Kolář pět let po odstranění Koněva: Rusáci mají v ČR pořád eldorádo. Dělají u nás bordel

Jsem přesvědčen, že ani já, ani Pavel Novotný, ani Zdeněk Hřib jsme se ničím neprovinili. Udělali jsme správnou věc. Tak europoslanec Ondřej Kolář (TOP 09) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS okomentoval bouřlivé události z roku 2020. Starostou Prahy 6 byl v době, kdy došlo k odstranění sochy maršála Ivana Koněva z Bubenče. Jak na toto období Kolář vzpomíná? Proč podle něj tehdejší prezident Miloš Zeman živil nenávist? A z jakého důvodu považuje Jaroslava Foldynu za jednoduchého člověka?

Od odstranění sochy Ivana Koněva z Bubenče uběhlo pět let. V té době jste byl starostou Prahy 6. Jak na toto období vzpomínáte?
Přiznám se, že příliš nevzpomínám. Občas má někdo potřebu mi napsat, že jsem zločinec a že si pro mě jednou přijdou Rusové. To jsou vlastně jediné momenty, kdy mi to někdo připomene. Pro mě je to uzavřená kapitola, na kterou nemám potřebu vzpomínat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Přepočítal se Trump? Výše cel mě překvapila, řekl Knotek. Pospíšil nastínil americký obrat

Nějaký čas jste měl policejní ochranu, stejně tak – z podobných důvodů – někdejší pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) či řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS). V médiích se dokonce objevily zprávy, že vás měl zlikvidovat ruský agent s ricinem. Měl jste od policie bližší informace, které nyní můžete sdělit?
Bylo to nepříjemné i z důvodu, že z těch tří politiků jsem měl nejpřísnější režim, takže jsem byl skutečně uklizen na tajném místě. Policie zřejmě vyhodnotila, že riziko bylo vysoké. Nakonec mělo jít o nepovedenou špionážní hru dvou „šikulů“ z ruské ambasády. Musím ale říct, že jsem si moc vážil přístupu policie. Nic nepodcenili. Že šlo o divadlo, nemohli vědět. Jsem přesvědčen, že ani já, ani Pavel Novotný, ani Zdeněk Hřib jsme se ničím neprovinili. Udělali jsme správnou věc. Ne u každého se to ale setkalo s pochopením. Problém nastal zejména u části společnosti, která má potřebu nadbíhat Rusku, opakovat jeho propagandu a zároveň se neštítí ani těch nejhnusnějších činů, které s tím mohou souviset.

Koho konkrétně máte na mysli?
Zmíněné hudrování vyvolal částečně i tehdejší prezident Miloš Zeman, který si neodpustil poznámky ve smyslu: „Tenhle šupák si dovolí mít policejní ochranku placenou z vašich daní.“ Tímto přístupem živil nenávist a vzbudil vlnu agresivity u, řekněme, jednodušších spoluobčanů. Ti pak nám třem psali, jaký jsme hajzlíci – že se necháme vydržovat policií. Vlastně bylo fascinující, že většinu prasáren nevyvolala ruská strana, ale spíš česká dezinfo scéna. Nejhorší byla skupina lidí, které pan plukovník Foltýn velmi správně označil jako svině. Jejich chování vůči mně bylo opravdu odporné. Zpětně to beru jako dokonalou lekci v tom smyslu, že dezinformace v českém prostoru existují a že se proti nim musí bojovat. Jde o krásnou případovou studii.

Ostrá kritika KSČM

Vzpomínám si, že velmi kritičtí ke krokům Prahy 6 byli například komunisté či dlouholetý poslanec Jaroslav Foldyna (dříve ČSSD, nyní SPD). Jak jste si vysvětloval jejich motivaci?
Omlouvám se, teď budu hnusný a příkrý – Jaroslav Foldyna je jednoduchý člověk, nebo přinejmenším člověk, jenž ví, že když se bude chovat jednoduše, osloví část voličů, kterým takové chování imponuje. Mluvím o lidech, kteří propadají konspiračním teoriím, trpí normalizační nostalgií nebo neuznávají rozdělení Československa.

Pomatenců, kteří se schovávali za svou poslaneckou imunitu, bylo ale víc. U KSČM se potvrdilo, že její členové skutečně mají přímou linku na ruskou ambasádu, od které dostávají noty a pokyny.

