PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Jaroslava Pokorná Jermanová, Jan Jakob, Ondřej Lochman, Jiří Kobza - 11.9. v 11:57
Hlavní otázkou, na kterou hledají politici v energetické krizi odpověď, je, jaká opatření by snížila ceny energií a pomohla českým občanům. Poslanec SPD Jiří Kobza v pořadu Partie vládě vzkázal, aby opustila lipskou burzu a začala hájit zájmy občanů. Poslanec TOP 09 Jan Jakob to však označil za opoziční rétoriku, která Čechy v zimě nezahřeje.
„Vy jste snad spojeni s těmi, co spekulují na burze. Proboha, máte hájit zájmy občanů a voličů, ne obhajovat ceny. Musíme hledat způsoby, jak nakoupit energie levněji. Pořád vyrábíme kilowatt elektřiny za 17 haléřů. Měli bychom opustit energetickou burzu, hlídat si ceny sami a pak energie prodávat. Pro naše lidi by měly vycházet z výrobních cen,“ vzkázal Kobza zástupcům vládní koalice v pořadu Partie na CNN Prima NEWS.
Poslanci Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), Jan Jakob (TOP 09), Ondřej Lochman (STAN) a Jiří Kobza (SPD) v pořadu Partie Zdroj: CNN Prima NEWS
Poslanci Jan Jakob (TOP 09) a Jiří Kobza (SPD) Zdroj: CNN Prima NEWS
Poslancec Jan Jakob (TOP 09) Zdroj: CNN Prima NEWS
Poslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) Zdroj: CNN Prima NEWS
Poslanec Ondřej Lochman (STAN) Zdroj: CNN Prima NEWS
Poslanec Jiří Kobza (SPD) Zdroj: CNN Prima NEWS
Poslanec Ondřej Lochman (STAN) však účast na burze hájil. „Na burze máme být, protože nám pomáhá sdílet energie v Evropě. Nyní burza přestala fungovat a rada ministrů se shodla na tom, na čem se nikdy neshodla – trh se musí zaregulovat a ceny zastropovat,“ oponoval Lochman. Doplnil, že v elektřině je Česko soběstačné, to se však netýká plynu či ropy. A pokud by se Česká republika stáhla z lipské burzy, pak by to mimo jiné znamenalo, že by nám okolní státy nebyly ochotny právě plyn nebo ropu prodat.
Populismem si nezatopíme
Kobza však reagoval tvrzením, že by po odchodu z burzy mohly existovat bilaterální smlouvy mezi jednotlivými zeměmi. „Mohlo by to být tak, že by k nám přijeli z Německa nebo Rakouska a koupili by si elektřinu,“ uvedl. Poslankyně hnutí ANO Jaroslava Pokorná Jermanová doplnila, že je nutné bavit se o tom, zda lipská burza funguje správně.
Havlíček o energosummitu: Komise s námi vytřela podlahu. Tam poletí špunty, tady leda tuzemák
Mimořádné jednání unijních ministrů o energetické krizi nepřineslo žádné efektivní řešení. Jeho závěry jsou příliš obecné a nezaznělo nic konkrétního. Myslí si to bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). „Lidé a firmy nebudou mít okamžitě levnou energii,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.
Zástupci opozice mimo jiné zdůraznili, že vláda v energetické krizi nic nedělá. To však Jakob tvrdě odmítl. „Bohužel, tímto populismem si lidé v zimě nezatopí. Příčinou krize není vláda, ale diktátor Putin. Předchozí vlády zaspaly a my jsme nebyli na situaci připraveni. Naše vláda zajistila, že budeme mít čím v zimě topit – máme nakoupený plyn, více než 85 procent kapacity zásobníků je naplněno. Máme i podíl na plynu v Nizozemí,“ uvedl některé kroky.
Předfinancování rozpočtu? Nesmysl
Pokorná Jermanová následně kritiku vlády Andreje Babiše rozporovala. „Lidé mají problém zaplatit složenky, potraviny, školku, volnočasové aktivity pro děti. To je důsledek vašeho vládnutí, za to nemůže Andrej Babiš. Ano, dostali jste rozpočet, který byl ve schodku. Zapomínáte však na to, že se zde dva roky bojovalo s covidem. Zapomínáte i na to, že se v roce 2021 podařilo předfinancovat státní rozpočet,“ sdělila.
Nad termínem předfinancování státního rozpočtu se Jakob podivoval. „Jsem členem rozpočtového výboru, ale tedy nevím, co znamená předfinancování státního rozpočtu. To je úplný nesmysl,“ reagoval. A dodal, že „tím, kdo společnost rozděluje, je Babiš“. „Je zajištěn plyn, abychom přečkali zimu a chystají se opatření. Vaší opoziční rétorikou se občané nezahřejí,“ zopakoval.
Záznam debaty si můžete poslechnout i jako podcast: