360°, Michael Kohajda, Aleš Juchelka - 31.10. v 21:30
Dobře by se měli mít pouze lidé, kteří, když jsou zdraví a mohou pracovat, tak si vydělávají na své živobytí prací, vysvětloval v pořadu 360° na CNN Prima NEWS člen sněmovního rozpočtového výboru Michael Kohajda (za KDU-ČSL) revizi systému sociálních podpor. Podle něj nejde o ušetření, ale o to, že i „černý pasažér“ musí pracovat.
Člověk, který by mohl pracovat, ale nechce, se má v Česku dobře, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS člen sněmovního rozpočtového výboru Michael Kohajda (za KDU-ČSL). „My to teď chceme změnit, protože dobře by se měli mít pouze ti lidé, kteří, když jsou zdraví a mohou pracovat, si prostě vydělávají na své živobytí prací,“ vysvětlil Kohajda ve vysílání CNN Prima NEWS.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vláda důchodovou reformou ožebračí lidi, míní Maláčová. Nerudová si přála politický konsensus
Místopředseda Poslanecké sněmovny Aleš Juchelka (ANO) ale podotkl, že lidí, kteří pracovat mohou, ale nechtějí, zas tolik není. „Těch, co po generace nepracují, není takové velké množství, aby se na těch dávkách něco víceméně ušetřilo,“ sdělil Juchelka.
To kvituje i Kohajda. „Souhlasím s tím, že to není o ušetření. Je to o tom, že pokud je tady nějaký černý pasažér, který dlouhodobě zatěžuje systém, tak prostě tady nemá co dělat a musí do práce. To znamená, aby takoví lidé nedostávali zdarma peníze,“ uvedl Kohajda.
Dusno ve Sněmovně: Bojíte se nás, styďte se, obořila se Schillerová na vládu při interpelacích
Čtvrteční „evergreen“ ve Sněmovně, kdy ministerské lavice zejí prázdnotou, se opakoval i tento týden. Na písemné interpelace dorazil jediný ministr – šéf resortu kultury Martin Baxa (ODS), na kterého přitom nemířil jediný dotaz. Neúčast členů vlády pobouřila opozici.
Podle něj je to také otázka spravedlnosti. „Chceme, aby ti lidé, kteří přispívají do celého systému, který drží sociálně potřebné, tak jasně věděli, že ten, kdo může, je zdravý a může pracovat, tak že prostě pracovat bude a nedostane jejich peníze,“ sdělil Kohajda.
Sloučí čtyři dosavadní dávky
Nová dávka se má skládat ze čtyř částí – z peněz na živobytí, bydlení, děti a z bonusu za práci či její hledání – a nahradí čtyři dosavadní dávky. Bude stačit jedna žádost a výše by se měla odstupňovat podle příjmu a pracovní aktivity. Odstranit se mají body zlomu, kdy člověk při překročení výdělku o korunu nárok na pomoc od státu ztrácí.
Podpora by se měla lišit pro domácnosti s příjmem do 1,43násobku životního minima a nad něj. Domácnost by mohla mít dvě nemovitosti, druhou by ale musela do tří let prodat. Vozidlo by mohl mít každý dospělý v rodině. Úspory by mohly být do 200 000 až 400 000 korun podle počtu členů domácnosti.
Část na živobytí by připadla jen domácnostem s příjmem pod 1,43násobek životního minima jejich členů. Podpora na bydlení by měla být dál pro lidi, kteří vydávají za byt či ubytování přes 30 procent příjmu, částka by vycházela z normativních nákladů a energetického paušálu. Na peníze na dítě by dosáhly rodiny s příjmem pod čtyřnásobek minima místo dosavadního 3,4násobku u přídavků na děti. Podmínkou by byla práce či její hledání a školní docházka dětí. Celkovou dávku by navýšil pracovní bonus.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Máslo raketově zdražilo. Marže extrémně vzrostla, vysvětlil Maier. Zmínil další vývoj ceny