Dá se podle vás říct, že čeští komunisté jednají na základě přání ruské ambasády?
Jasně. To se kolem roku 2020 ukázalo naprosto dokonale. Nepokrytě to prokázala například Marta Semelová (KSČM). Ta se kdysi prokecla, když citovala z dopisu, který jsme my jako vedení Prahy 6 poslali ruské ambasádě. Zdá se tedy, že KSČM má přístup ke korespondenci ruské ambasády a že si navzájem čile dopisují, přičemž Rusové jim radí, co mají dělat. To propojení se ukazovalo čím dál více. Jakmile odešel ruský diplomat z mé kanceláře, okamžitě následovala reakce komunistů.

Celá věc vyvrcholila totální fraškou, kdy si tehdejší předseda KSČM Vojtěch Filip v televizi pustil hubu na špacír. Naprosto nepokrytě převzal hoax, že prý „mladý Kolář měl dědu gestapáka“. Pak mu soud uložil, že se mi za to musel omluvit. Tento nešťastník, který nyní bude znovu kandidovat do Sněmovny, lže, jako když tiskne. Korunku tomu nasazoval prezident republiky. Obávám se, že tito lidé stihnou v naší společnosti napáchat ještě mnoho zla.

Pokládal jste si někdy otázku, proč socha Koněva, který měl kromě zásluh na osvobození části Čech od německé okupace také velký podíl na krvavém potlačení maďarského povstání, nezmizela dávno předtím, než jste se stal starostou Prahy 6? Třeba již někdy po roce 1989…
Řeknu to úplně jednoduše – nikdo na to nenašel odvahu. Češi často hledají způsob, jak problém vyřešit tak, aby všichni zůstali spokojení. To byl přesně případ Koněva. Je pravda, že po listopadu 1989 na radnici Prahy 6 seděli lidé spojení s Občanským fórem, kteří v sobě měli ducha revolucionářství. Z Vítězného náměstí zmizela socha Lenina. Řešila se také plastika Marxe a Engelse, která byla ve vestibulu metra. Pokud vím, nyní je zakrytá nějakým sádrokartonem.

Na Koněva se ale tak trochu zapomnělo. Poprvé se o té soše začalo více mluvit někdy v letech 1991 až 1993. Zvažovala se výměna informačních cedulí. Ta původní tvrdila, že Koněv zachránil Prahu před totálním zničením, což už nyní víme, že historicky není tak úplně pravda. Věci se daly opravdu do pohybu až v roce 2015, kdy jsem byl na radnici jeden rok.

K čemu konkrétně došlo?
Na zastupitelstvu jeden pán vystoupil s tím, že bychom se tou sochou měli zabývat. Tehdy jsem byl názoru, ať Koněv v Bubenči klidně zůstane. Spíš jsem byl pro diskusi, jak lidem budeme vysvětlovat, kdo na té soše je a proč na místě stojí. Jenže co čert nechtěl… Zhruba každý půlrok docházelo k tomu, že Koněva někdo polil růžovou nebo červenou barvou. Následné čištění stálo Prahu 6 zbytečné peníze. K tomu nás ruská ambasáda začala obviňovat, co to jako je za provokace. My jsme reagovali způsobem, že nejde o žádné provokace, spíš že se ta socha českým občanům nelíbí. V roce 2018 jsme udělali to, co se mělo udělat už na začátku 90. let – vyměnili jsme u sochy informační cedule.

Schválně jsem v jednom rozhovoru řekl, že pokud Praze 6 dojde trpělivost, tak socha může skončit i na smetišti.

Kdy nastala pomyslná poslední kapka vedoucí k tomu, že se vedení Prahy 6 rozhodlo podobiznu Koněva odstranit?
Když se u sochy začali shromažďovat hnědokošiláči s rudokošiláči, neboli náckové s komoušema, kteří na místě mávali prapory se srpem a kladivem. V té době jsme si řekli, že tohle už opravdu není hezké. Na radnici jsme si pozvali ruské diplomaty, abychom se domluvili, jak situaci vyřešíme. Sochu jsme jim nabízeli. Oni to ale začali hrotit neskutečným způsobem. O jednom z těch diplomatů, který byl později vyhoštěn, jsem si v duchu říkal: „Ten borec si snad za chvilku sundá botu a začne mi s ní po vzoru Nikity Chruščova zuřivě mlátit o stůl.“

