reklama

Kodeš: Ósakaová mě štve, že se plete do politiky. Serena přišla o poslední šanci

Letošní US Open je minulostí. V ženské soutěži se po dvou letech stala šampionkou Japonka Naomi Ósakaová. Legendární Serena Williamsová tak stále čeká na rekordní 24. grandslamový titul. Mezi muži se z premiérové trofeje na majoru radoval Rakušan Dominic Thiem. Za americkým tenisovým svátkem se ohlíží bývalý hráč Jan Kodeš, který se právě v New Yorku podíval dvakrát do finále.

reklama

Začněme od konce. Věřil jste po prvních sadách mužského finále, že Dominic Thiem předvede proti Alexanderu Zverevovi takovýto obrat a ze stavu 0:2 na sety si dokráčí pro trofej?
Do zápasu se mohl vrátit už ve druhém setu. Prohrával v něm 1:5, dotáhl to na 4:5. Už v této fázi bylo znát, že se Thiemova hra ohromně zlepšila. Nechytil začátek, nehrál dobře, Zverev naopak nastoupil sebevědomě.

Thiem zprvu jel v takovém úsporném režimu, souhlasíte?
Ano, ale jak se chytil, už to bylo vyrovnané. Poté už se mohlo stát ledacos. Vlastně klidně mohl vyhrát Zverev, protože v rozhodujícím pátém setu vedl 5:3 a šel podávat. Thiemovi dost pomohl i dvojchybami. To se nesmí stát. Každopádně první vítězství na grandslamu je pro hráče ohromně důležité, což také bylo vidět, protože oba byli nervózní. Oba tu premiérovou trofej hrozně moc chtěli.

Thiem teď může hrát s mnohem větším klidem

Za předchozí tři neúspěšné účasti ve finále grandslamu si asi Thiem titul zasloužil, že?
Právě tím, že ta finále už hrál, trochu věděl, co ho čeká. Pravda je, že tam nebyli žádní fanoušci, ale Thiem už přece jen mohl těžit z určité zkušenosti. Podle mě rozhodla sebedůvěra, kterou Zverev ke konci duelu postrádal.

Čekal byste, že Thiem nevybojuje vítězství na majoru na oblíbené antuce, ale povede se mu to na tvrdém povrchu?
Na tvrdém povrchu se poslední dobou hodně zlepšil. Ale musím říct, že velkou šanci teď měl hlavně Zverev, když se hrálo na rychlejším dvorci, na kterém může prodat své podání. V závěru mi Zvereva bylo trochu líto. Porážka ve finále je vždy krutá (Kodeš byl na US Open ve finále hned dvakrát, a to v letech 1971 a 1973, pozn. red.). Zvlášť, když jste od vítězství dva fiftýny. Nakonec se rozhodlo v tiebreaku. A to je další věc. Podle mě by se na grandslamovém turnaji neměl tiebreak hrát. Takto je to strašně kruté.

Thiem je prvním hráčem narozeným po roce 1990, který vyhrál grandslam. Může se stát, že bude zanedlouho vládcem mužského tenisu? Kariéra se chýlí ke konci zejména Federerovi, ale pomalu také Nadalovi s Djokovičem…
To si úplně nemyslím. Je tam dost početná sestava mladých hráčů, ve které se bude Dominicovi dominovat jen těžko. Například Daniil Medveděv, Andrej Rubljov, Stefanos Tsitsipas a další se mohou postarat o to, že boje o největší tituly budou hodně zajímavé. Ale myslím si, že především Djokovič ještě nějakou dobu hrát bude. Požene ho vidina, aby překonal Federera v počtu grandslamových titulů (Federer jich má 20, Djokovič 17, pozn. red.).

Ale asi se Thiemovi může nyní hrát mnohem lehčeji, když už dosáhnul na vytouženou metu?
Určitě. V momentě, kdy má grandslamovou trofej, může hrát v případných dalších finále mnohem klidněji. Už si nebude říkat, že se mu to třeba nikdy nepovede. První grandslam je vždy nejtěžší a – podle mého soudu – i nejpodstatnější.

