reklama

Kolik lidí je ve vaší obci naočkováno a kolik nakažených? Odpoví mobilní aplikace

Zajímá vás, kolik lidí ve vaší obci nebo ve vašem obvodu je naočkovaných proti koronaviru? Jste zvědaví, zda je mezi nimi aktuálně někdo nakažený nebo jak moc je v současnosti vaše obec promořena? Data Ústavu zdravotnických informací a statistiky lze najít v aplikaci Mobilní Rozhlas.

reklama

Aplikace Mobilní Rozhlas umožňuje relativně přehledně a detailně pozorovat vývoj kolem koronaviru v místě vašeho bydliště. Podle autora projektu Ondřeje Švrčka využívá anonymizovaná data, která sbírá Ústav zdravotnických informací (ÚZIS) a která tým lidí zabývající se umělou inteligencí každé ráno aktualizuje.

„Každý den procházejí data strojovou úpravou a generuje se zhruba 6 400 sad podle toho, kolik je v Česku samospráv. Algoritmy jsou celkem netriviální a jsou do nich zapojeny všechny obce v ČR,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Švrček.

Denně se tedy můžete podívat na to, jak se epidemie právě ve vaší obci nebo správním obvodu vyvíjí. Dozvíte se například, kolik lidí již bylo očkováno první dávkou, kolik druhou, počet nových případů, jejich množství za posledních 14 dnů i celkové pořadí vaší obce s ohledem na počet aktivních případů nákazy.

Data jsou anonymizovaná

Zatímco data o pořadí pocházejí z konkrétních obcí, údaje o očkování se zveřejňují za celý správní obvod (obce s rozšířenou působností) a jsou tak pro všechny obce v daném obvodu totožná. „Je to schválně po velký oblastech. Na začátku se ÚZIS zřejmě bál, aby se samosprávy navzájem nelynčovaly,“ dodal Švrček.

„Poskytujeme na obce s rozšířenou působností. Je to proto, že některé obce mají málo obyvatel. A když to zkombinujete s nějakým jednoduchým filtrem, jako je třeba pohlaví nebo věková skupina, byla byste schopná ukázat na konkrétního člověka, což samozřejmě udělat nemůžeme,“ vysvětlil CNN Prima NEWS garant ÚZIS pro otevřená data Martin Komenda.

Data jsou podle Komendy plně anonymizovaná. To se ovšem netýká těch, která proudí například na vládu nebo do krajů či na Ústřední krizový štáb. „Pro krizový management jako vládu atd. poskytujeme i reporty po obcích. Pokud je tato strana bude dále distribuovat, tak s tím nic neuděláme, ale primárně se jako ÚZIS těchto úniků chceme vyvarovat, a proto vždy pracujeme s kanálem veřejných anonymizovaných open dat,“ zdůraznil Komenda.

Informace z obce do mobilu

Aplikace se ale nezaměřuje pouze na informace o koronaviru. Hlavním smyslem je podle Švrčka rychle a levně informovat občany o tom, co se v jejich bezprostředním okolí děje. Každá obec se skrze aplikaci může do zveřejňování informací zapojit.

„Dělali jsme průzkumy třeba na třech tisících lidech a jen osm procent z nich uvedlo, že chodí na obecní stránky víckrát než jednou do rok. Samosprávy za ně utrácejí miliony korun a nikdo se neptá, zda je to efektivní. Poté přišla myšlenka dát moderní technologie a možnosti samosprávám. Pomáhá to například, co se týká havárií vody, varování před náledím, placení popelnic, čištění ulic atp. Samospráva je okamžitě schopná odeslat informace občanům,“ dodal Švrček.

Pro veřejnost je aplikace zdarma, poplatek platí pouze obce, které se do systému zapojí a chtějí skrze ni posílat aktuální informace.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert
Koronavirus

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Rapidní nárůst nakažených. V Česku jich v sobotu přibylo o stovku více než před týdnem

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, stouplo na 1,05 z předchozích 1,01. Počet lidí s covidem v nemocnicích se v mezitýdenním srovnání zvýšil o devět na 166, proti pátku jich ale o čtyři ubylo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Kroužkování může pořádně zamíchat s výsledky voleb. Jsou na to koalice připravené?

Kroužkování, neboli udělování preferenčních hlasů konkrétním stranickým kandidátům, může letos víc než kdy jindy rozhodnout, jak volby dopadnou. Preferenční hlasy mohou zamíchat hlavně pořadím na kandidátkách stran, které jsou součástí koalic. Úspěšné vykroužkování kandidáta jedné strany totiž může o sněmovní křeslo připravit člena jiné koaliční strany.

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Obušky, pepřáky, zaklekávání. Policisté v Austrálii drsně trestají porušování lockdownu

Austrálie se potýká s třetí vlnou pandemie koronaviru. Denně nyní přibývá kolem 1 600 nových případů. Země nařídila tvrdý lockdown a policie striktně vyžaduje dodržování opatření. Leckdy velmi brutálním způsobem. Na sociálních sítích se šíří mnoho videí, na kterých policisté srážejí lidi k zemi, zaklekávají je nebo je drží pod krkem.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama