reklama

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Česko ve výuce jazyků zaostává i za Slovenskem

Schopnost domluvit se cizí řečí výrazně zvyšuje šance na uplatnění se na trhu práce.
Foto: Profimedia.cz

Podle nejnovějších dat Eurostatu se alespoň dva cizí jazyky na střední škole učí v Evropské unii necelá polovina studentů. Česká republika se s 52 procenty řadí jen mírně nad celounijní průměr. Znalost cizích jazyků je přitom důležitá nejen z kulturního, ale i hospodářského hlediska. Kdo neovládá řeči, těžko se domluví s obchodními partnery a hůře hledá uplatnění na trhu práce.

reklama

Mnoho lidí to možná překvapí, ale premiantem ve výuce cizích jazyků na středních školách s maturitou v Evropské unii nejsou skandinávské země, jak by se dalo předpokládat. Je jím Rumunsko. Podíl studentů, kteří se v této zemi učí alespoň dvě cizí řeči, dosahoval před dvěma lety 98 procent.

K tématu

Hned za Rumunsko se s 94 procenty zařadilo Finsko, ale tím obvyklá skandinávská dominance končí. Následuje totiž vlámská část Belgie, Lucembursko a Francie. Země galského kohouta zůstala jen o dva procentní body pod osmdesátiprocentním podílem středoškoláků učících se nejméně dva cizí jazyky. Za Francií následuje blok postkomunistických států, mezi nimiž ale Česká republika chybí.

Větší procento posluchačů středoškolských maturitních oborů, kteří studují řeči, se totiž nachází v Polsku, Lotyšsku, Estonsku, Bulharsku i na Slovensku. Česká republika je s 52 procenty až dvanáctá jen těsně před Chorvatskem. Naprosto žalostný stav výuky cizích řečí na školách panuje v Řecku. Tam se jiný jazyk učí jen jeden student ze sta. Ani Portugalsko na tom se šesti procenty není o moc lépe.

Nejvíc táhne angličtina

Na druhé straně je česká pozice výrazně lepší než například v Německu nebo Rakousku. Tam se alespoň dva cizí jazyky učí jen o něco málo víc než třetina posluchačů středních škol. Může to být dáno tím, že němčina sama o sobě patří mezi poměrně vyhledávané cizí jazyky, u německy hovořících národů proto nemusí panovat taková touha porozumět více než jedné cizí řeči. Tato teze ovšem neplatí v případě Francie, kde se podíl středoškoláků s nejméně dvěma cizími jazyky blíží osmdesáti procentům.

Mezi nejpopulárnější cizí jazyky v rámci Evropské unie patří angličtina. Tu se učí téměř 87 procent středoškolských studentů. S více než devatenácti procenty následuje francouzština, třetí nejoblíbenější je němčina (18,3 procenta). Španělsky se učí 17,5 procenta posluchačů středoškolských studijních programů s maturitou. Něco přes dvě procenta žáků tohoto stupně vzdělávání se pak učí rusky nebo italsky.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Praha

Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy

Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy

  • Aktualizováno

Pražané vzali útokem náplavku u Vltavy na Výtoni a vyrazili na farmářské trhy. Navzdory vládním opatřením, která omezují počet osob, se jich tam sešly stovky – a to se přitom mohou od čtvrtka na veřejnosti pohybovat lidé pouze ve dvojicích nebo s rodinou. Podle redaktora CNN Prima NEWS lidé vyšli ven, protože je krásné počasí, chtěli se projít a nakoupit si.

Fotbal

Pan nejmladší. Klenot Fati se trefil i v El Clásicu, Barcelona ale na Real nestačila

Pan nejmladší. Klenot Fati se trefil i v El Clásicu, Barcelona ale na Real nestačila

V pouhých 17 letech se Ansu Fati vyprofiloval mezi tahouny slavné fotbalové značky. A klenot Barcelony udeřil i v tom nejsledovanějším zápase španělské La Ligy. V populární bitvě s Realem Madrid se postaral o jediný gól svého týmu. Stal se tak nejmladším střelcem duelu dvou rivalů známého pod názvem „El Clásico“ od roku 1947, a to jen pár dní poté, co o něm vyšel urážlivý článek v novinách. Na žádné velké oslavy to však nebylo. Fatiho trefa totiž nyní tolik potřebné body Messimu a spol. při prohře 1:3 nezajistila.

reklama
Ještě v první třídě mě vozili v kočárku, říká Eliška po dětské obrně. Bojuje celý život
Trenér Vrba končí na lavičce Ludogorce Razgrad. V bulharském klubu nebyl ani rok
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Reportérku CNN Prima NEWS rušila v přímém přenosu žena bez roušky. O koho jde?
Další články
reklama
reklama