Pojďme k ženám, ale nechme zatím stranou šampionku Naomi Ósakaovou. Co jste říkal na jízdu Bělorusky Viktorie Azarenkové, která v New Yorku dolétla až do finále?
V první řadě je třeba si říct, že Azarenková je světová hráčka. Ale tak ji šlo označit především v období před tím, než měla miminko. Každopádně způsobem hry mě skrze to, jak ji známe z minulosti, nepřekvapila. Překvapuje mě však, že se dokázala takto srovnat s osobními potížemi, kdy řešila soudní spory právě ohledně svého syna s bývalým partnerem. Na US Open hrála opravdu výtečně, hrozně bych jí přál, aby vyhrála. Ale ve finále už toho měla plné zuby a kondice se ukázala jako klíčová. Předtím absolvovala těžké zápasy, a to především se Serenou Williamsovou v semifinále. Každopádně opravdu obdivuhodné počínání.

Dovedl byste si představit například rok zpět, že bude jediný set od zisku grandslamové trofeje?
To určitě ne.

Hráči nemají zapotřebí plést se do politiky

Jeden z nejtěžších zápasů na turnaji sehrála Azarenková proti Češce Karolíně Muchové. Ta dokonce proti běloruské tenistce získala první set, ale později musela být ošetřována a nakonec prohrála. Vidíte to tak, že Muchová mohla při troše štěstí dojít mnohem dál?
To je jen kdyby. Karolína je nicméně stoprocentně na vlně. Především za poslední dva roky se zlepšila opravdu hodně a na kontě má několik velkých skalpů. Podle mě má před sebou ještě velkou budoucnost. Její herní styl se mi líbí, je dost odvážná, zvládá takřka všechny typy úderů, skvělá je ve hře na síti. Prezentuje se opravdu velmi variabilně. Musí se jen občas krotit, aby nebyla moc hrr.

Vypadá podle vás Muchová momentálně z českých tenistek nejsilněji?
Možná ano. Karolína Plíšková je teď asi trochu v útlumu (na US Open vypadla ve druhém kole s Caroline Garcíaovou, pozn. red.), ale nemyslím si, že je to něco, co by se jí mělo držet dlouho. Uvidíme, jak jí to teď půjde na antuce. Podle mě se tomu dobře přizpůsobí, nebude hrát tolik na riziko. Škoda Petry Kvitové. V jejím případě to bylo na US Open trochu neštěstí, protože v osmifinále proti Shelby Rogersové měla dva mečboly. Ale nevím, jestli by pak ve čtvrtfinále stačila na Naomi Ósakaovou, která je na tom kondičně velmi dobře.

A u japonské tenistky se můžeme zastavit. Ósakaová se třikrát dostala do finále grandslamu a třikrát brala trofej. To je skvostná bilance, ne?
To je. To se jí nedá upřít. Akorát mě štve, že se plete do politiky.

Nekvitoval jste tedy, když na protest proti policejní brutalitě v USA nejprve bojkotovala semifinále turnaje v Cincinnati?
Naštvalo mě to, myslím si, že hráči to nemají zapotřebí. Nelíbí se mi to. I pak na US Open, když na každý zápas přicházela pokaždé v jiné roušce, která nesla jméno některého ze zabitých Afroameričanů… Do politiky by neměla zasahovat. Pořadatelé by ani neměli dovolit, aby měla roušku se jménem.

Klesla tedy u vás Ósakaová?
Ano, ano. Ve finále jsem fandil Azarenkové, to přiznávám.

Serena Williamsová hrála od roku 2018 finále grandslamu hned čtyřikrát, ani jednou nevyhrála. Teď na domácím turnaji vypadla v semifinále. Je ještě v jejích silách vybojovat tolik chtěný rekordní 24. titul z majoru?
Myslím si, že letos to pro ni byla poslední šance. Teď už ho nevybojuje. V ruce to pořád má, disponuje skvělým servisem a tak dále. Ale aby se se svojí postavou pohybovala po kurtu ve velkém tempu po tři sety, je pro ni strašně těžké. Bylo to vidět v rozhodující sadě zápasu s Azarenkovou, kdy byla o dost pomalejší, odpadala a nestíhala. Není divu. Řekl bych, že na svůj věk i hmotnost se pohybuje ještě velmi dobře. Ale při delším zápasu je to znát. Za současných okolností nevěřím tomu, že by měla ještě jeden grandslam přidat.

