Dosáhne Česko někdy takzvané kolektivní imunity, nebo je to jen pojem, který se používá k uklidnění společnosti a motivaci lidi k očkování? Experti a politici mají na danou problematiku velmi rozdílné názory. Častým argumentem bývá, že i očkovaní lidé mohou stále přenášet covid, vakcinace ale brání těžkému průběhu nemoci a opětovnému zaplnění zdravotnických zařízení.
Očkování funguje, potvrzují data z jiných zemí. Příkladem je například světový premiant ve vakcinaci Izrael. Od září zaznamenává rekordní přírůstky nakažených, které se mnohdy pohybují nad 10 tisíci denně. Hospitalizovaných má ale kolem 700, což je daleko méně než v nejhorších vlnách pandemie.
Podle dat ministerstva zdravotnictví se v Česku aplikovalo přes 11,59 milionu dávek vakcíny proti covidu. V úterý bylo naočkováno 13 135 lidí, zhruba o pět tisíc méně než před týdnem. Plně naočkovaných je v Česku přes 5,8 milionu lidí, tedy 62,3 procenta populace starší 12 let.
S dosažením kolektivní imunity počítalo ministerstvo zdravotnictví původně koncem srpna. Původní cíl byl 70 procent očkovaných, kvůli nakažlivější mutaci delta se ale podle šéfa resortu Adama Vojtěcha (za ANO) navýšil na 75 procent. „Já myslím, že to je reálné během podzimu,“ sdělil začátkem září. Dosažení požadovaného procenta očkovaných má být další mezník v uvolňování restrikcí. „Zrušit nošení roušek a další opatření pro hromadné akce bude možné, až se naočkuje proti covidu asi 75 procent populace,“ podotkl Vojtěch.
Podle něj jde o to, aby se lidi podařilo o nutnosti očkování přesvědčit, o povinném očkování se totiž neuvažuje. A jak se na otázku dosažení kolektivní imunity dívají experti či politici?
Epidemiolog Roman Prymula
„Nejde dosáhnout kolektivní imunity, protože i očkovaní jsou infekční. Pokud tu ale bude omezená cirkulace, nebudou vznikat mutace a pak už nebudeme žít v takové křeči,“ řekl epidemiolog Roman Prymula 9. září v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
Imunolog Václav Hořejší
„Jsme v jiné situaci než před rokem. Blížíme se ke stavu kolektivní imunity a nezáleží na tom, kolik je případů. Musíme koukat na úmrtí a těžké případy. U mladé skupiny je charakter onemocnění mírnější, srovnatelný se sezónní chřipkou. Pořád tu ale zůstává problém s rizikovou skupinou,“ uvedl imunolog Václav Hořejší 18. července ve vysílání CNN Prima NEWS.
„Někdy začátkem července se zrušila velká část opatření a čekal jsem zvýšení počtu případů. Počty případů naopak začaly klesat, nezvyšoval se počet vážných hospitalizací, nejsou téměř žádná úmrtí. Beru to s radostí na vědomí. Nedá se to vysvětlit jinak než tím, že jsme na prahu kýžené imunity,“ upřesnil v pořadu 360°.
Biochemik Zdeněk Hostomský
„Kolektivní imunitu máme na dosah ruky. Současná imunita je díky vakcinaci a prodělané nemoci velice chráněná,“ zdůraznil biochemik Zdeněk Hostomský ve vysílání CNN Prima NEWS.
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
„Nemáme šanci kolektivní imunity letošní sezonu dosáhnout, ale musíme se snažit, aby co nejvíc lidí bylo naočkováno a co nejvíc lidí šlo na třetí dávku, aby dopady vlny, která se v současnosti rozjíždí, byly co nejnižší,“ podotkl prezident lékařské komory Milan Kubek na začátku září s tím, že kolektivní imunity dosáhneme až při proočkovanosti 85 až 90 procent.
Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler
„Věc je taková, že víme, že nemoc roznáší i naočkovaní. Pojďme lidem přestat říkat nesmysly, víme to i ze studií. V Čechách nemáme vysokou incidenci nakažených mezi očkovanými, protože je netestujeme. Když přestaneme testovat i neočkované, zjistíme, že virus zmizel. Bude to jako při každé chřipkové epidemii, kdy dokonce i ti očkovaní jako já budou virus roznášet více,“ prohlásil stomatolog Roman Šmucler v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS.
Poslanec SPD Radim Fiala
„Existuje tu diskriminace neočkovaných lidí. I očkovaný člověk může být přenašečem, musí nás zajímat počty lidí v nemocnicích. Neříkám, že je to chřipka, ale máme možnost se očkovat, máme léky a dostatek prostředků, jak s tím žít,“ podotkl poslanec za SPD Radim Fiala. „Kdyby zdraví byla kolektivní hodnota a rozhodoval o ní stát, žili bychom v diktatuře. Mohli by nám říci, že nemáme pít alkohol,“ dodal v zářijovém pořadu Speciál 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS.
Parazitolog a evoluční biolog Jaroslav Flegr
„Jsou očkovaní inkubátory zlých mutací? Většina odborníků říká ne, já ano. Dnešní vakcíny nebrání infekci, jen zpomalují množení viru. Aby se i tak množil optimální rychlostí umožňující nakazit nejvíc lidí, musí pomocí mutací množení zrychlit. A pak bude neočkované zhusta zabíjet,“ napsal na sociální síti evoluční biolog Flegr.
Jak na to nahlížejí ve Velké Británii
Všechna omezení už zrušila Velká Británie, nárůst nakažených tamní úřady ale zatím nezaznamenaly. Podle odborníků začala fungovat kolektivní imunita způsobená očkováním i tím, že lidé nemoc prodělali. Podle epidemioložky Meaghan Kallové jsou lidé starší 24 let „velmi blízko kolektivní imunitě“.
Doktor David Matthews z Bristolské univerzity obyvatele o prázdninách uklidnil. „Nemyslím si, že je pravděpodobné, že se opět dočkáme zpřísnění opatření. Kolektivní imunita bude znamenat, že se hospitalizace v nemocnicích zpomalí na zvládnutelnou míru. Takže se zdravotníci budou moct soustředit na další nemocné,“ podotkl.
Zároveň ale upozornil, že kolektivní imunita neznamená, že lidé se už nemají očkovat. „Vakcína plní svou funkci a zabraňuje tomu, aby lidé skončili v nemocnici. Nezabraňuje však šíření viru,“ zdůraznil Matthews.