„Mám strach, že si na nás nikdy nezvykne,“ píše kočičí behavioristce Kateřině Štiblické čerstvá majitelka kočičky z útulku. Když ji jeli s manželem navštívit, kočička se s nimi mazlila a vzala si pamlsky. A kočka skoro vypadala, že se do nového domova těší – sama si vlezla do přepravky! Nyní je to ale už týden a kočka pořád „kempí“ za sedačkou a vylézá jen, když nejsou doma nebo v noci. Znamená to, že se adopce nepovedla? Jak kočičce zvykání ulehčit a čemu se v tomto období vyhnout?
Kočka je na cizím území – a neví, co má čekat
Chování kočky ve stresu a kočky, u které soužití s člověkem nepřipadá v úvahu, může být velmi podobné. Je to zcela pochopitelné – nezná to u vás a potřebuje se sama ujistit, že je v bezpečí. Zdůraznila bych to slovíčko „sama“ – v důsledku stresu totiž může vaše snahy o kontakt a vnímat jako ohrožující. Nenechte se tedy zmást tím, že nervózní kočka drží a vaše dotyky akceptuje – pokud je schovaná v rohu, možná raději nedělá nic a drží…
Na mou radu lidé přestali kočku hladit, když byla schovaná pod gaučem - mysleli si, že jí to nevadí, protože držela... ovšem nevrněla a choulila se. Z pod gauče pak týdny vylézala jen na toaletu a krmení, a to pouze v noci. Když lidé s hlazením přestali, kočka jim pomaličku začala věřit a častěji vylézala, i když byli doma. Po několika týdnech se o paní sama otřela,“ popisuje Kateřina.
Někdy je také dobrý nápad nesahat na kočku rovnou, ale například si sednout o kus dál a jenom nabídnout ruku. Možná se na vás podívá a otře se třeba o komodu, což může být „kontakt na dálku“, pokud si vámi není jistá. Možná dokonce přijde a otře se sama… méně je stále více, proto to nutně neberte jako pozvání k intenzivnímu mazlení, i toto je skvělý pokrok!
Doufám, že to u vás proběhlo hladce a kočička si na vás rychle zvyknula. Pokud ne, nepanikařte – tzv. líbánkové období, kdy si kočka zvyká na nás i nový život, může to trvat týdny i měsíce. Neznamená to, že se adopce nepovedla! Zvlášť, pokud vidíte aspoň nějaké pokroky.
Hladovění je nebezpečné
Odmítání potravy může být známkou onemocnění, ale to, že kočka v novém domově přechodně nejeví zájem o potravu v důsledku stresu je velmi časté,“ vysvětluje Katka.
Obvykle se kočka nekrmí první den/noc. Pokud se kočka nekrmí déle, může to být nebezpečné – kočka není vlk a její organismus delší hladovění nezvládá. Pozor, u koťat a mladých koček je hladovění více rizikové – pauzy mezi krmením by neměly být větší než 12 hodin.
Jak s krmením pomoci?
Pokud si jako prvotní „noru“ vybere třeba prostor za sedačkou či pod postelí, dejte jí tam i misky s krmením a vodou. Nemá smysl chtít po kočce „migrovat“ na druhou stranu místnosti, když se bojí. V chutnosti krmiva obvykle v této situaci problém nebývá – důvodem je stres - ale můžete také zkusit:
- Teplé jídlo je chutnější: Když si ohřejete vepřo-knedlo, je lepší a více voní, než když jej právě vytáhnete z ledničky nebo když hodinu leží na talíři. I kočičí (mokrou) stravu lze mírně ohřát.
- Mokré krmivo je také chutnější: Kapsičky, ale i různé tekuté pamlsky a kočičí polévky lze také zvážit různé kočičí polévky.
- Možná bude mokrou stravu stačit mírně ohřát.
- Existují i různá „posýpátka“ neboli kočičí topingy – jsou tekuté i sypké a mohou udělat kočičí krmivo více atraktivní (přestože nemusí nutně obsahovat aditiva atp.)
- I když byste měli respektovat typ a značku krmiva, na které je kočička zvyklá, někdy bývají levnější značky krmiva chuťově výraznější a kočku podnítí k pár soustům.
Kam dát kočce záchod?
Stejně jako my si kočka přeje močit v klidu. A stejně jako my nechce na záchod dlouho „cestovat“, zvláště kotě nebo senior.
Nejlepší lokací pro kočičí záchod je proto klidný roh nedaleko kočičího „srdce teritoria“, kde tráví nejvíce času a které je pro ni zejména důležité. Zezačátku to jistě bude místnost, kde se rozhodla se schovat. Misky s krmením a vodou by měly být aspoň kus od sebe, a také u toalety. Pro jistotu můžete rovnou jinam do bytu připravit ještě jeden záchod. Zejména, pokud máte kočiček víc, bude to potřeba. Proč kočka potřebuje více toalet?
Jak se vyhnout chybám při seznamování koček?
Nejčastější chybou při seznamování je nechat kočky, aby si to zkrátka vyříkaly, tedy pomocí napadání a konfliktů dosáhly harmonie. I když pak člověk vidí, že agrese ustupuje – po týdnech, měsících – neznamená to nutně, že je mezi kočkami konečně vše v pořádku. Ústup agrese lze vysvětlit i únavou koček. Nikdo nedokáže bojovat stejně intenzivně týdny či dokonce měsíce! A kočky proto přejdou do méně viditelných projevů nepřátelství.
Pomalejší seznámení je delší a maličko náročnější než jen dání koček dohromady, ale stále je tento proces mnohem příjemnější (a často i kratší) než řešení nesouladu mezi kočkami. I pro mě je to vlastně to nejnáročnější – přesvědčit kočku, aby začala mít někoho ráda, když už dostala dobrý důvod ho nesnášet.
Nejdůležitější zásady
- Neklaďte kočce zbytečné překážky – nenuťte ji chodit na toaletu či k misce s granulemi přes půlku bytu, pokud se bojí vylézt ze skrýše. Pokud máte koček víc, bude potřeba více strategicky rozestavěných toalet.
- Snahy o kontakt si kočka může vyložit jako narušení osobního prostoru. Nechte ji, aby za vámi sama přišla. Nesahejte na ni, když je schovaná.
- Monitorujte množství vody a krmiva, které sní. Někdy pomůže misky zvážit před a po (je potřeba citlivá váha), někdy stačí pro srovnání aspoň fotografie.
- Všímejte si, zda močí a kálí. Pokud déle nic z toho neuvidíte, kontaktujte původní majitele kočky a veterináře.
- Pomalé seznamování koček je často kratší a méně náročné, než řešení problémů mezi kočkami. Nastudujte si, jak kočky seznámit.
- Nesuďte svůj vztah s kočkou dříve než za pár týdnů/měsíců. Kočka potřebuje čas, aby se u vás cítila jako doma, pak až uvidíte, co v ní je. Pokud máte pocit, že se neposouváte, kontaktujte odborníka.
Bc. Kateřina Štiblická, MSc., řeší problémového chování koček. Začala v útulku, později tento magisterský obor vystudovala v Anglii. Je první českou absolventkou magisterského oboru Klinické chování zvířat na univerzitě v Lincolnu, který má jako jediný ve Spojeném království akreditaci od ASAB. Učila se přímo od Daniela Millse, předního evropského odborníka a autora mnoha vědeckých a odborných publikací (BSAVA a další). Kromě práce v terénu pro klienty a jejich kočky také přednáší a publikuje, protože know-how z Anglie k nám doposud příliš neprosáklo.