Teď hráči a hráčky dávají betonovým kurtům sbohem. Může být především pro ty, kteří se probojovali do druhého týdne US Open, problémová rychlá adaptace na antuku? Stihnou se připravit na Roland Garros, které bylo vinou pandemické situace přesunuto těsně za akci v New Yorku a začíná už přespříští týden?
Tady se ukáže, kdo je nejlepší. Rod Laver říkal: „Jestli chceš, abys byl skvělým hráčem, kterého bude uznávat celý svět, musíš umět hrát na všech typech kurtů. A musíš se umět adaptovat z jednoho povrchu na druhý.“ Uvidíme, kdo má v sobě schopnost se rychle přizpůsobit. Někomu to trvá opravdu krátkou dobu a stačí mu dva dny. Pro jiného může být týden málo. Na antuce je ale zase hra méně riskantní, častěji se chodí do výměny, takže se do hry dostanete rychleji. Proto i třeba ve finále US Open trvalo Dominicu Thiemovi dva sety, než se dostal do zápasu. Být to na antuce, chytl by se třeba už po dvou gemech.

Věříte, že si právě Dominic Thiem i přes únavu po US Open přenese formu také do Paříže a mohl by tam vyhrát další trofej?
Nerad tipuji. Ale vítězství na US Open mu dozajista v sebevědomí pomohlo více než dost. Na Roland Garros pojede s chutí. Nějaký čas na přípravu ještě má. Jde o to, koho například chytne v losu pro první kola. Potřeboval by na úvod nějaký zápas, který nebude na ostří nože.

Tagy:

Hlavní zprávy

Výzkum WHO o původu koronaviru byl zbrklý. Dokument CNN hledá zdroj pandemie
CNN

Výzkum WHO o původu koronaviru byl zbrklý. Dokument CNN hledá zdroj pandemie

Lidstvo přežilo už téměř dva roky koronavirové pandemie a vědci se stále nedokážou shodnout, odkud se virus vzal. Řada expertů nepovažuje výzkum Světové zdravotnické organizace ve Wu-chanu za kvalitní, a důležitá data tak stále chybí. V novém dokumentu CNN se experti celého světa snaží znovu najít to nejdůležitější – pravdu.

Kdo financuje nezávislou žurnalistiku? Nadační fond rozděluje miliony, dárce ale tají
Média

Kdo financuje nezávislou žurnalistiku? Nadační fond rozděluje miliony, dárce ale tají

Nadační fond nezávislé žurnalistiky rozdělil v loňském roce na různé mediální projekty přes sedm milionů korun. V tom letošním se částka blíží osmi milionům. Největší grant získala společnost FORUM 24, jejímž majitelem je známý novinář Pavel Šafr. Odkud Nadační fond získává peníze a jak je rozděluje, se však nedozvíme. „Je to zbytečné oslabení autority této instituce a její práce,“ myslí si politolog Jan Kubáček.

Romské oslavy: Otřesný hluk a žádné roušky. Je to horor, stěžují si obyvatelé Prešova
Slovensko

Romské oslavy: Otřesný hluk a žádné roušky. Je to horor, stěžují si obyvatelé Prešova

Coviv necovid, v Prešově to podle obyvatelů žije. V tamním podniku se konají takzvané bašavely – romské oslavy. Kromě hluku, na který si sousedé stěžují, je trápí ještě zásadnější věc. Účastníci party nedodržují žádná protikoronavirová opatření. O rouškách ani rozestupech nemůže být ani řeč, a to přesto, že na Slovensku nakažených každým dnem přibývá.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula

Chřipka letos připravuje nebývale silný úder. Tvrdí to někteří odborníci a stejně jako u covidu nabádají k očkování. Klidně obě vakcíny najednou. Jenže nechat si současně aplikovat vakcínu proti covidu a chřipce může podle některých praktiků pro organismus znamenat pořádnou zátěž a pacientům tak doporučují alespoň dvoutýdenní odstup. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že se nyní testuje univerzální vakcína.

Láva se valí do moře a hrozí sesuvy půdy. Kvůli erupci sopky na Kanárech uzavřeli pobřeží

Aktualizováno

Úřady na španělském ostrově La Palma jsou po nedělní erupci sopky Cumbre Vieja i nadále v pohotovosti kvůli proudům žhavé lávy, které se blíží k pobřeží. Ve chvíli, kdy se magma setká s mořskou vodou, se mohou do ovzduší uvolnit toxické plyny, část pobřeží je proto uzavřená. Podle vulkanologů se ale tok lávy zpomalil, napsal v úterý list El País. La Palma je součástí Kanárských ostrovů.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama