Mezi platy, které za stejnou práci dostávají muži a ženy, jsou pořád propastné rozdíly. Evropská komise tomu chce zabránit novými pravidly. Firmy by v budoucnu musely svým zaměstnancům na požádání sdělit, kolik berou jejich kolegové. Pokud by muži brali za stejnou práci neodůvodněně víc než ženy, zaměstnavatel by to musel napravit, jinak by hrozila pokuta.
Ze statistik vyplývá, že v zemích Evropské unie ženy vydělávají v průměru o 14,1 procenta méně než muži – a to za srovnatelnou práci. Česko je na tom v tabulkách ještě hůř. Podle průzkumu Eurostatu dostávají české ženy za stejnou práci průměrně o 20 procent méně než čeští muži.
Brusel chce rozdíly ve mzdách a platech snižovat pomocí směrnice o větší transparentnosti při odměňování žen a mužů. Pokud zaměstnanec požádá, aby mu zaměstnavatel sdělil, kolik na jeho pozici berou průměrně muži a ženy, bude muset vyhovět.
Když se ukáže, že rozdíly platů mužů a žen ve firmách s více než 250 zaměstnanci přesahují neodůvodněně pět procent, měli by zaměstnavatelé pochybení napravit, jinak by mohli dostat pokutu.
Výši sankcí by si určily jednotlivé členské státy Unie. Lidé by se také mohli u soudu domáhat doplacení částky, o kterou byl jejich plat nižší, než odpovídalo jejich pozici.
Ženy musí vědět, že s nimi jejich zaměstnavatelé zacházejí spravedlivě.
„Stejná práce si zaslouží stejnou odměnu. A pro stejnou odměnu potřebujete transparentnost. Ženy musí vědět, že s nimi jejich zaměstnavatelé zacházejí spravedlivě. A pokud tomu tak není, musí mít sílu bránit se,“ komentovala šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Návrh podporuje například pirátská europoslankyně Markéta Gregorová „Platová nerovnost je skutečný problém a toto je krok správným směrem k řešení, který pomůže nejen milionům ženám v Evropě k větší spravedlnosti při odměňování,“ uvedla.
Jourová: Konec dvojím metrům a výmluvám
Pro je i místopředsedkyně unijní exekutivy Věra Jourová. „Chceme posílit postavení uchazečů o zaměstnání i pracovníků. Konec dvojím metrům a výmluvám,“ prohlásila.
Informace o platech zaměstnanců by podle směrnice zaměstnavatel musel poskytovat už během přijímacích pohovorů. Povinností firem by mělo být sdělit uchazečům o práci, jaká je platová úroveň na nabízené pozici. Nebudou se naopak smět zeptat, kolik člověk bral v minulém zaměstnání.
„Není nic výjimečného, že se vás při pohovoru zeptají na to, kolik jste brali v minulé práci. Lidé si tak s sebou do nového zaměstnávání bohužel často nesou břímě své minulé nízké mzdy. S tím by měl být konec, pro zaměstnavatele bude tato otázka podle navrhované směrnice tabu,“ zdůraznila Gregorová.
Aby nová pravidla začala platit, musí je nejprve schválit zástupci členských zemí a Evropský parlament.