloktací testy by ministr preferoval u žáků devátých ročníků a maturantů, kteří mají prioritu v návratu do škol. Plaga by uvítal, kdyby byly placeny ze zdravotního pojištění.
„Návrat do škol ano, ale ve chvíli, kdy ministerstvo zdravotnictví řekne, že je to vhodné. Rozhodně ne za každou cenu,“ řekl Plaga. U středoškoláků si ministr případně dovede představit různé varianty testování na COVID-19, tedy i stěry z nosohltanu. U žáků prvního stupně základních škol by ale podle něj byly přípustné jen testy ze slin.
Školy nejsou více rizikové
„V současné době uvažujeme zejména o testování nejrizikovější skupiny, což jsou středoškoláci, maturanti. Je snahou zjistit, jakým způsobem by bylo možno toto provést zejména s pomocí testů, které by byly méně invazivní, než ty, jež se dosud provádějí, to znamená ze slin,“ řekl na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Zatím ale nesdělil přesnější termín, kdy by tyto testy mohly být pro testování studentů k dispozici.
Takzvané kloktací testy využívají vzorku ze slin, a mohou tak být pro řadu lidí snesitelnější než nepříjemný odběr výtěrovou štětičkou z nosohltanu. Důležitá bude také logistika, například u maturantů by šlo o sto tisíc studentů, kteří by měli být pravidelně, třeba jednou týdně testováni.
Předběžné výsledky podle Plagy ukazují, že školy nejsou místem, kde by se koronavirus šířil rychleji. „Školy nejsou žádným semeništěm. Když jsou otevřené, k nějakému přenosu dochází. Vir je všudypřítomný a školy nejsou výjimkou,“ řekl ministr.
A co ti, kteří budou pozitivní?
Jak by testování vypadalo na jednotlivých školách, zatím není zcela zřejmé. „Upřímně si to neumím představit. Budeme stát v řadách, zabere to větší čas, který jsem se mohla věnovat učení. Myslím, že je to malinko nereálné,“ sdělila CNN Prima NEWS studentka maturitního ročníku Anna Riedlová.
Zároveň ale dodává, že pokud by se tím snížilo riziko, testy samozřejmě podstoupí. „Akorát mi pak bude líto těch, kteří se nebudou moci prezenční výuky zúčastnit, a bude jim tak utíkat učivo. Kdyby byla výuka distančně, mohou se připojit i tak,“ dodala.
Většina žáků a studentů byla od března ve školách jen pár týdnů. Vláda v pátek rozhodla, že v současném pátém stupni opatření budou moci chodit do škol i závěrečné ročníky základních a středních škol, upraví se také provoz malotřídek. O případném návratu prvního stupně by se mohlo rozhodnout podle vývoje epidemie ve středu 27. ledna, děti se ale nevrátí do škol dříve než v únoru. Blatný v neděli hovořil o půlce února, pokud počty hospitalizovaných klesnou pod tři tisíce. Nyní je v nemocnicích přes 5 600 lidí s covidem.