Co vám ten diplomat říkal?
Například prohlašoval, že jestli chceme odstranit Koněva, tak bychom měli sundat i sochu Masaryka, protože nechával střílet do lidí. Bylo neuvěřitelné, co nám Rusové předváděli. Reagoval jsem se slovy, že takhle se bavit nebudeme. Schválně jsem pak v jednom rozhovoru řekl, že pokud Praze 6 dojde trpělivost, tak socha může skončit i na smetišti. Tím jsem chtěl dát jasně najevo, že ruská ambasáda opravdu nebude Praze 6 diktovat, jak smí nakládat se svým majetkem. Nakonec jsme se rozhodli, že sochu prostě demontujeme a dáme ji do muzea, kde na ni nikdo nebude cákat růžovou barvou a kde se díky expozici dostatečně vysvětlí, co byl Koněv zač. Samozřejmě s tou demontáží souvisela řada nepříjemností. Ty nyní částečně ožívají kvůli pětiletému výročí. Možná to souvisí i s volební kampaní, že se opět stupňují aktivity Ruska.

Stačilo! a Trikolora vyvolávají smutek

Jak vůbec v současnosti vnímáte ruský vliv a zpravodajské akce Moskvy na našem území? Připomeňme, že ruská ambasáda se po roce 2021 kvůli kauze Vrbětice výrazně zúžila, alespoň co do personálních počtů…
Když se ukázalo, že za výbuchem ve Vrběticích stáli Rusové, přišla česká reakce v podobě vyhoštění asi 20 ruských diplomatů. Když to Andrej Babiš (ANO) s Janem Hamáčkem (dříve ČSSD) oznámili na té roztřesené tiskovce, byl jsem naplněn nadějí, že se s ruským vlivem v České republice konečně začne něco dělat. Jenže šlo spíš o takovou kosmetickou úpravu a nutnou reakci na zmíněná odhalení. Nic víc už se vlastně nestalo.

Ten počet vyhoštěných pracovníků ruské ambasády byl ale bezprecedentní...
Ano, ale k ničemu dalšímu už nedošlo. Měli jsme s Rusy jednat naprosto bez rukavic. Místo toho jsme opatrně našlapovali. A když se potom podíváte, co konkrétně Česká republika udělala od roku 2021, aby se u nás neposiloval vliv Ruské federace, tak já osobně lovím v paměti. Rusové dělají bordel u nás i ve světě, největší bordel dělají na Ukrajině. A my pořád jednáme stylem, abychom si to s nimi úplně nerozházeli. Asi vůči nim máme nějaký stockholmský syndrom. Jsme členský stát EU, v němž Ruská federace vlastní nejvíce nemovitostí. Neděláme s tím ale nic.

Když čtu ty, promiňte, sr*čky, které komouši, lidé okolo Stačilo!, Trikolory a všech těchto obskurních uskupení šíří, vyvolává to ve mně smutek. Nevím, jestli jsou tito lidé jen hloupí či naivní a sdílejí to s tím, že nejsou schopni rozklíčovat, že jde o přímou linku z Petrohradu. Je to strašidelné. Když pak vidím na billboardech premiéra Petra Fialu (ODS) s tvrzením, že jsme omezili ruský vliv, musím říct, že jsme se ho nezbavili. Opravdu ne. Rusáci mají v České republice nadále eldorádo. Dokud budeme hrát opatrnou hru našlapávání, z postsovětského mindsetu se nedostaneme.

Současná předvolební kampaň Spolu je svým způsobem založená na tvrzení, že pokud ve volbách neuspěje Spolu, nastane bezpečnostní katastrofa. Není to trochu přehnané?
„Bezpečnostní katastrofa“ nastane, pokud nová vláda přestane hrát roli morálních hodnot. I když jsou tyto hodnoty důležité, ve společnosti začíná převládat přístup, který někteří nazývají jako „transakční“. Tito lidé vzhlížejí k Donaldu Trumpovi, o kterém se říká, že je právě tím transakčním politikem. Ono se tedy spíš ukazuje, že se chová jako úplný pošuk, který si myslí, že hraje 6D šachy. Sám vlastně vůbec nevím, co ten termín má znamenat. Politická garnitura, která má v průzkumech navrch, v současnosti jede rétoriku ve smyslu, že hodnotami lidi nenakrmíte. Jenže ve chvíli, kdy lidem seberete základní hodnoty a na nich postavená práva, nastane velký problém.

ČTĚTE TAKÉ: Patrioti nás chtějí udyndat zbabělostí. Není to národní konzervatismus, ale nacismus, říká Kolář

Tagy: