Češi se rozhlédli a pochopili, že máme čest s opravdovým zlem, řekl o ruské agresi na Ukrajině bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS zároveň podotkl, že společná cesta na Ukrajinu, kam plánuje český prezident Petr Pavel v dubnu vyrazit se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, má i emocionální význam a může inspirovat Evropskou unii.
Petr Pavel a Zuzana Čaputová plánují navštívit válkou zmítanou Ukrajinu v dubnu. Uvedli to po setkání v Bratislavě, kterou si český prezident vybral jako cíl své první zahraniční cesty. „Že chce náš prezident s Čaputovou jet na Ukrajinu, má emocionální rozměr. Říká to: ‚My se máme rádi, chceme to prožívat, společně navštívíme Zelenského,‘“ popsal v pořadu 360° na CNN Prima NEWS Kocáb s tím, že to není jenom otázka společné obrany, ale i společného vztahu. Podle něj by se takový postoj navíc mohl šířit i do Evropské unie.
Češi podle Kocába navíc pochopili, že máme tu čest s opravdovým zlem. „Toto je jednostranná agrese nepředstavitelného rozsahu, ničení země velikosti Francie,“ sdělil Kocáb s tím, že dezinformace ze strany Rusů u nás řádily dlouhou dobu a Češi si to uvědomují.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Demonstranti z Václaváku chtějí bořit, říká Pavel. Zdůraznil vliv ruské propagandy
Slováci ale vnímají ruskou invazi na Ukrajinu jinak. „Jde o soubor příčin, které se na Slovensku podepisují pod tuto orientaci,“ uvedla ve vysílání bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová a připomněla, že v průběhu tří let například dvakrát padla vláda. „Jsou zde velké rozpory mezi politickými stranami, právě postoj vůči ruskému agresorovi se stal významným vnitropolitickým tématem,“ sdělila Radičová a připustila, že Slovensko drží jedno smutné prvenství v EU. „Až 52 procent občanů Slovenské republiky věří konspiracím a dezinformacím,“ dodala bývalá premiérka.
Nastupuje strach a hněv
Podle ní udělalo Slovensko v souboji s dezinformacemi podstatně méně než Česká republika. „Demokracie se tu přestala bránit. Nastupuje strach a hněv, což je živná půda pro extremistickou politiku,“ sdělila Radičová.
Kocáb zdůraznil, že změna slovenské zahraniční politiky vůči Rusku by mohla být velkým problémem. „Byla by to další země vedle Maďarska, která by začala lavírovat,“ podotkl a dodal, že i z toho důvodu má společná návštěva Ukrajiny velký smysl, protože se ukáže, že táhneme za jeden provaz.
Společnou návštěvu ocenila také Radičová. „V době rozbouřených emocí a těžkých konfliktů je způsob a důstojnost komunikace poukázáním na to, že rozvážná politika je to, co potřebujeme. Je to akt společné politiky dvou států ve střední Evropě a jednoznačná podpora ukrajinskému lidu a jejich neuvěřitelnému hrdinství,“ zdůraznila bývalá premiérka.