reklama

Proč už se další lidé nechtějí očkovat? Vždyť jde o život, reagují na průzkum odborníci

Nechápu, že se nechce nechat více lidí očkovat, reagoval imunolog Václav Hořejší na výsledky exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. Z toho vyplývá, že 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu a pouze tři procenta to ještě mají v plánu. 20 procent vakcínu odmítá a osm procent ještě váhá. Podobně nad nezájmem Čechů o očkování kroutí hlavou i další odborníci.

reklama

„Je to neúspěch, nechápu, že se více lidí nechce nechat očkovat. Očkování je bezpečné, účinné a lidem to přinese jedině prospěch,“ komentoval Hořejší průzkum STEM. Z toho vyplývá, že 69 procent z dotazovaných bylo očkováno a pouze tři procenta to ještě mají v plánu. Osm procent váhá. Naopak 20 procent vakcínu odmítá.

Podle imunologa je chyba v tom, že spoustu lidí věří „internetovým nesmyslům o tom, jak je vakcína nebezpečná, a někdy úplně absurdním zprávám“. „Je to problém a nevím, komu to dávat za vinu. Nevím, kdo šíří tyto nesmysly, ale mělo by to být trestáno,“ myslí si Hořejší.

Podle biochemika Zdeňka Hostomského by se měli očkovat především senioři. „Určitě bych to netrestal, ale data o vakcínách jsou teď dostatečně přesvědčivá. Nechal bych na lidech, zda se chtějí očkovat, nebo ne. Dospělí nad 65 a výše by se ale měli nechat očkovat. Pokud to neudělají, hodně riskují,“ zdůraznil biochemik.

Senioři mohou v nemocnici skončit

Obavy vyjádřil i prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. „Největší strach mám o téměř půl milionu starších 60 let, kteří se nenechali naočkovat. Protože až si je covid najde, řada z nich bude mít závažný průběh, někteří skončí v nemocnici a někteří tam skončí doslova. A je škoda zbytečně umřít, když máme k dispozici vakcíny, které jsou řádně vyzkoušené,“ upozornil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podle Hostomského má smysl starší k očkování přesvědčovat. „Lidem nad 65 nebo třeba obézním očkováním nic nehrozí, ale benefit je jasný. Jejich přesvědčování je naprosto důležité,“ řekl s tím, že by se vůbec nezdržoval dvacátníky, třicátníky nebo dětmi.

Kubek zároveň připomněl, že Česká republika je s 55 procenty proočkovanými pod průměrem Evropské unie. „Ukazuje se, že státy ve východní části Evropy jsou schopné méně naočkovat své obyvatele. Souvisí to asi s tím, že tamní obyvatelstvo a bohužel i my Češi máme problém věřit v autority a instituce,“ podotkl.

Největší profit z očkování mají nemocní

Nejčastějším argumentem proti očkování je podle STEM nevyzkoušená vakcína. Tuto obavu vyjadřuje 47 procent z těch, kteří s očkováním váhají nebo jej odmítají. 27 procent lidí v této skupině nepovažuje očkování za užitečné a pouze 16 procent lidí patří mezi zarputilé odpůrce očkování. Vakcíně nedůvěřují častěji ženy (53 procent) a lidé s vysokoškolským vzděláním (55 procent).

Pouze u tří procent společnosti převládají při odmítání očkování zdravotní důvody. Podle Kubka mají největší profit z očkování ale právě nemocní. A lidí, kteří se opravdu nemohou nechat očkovat, je velice málo. „Velké procento lidí, kteří tvrdí, že se nemohou očkovat, má špatné informace buď z internetu, od svých známých, nebo je špatně informoval jejich lékař, ani to se nedá vyloučit,“ varoval lékař.

„Důležité je, aby bylo co nejvíce lidí očkovaných, aby chránili sami sebe. S variantou delta je to ještě urgentnější,“ dodal imunolog Hořejší.

Za nezájem může ministerstvo

Podle pirátského kandidáta na ministra zdravotnictví a experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála za stagnaci očkování může především resort zdravotnictví. „Důvodem, proč zájem o očkování stagnuje, je nedůvěryhodnost ministerstva zdravotnictví po celou dobu pandemie a možná i špatně zvolená komunikace. Očkování nebylo prezentováno především jako medicínská výhoda, ale jako výhoda v ochraně před nějakými šikanózními opatřeními,“ upozornil.

Další důvod je podle něj to, že se ministerstvo nedokázalo dostatečně soustředit na ty nejrizikovější. „Klíčové je soustředit se na skupinu, která je nejvíce ohrožená, tedy na lidi nad 65 let, kteří se dosud s covidem nesetkali,“ dodal.

Dosáhlo Česko kolektivní imunity?

Hořejší však vyjádřil optimismus ohledně další vlny pandemie. „Jsem přesvědčen, že jsme na tom teď docela dobře. Protože ti, kteří nemoc prodělali, jsou také chránění. Možná ještě o trochu lépe než očkovaní. A to se s očkovanými sčítá,“ vysvětlil.

Podle Hostomského je Česko blízko tomu, aby mělo kolektivní imunitu. „Jsme jedna z nejpromořenějších zemí na světě. Pokud se u nás sečtou kategorie očkovaných a promořených, tak si myslím, že jsme velmi blízko ne-li už v kýžené kolektivní imunitě,“ uvedl.

Tagy:

Hlavní zprávy

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?
Partie

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

Vánoční trhy jsou zábava, nejen nákupy. Ve hře jsou i nová omezení, řekl Havlíček

Vánoční trhy nejsou jen otázka nákupů, ale také zábavy při velké koncentraci lidí na jednom místě. To je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) důvod, proč vláda přistoupila k jejich zákazu. „Nejedná se o to, že se nakoupí a jde se pryč,“ řekl Havlíček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Současná vláda prý prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze podle Havlíčka vyloučit.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Tamara Kotvalová: Peníze pro mě nikdy nebyly skutečnou motivací

V nitru stále vzpomíná na těžké začátky v Tatrách, které jí poskytly cennou životní lekci, z níž do určité míry čerpá dodnes. Ráda by ji také předala dál svým dětem, zejména staršímu synovi Martinovi. Nic za to ale nežádá. Ví, že si každý z jejích potomků musí jít svou vlastní cestou, stejně jako kdysi ona sama. Ta její ji dovedla až k založení a mohutnému rozvoji společnosti Carollinum, ze které se stal tuzemský lídr v distribuci luxusního zboží.

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana

Současná vláda prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze vyloučit. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Předseda hnutí STAN Vít Rakušan mu vyčetl, že kabinet Andreje Babiše v mnohém zaspal. S tím však Havlíček nesouhlasil: „Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno.“

reklama

Domácí zpravodajství

Povolit na českých dálnicích 150 km/h? Nová vláda je pro, na Západě naopak zpomalují

Nastupující vláda Petra Fialy (ODS) navrhuje, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit až 150 km/h. Že by čeští řidiči mohli více šlápnout na plyn, však jde proti trendu, kterým se ubírá západní Evropa. V některých státech naopak zvažují snížení nejvyšší povolené rychlosti. V Česku byl navíc již jednou podobný nápad odmítnut. Bývalý ministr dopravy Dan Ťok tehdy upozorňoval, že české dálnice nejsou na vyšší rychlost stavěné.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

reklama