reklama

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Česko ve výuce jazyků zaostává i za Slovenskem

Podle nejnovějších dat Eurostatu se alespoň dva cizí jazyky na střední škole učí v Evropské unii necelá polovina studentů. Česká republika se s 52 procenty řadí jen mírně nad celounijní průměr. Znalost cizích jazyků je přitom důležitá nejen z kulturního, ale i hospodářského hlediska. Kdo neovládá řeči, těžko se domluví s obchodními partnery a hůře hledá uplatnění na trhu práce.

reklama

Mnoho lidí to možná překvapí, ale premiantem ve výuce cizích jazyků na středních školách s maturitou v Evropské unii nejsou skandinávské země, jak by se dalo předpokládat. Je jím Rumunsko. Podíl studentů, kteří se v této zemi učí alespoň dvě cizí řeči, dosahoval před dvěma lety 98 procent.

Hned za Rumunsko se s 94 procenty zařadilo Finsko, ale tím obvyklá skandinávská dominance končí. Následuje totiž vlámská část Belgie, Lucembursko a Francie. Země galského kohouta zůstala jen o dva procentní body pod osmdesátiprocentním podílem středoškoláků učících se nejméně dva cizí jazyky. Za Francií následuje blok postkomunistických států, mezi nimiž ale Česká republika chybí.

Větší procento posluchačů středoškolských maturitních oborů, kteří studují řeči, se totiž nachází v Polsku, Lotyšsku, Estonsku, Bulharsku i na Slovensku. Česká republika je s 52 procenty až dvanáctá jen těsně před Chorvatskem. Naprosto žalostný stav výuky cizích řečí na školách panuje v Řecku. Tam se jiný jazyk učí jen jeden student ze sta. Ani Portugalsko na tom se šesti procenty není o moc lépe.

Nejvíc táhne angličtina

Na druhé straně je česká pozice výrazně lepší než například v Německu nebo Rakousku. Tam se alespoň dva cizí jazyky učí jen o něco málo víc než třetina posluchačů středních škol. Může to být dáno tím, že němčina sama o sobě patří mezi poměrně vyhledávané cizí jazyky, u německy hovořících národů proto nemusí panovat taková touha porozumět více než jedné cizí řeči. Tato teze ovšem neplatí v případě Francie, kde se podíl středoškoláků s nejméně dvěma cizími jazyky blíží osmdesáti procentům.

Mezi nejpopulárnější cizí jazyky v rámci Evropské unie patří angličtina. Tu se učí téměř 87 procent středoškolských studentů. S více než devatenácti procenty následuje francouzština, třetí nejoblíbenější je němčina (18,3 procenta). Španělsky se učí 17,5 procenta posluchačů středoškolských studijních programů s maturitou. Něco přes dvě procenta žáků tohoto stupně vzdělávání se pak učí rusky nebo italsky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pokuta pro Hamáčkovo ministerstvo. Má zaplatit 800 tisíc za nákup samopalů bez tendru

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal ministerstvo vnitra pokutou 800 tisíc korun za uzavření smlouvy na nákup pušek a samopalů pro Policii ČR bez tendru. Letos v lednu už úřad zakázal plnění jedné ze smluv. Rozhodnutí je pravomocné, potvrdil jej předseda ÚOHS Petr Mlsna, který zamítl podaný rozklad. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

reklama

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek přibylo téměř 500 nových případů covidu. Situace se dál horší v Praze

Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo na hodnotu jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Nemocniční péči vyžadovalo 164 lidí s nemocí COVID-19, stejně jako před týdnem, z toho 27 pacientů bylo ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama