reklama

Kolik lidí se dá naočkovat z jedné ampule vakcíny? Babiš se s odborníky neshodne

Kolik dávek vakcíny je možné dostat z jedné ampulky? Pět, či šest? Zatímco premiér Andrej Babiš jakožto národní koordinátor pro očkování vydal nemocnicím pokyn, aby z jedné ampule očkovaly šest lidí, někteří představitelé nemocnic tvrdí, že někdy to možné není. Například ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev uvedl, že se jim už ze tří ampulí premiérem požadovaných šest dávek dostat nepodařilo.

reklama

„První várku máme doočkovanou, tedy něco přes tři sta zdravotníků, ale byly tři ampulky, ze kterých se šestá dávka nepodařila nabrat ani zkušeným sestrám, které očkují a mají s tím velkou praxi. Je potřeba si uvědomit, že i výrobce říká, že tam může být až šest dávek, ale garantuje pět dávek. Evropská léková agentura také potvrzuje pět dávek a stejně i SÚKL,“ opravil Babiše Velev v Hlavních zprávách televize CNN Prima NEWS.

Zároveň upřesnil, že USA a Izrael vedly diskusi s výrobcem, pokud se podaří za standardních podmínek nabrat šestou dávku, zda je možné ji bezpečně aplikovat. „Na to výrobce odpověděl, že ano, takže to takhle řeší, ale samozřejmě s metodickým pokynem,“ podotkl Velev s tím, že se brání tomu, aby řekli zdravotníkům, že musí z každé ampulky dostat šest dávek.

Podle ředitele Nemocnice Jihlava totiž pak mohou dávku nabírat pod velkým tlakem, smíchat se vzduchem, a pak hrozí, že se vakcína deaktivuje a budou očkovat neaktivní vakcínou. „To znamená, že můj pokyn nezněl nijak politicky, ale pragmaticky zdravotnicky – natáhnete-li za standardních podmínek šest dávek, očkujeme šest dávek. Nepodaří-li se šestou dávku získat, očkuje se jen pět dávek,“ upřesnil Velev.

Reagoval tak na slova premiéra Babiše, který Veleva v nedělním pořadu Partie televize CNN Prima NEWS obvinil, že připravuje občany Vysočiny o dávku vakcíny. „Izrael řekl jasně šest dávek, Amerika také, my jedeme šest dávek. Pokud to pan ředitel v Jihlavě není schopen zařídit pro své občany na Vysočině, tak je to jeho problém. Všichni to umí, a pokud to pan ředitel neumí – ale myslím, že to umí, jen dělá politiku – tak mě to mrzí. A připravuje občany Vysočiny o dávku,“ řekl Babiš jako národní koordinátor pro očkování v Partii.

Jak to funguje?

Podrobně problematiku vysvětlil primář infekčního oddělení liberecké krajské nemocnice. „V ampuli je látka, která se před podáváním ředí. Každý očkovaný by měl dostat 0,3 mililitru roztoku. Doporučení výrobce zní – ředit obsah ampule 1,8 mililitru, to znamená, že je možné získat šest dávek. Může se ale stát, že ten, kdo vakcínu ředí, může do jedné dávky natáhnout třeba 0,32 nebo 0,35, a pak už opravdu na šestou dávku nezbude dostatečné množství. Proto je potřeba pracovat s maximální přesností. Pokud se to daří, ukazuje se, že dokonce i po šesti dávkách ještě nepatrné množství zbývá,“ vysvětlil primář Adam Vitouš.

Snažíme se, aby nepřišla nazmar jediná dávka

I samotná manipulace s mRNA vakcínou má svá pravidla. Do míst, kde se očkuje, je převážena hluboce zmrazená. Například v liberecké nemocnici ji mají ve speciálním mrazáku v nemocniční lékárně.

„Rozmrznutí trvá hodinu až tři podle podmínek, pak se látka ředí a my máme až šest hodin na to, abychom s ní pracovali. V praxi ale máme proces zorganizovaný tak, že vakcínu použijeme do jedné hodiny. Máme rezervační systém, takže víme, kolik toho budeme v daný den potřebovat. Přistupujeme k tomu jako k nedostatkovému materiálu a snažíme se, aby jediná dávka nepřišla nazmar,“ dodal Vitouš.

Tagy:
nemocnice zdravotnictví očkování Andrej Babiš vakcína Jihlava koronavirus COVID-19 Nemocnice Jihlava Krajská nemocnice Liberec Lukáš Velev Adam Vitouš

Hlavní zprávy

Kyanid do Bečvy unikl jinde, říká rybář po provedeném experimentu. K řece chodí se smutkem

Případ otravy, která v září roku 2020 zabila na skoro 40 kilometrech řeky Bečvy více než 40 tun ryb, vzbuzuje od začátku kontroverze. Experiment s chloridem sodným, který provedl na vlastní pěst přírodovědec Jakub Hruška spolu s rybářem Stanislavem Pernickým, už dříve vyloučil, že by jedy unikly do řeky z kanálu u bývalé Tesly Rožnov. Sněmovní komise v pátek schválila závěrečnou zprávu z vyšetřování. Na její obsah netrpělivě čeká i Pernický, předseda Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou.

Peníze pro Alžbětu, sluhy a vnoučata. Co princ Philip v „tajné“ závěti odkázal dětem?

Minimálně 90 let se neměla veřejnost dozvědět, jaký byl obsah poslední vůle prince Philipa, zesnulého manžela britské královny. Zdroje z paláce však závěť vévody z Edinburghu vynesly médiím. Jmění v přepočtené hodnotě 887 milionů korun získá z většiny Alžběta II., na své si však přijdou i tři sluhové-asistenti nebo vnoučata. Čtyřem dětem odkázal 14 tisíc svazků knih.

reklama

Domácí zpravodajství

Lidé trpí a umírají v totalitě peněz. Vláda má na rukou krev, hlásá mladý komunista

Ostrou kritiku si v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS od ostatních mladých politiků vyslechl kandidát KSČM pro sněmovní volby Arťom Korjagin za jeho slova, že lidé dnes trpí a umírají v „totalitě peněz“ a kapitalistický systém „má na rukou krev“. Kandidát Přísahy Michal Košan reagoval slovy, že „komunisty nenávidí“. Představitelka koalice Spolu Markéta Vyvlečková (KDU-ČSL) a reprezentant Pirátů a STAN Zbyněk Horváth připomněli, že komunistický režim zavraždil a pronásledoval stovky lidí.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

reklama