V Anglii i přes rozvolnění klesají počty nově nakažených koronavirem. V týdnu končícím 25. červencem ubylo případů ve 49 z 50 oblastí v zemi, ukazují data organizace Public Health England. Podle odborníků začala fungovat kolektivní imunita. I přesto by se ale lidé měli podle odborníků očkovat.
Z 315 oblastí v Anglii došlo k nárůstu nově nakažených COVID-19 za sedm dní jen ve dvou, a to v Torridge a Wellingboroughu, ukazují data organizace Public Health England. Upozornil na ně deník Mirror.
Odpůrce očkování zemřel na covid. Nejraději bych vrátil čas, říkal těsně před smrtí
Angličan Matthew Keenan se ke koronavirové vakcíně stavěl skepticky. Svůj názor přehodnotil poté, co mu nemoc zkřížila cestu. „Kéž bych se nechal naočkovat,“ řekl svým přátelům na smrtelné posteli. Boj s nemocí ale nezvládl a o svůj život přišel v pouhých 34 letech.
Čísla v Anglii klesla i přesto, že byla týden a půl předtím zrušena protiepidemická opatření. Podle odborníků začala fungovat kolektivní imunita způsobená očkováním i tím, že lidé nemoc prodělali. Podle epidemioložky Public Health England Meaghan Kallové jsou lidé starší 24 let „velmi blízko kolektivní imunitě“.
Opatření se už nezpřísní
Situace v zemi se zlepšuje a k dalším lockdownům by podle doktora Davida Matthewse z Bristolské univerzity dojít už nemělo. „Nemyslím si, že je pravděpodobné, že se opět dočkáme zpřísnění opatření,“ řekl lékař deníku Mirror.
„Kolektivní imunita bude znamenat, že se hospitalizace v nemocnicích zpomalí na zvládnutelnou míru. Takže se zdravotníci budou moct soustředit na další nemocné,“ podotkl.
Zároveň ale upozornil, že kolektivní imunita neznamená, že lidé se už nemají očkovat. „Vakcína plní svou funkci a zabraňuje tomu, aby lidé skončili v nemocnici. Nezabraňuje však šíření viru,“ zdůraznil Matthews.