Průzkum STEM o soužití s dalšími národnostmi
Zatímco Slováka nebo Angličana by většina Čechů za souseda přijala, problém by mohl nastat u Rusů či Arabů. Vyplývá to z dat exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS.
Mít za souseda cizince? Pro některé Čechy je to naprosto přijatelná a normální věc, jak vyplývá z exkluzivního průzkumu. Na vrcholu oblíbenosti jsou Slováci či Angličané. Zástupce této národnosti by za vedlejšími dveřmi bez problémů přijalo okolo 81 procent Čechů. Jen o něco hůř jsou na tom Američané a Francouzi.
K TÉMATU: Česká tradice ruční výroby skla se dostala na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO
„Obecně máme rádi lidi z blízkého okruhu, v jejichž případě jsme přesvědčeni, že jim rozumíme a sdílíme s nimi stejnou kulturu,“ uvedl pro CNN Prima NEWS sociolog a ředitel STEM Martin Buchtík.
Největším skokanem žebříčku jsou zástupci vietnamské komunity. Zatímco před dvaceti lety byli přijatelní jen pro čtvrtinu české veřejnosti, v současnosti je to už přes 70 procent. Naopak za převážně nepříjemné sousedy by Češi považovali Romy, Syřany, Súdánce, Araby nebo Afghánce. Přijatelnost Číňanů průběžně mezi dekádami roste a nyní je historicky nejvyšší, tedy nadpoloviční.
Majitele bytů v České Třebové potrápil tající sníh. Hasiči varují před nánosy na střeše
Nemilou zprávu museli ve středu přijmout majitelé sedmi bytů v České Třebové, které byly vytopeny. Nešlo ale o havárii vodovodního potrubí. Na vině byl totiž sníh na střeše bytového domu, který roztál a protekl až do interiérů, kde napáchal velké škody. Na místě sondovala situaci redakce CNN Prima NEWS.
Na nejnižších příčkách se drží Arabové, jakkoliv se na vrcholu migrační krize pohybovala hladina přijatelnosti ještě níže než v současnosti. A stejně tomu je i v případě Afghánců. „Lidi s muslimským vyznáním tolik nepřijímáme, protože se jedná o představitele jiné kultury, jimž nerozumíme. A máme pocit, často oprávněný, že bychom je nedokázali začlenit do společnosti,“ ozřejmil Buchtík.
Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva jsme dlouhodobě ochotni pomáhat uprchlíkům v nouzi. Na druhou stranu máme z některých cizinců opravdové obavy. „Můžeme vnímat určité obavy na straně některých skupin naší společnosti, a to kvůli jinakosti jako takové. Stále nejspíše sdílíme i určité stereotypní představy o tom, kdo by pro nás mohl představovat riziko či ohrožení,“ sdělila pro CNN Prima NEWS zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
A jak si v žebříčku stojí Rusové? Jejich přijatelnost jako sousedů podle STEM postupně rostla, ale s napadením Ukrajiny klesla zpátky k hodnotám okolo 36 procent.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Má tradice Mikuláše svůj význam? Psychologové varují před vážnými dopady na ratolesti