reklama

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Čeští žáci jsou v tomto směru na špici EU

Skoro sto procent českých žáků a studentů se učí dva nebo více cizích jazyků. Česká republika je tak pátou nejlepší zemí v rámci Evropské unie. Větší podíl už vykazují jen Lucembursko, Francie, Estonsko a Rumunsko. Mezi nejoblíbenější řeči v EU patří angličtina a španělština. Vyplývá to z aktuálních údajů Eurostatu.

reklama

Česká republika má pověst země, kde je pro cizince těžké se domluvit jinak než česky. Situace se ale radikálně mění zejména s klesajícím věkem Čechů. Aktuální data Eurostatu ukazují, že nastupující generace se studiu cizích jazyků věnuje velmi intenzivně. V roce 2019 studovalo dvě nebo více cizí řeči 98,8 procenta tuzemských žáků či studentů středních škol.

Česko se tak drží na pátém místě v rámci celé Evropské unie. Před námi je už jen Lucembursko, Francie, Estonsko a Rumunsko. Fakticky jsme na tom ale ještě lépe, protože právě Lucembursku Eurostat přiznal výuku francouzštiny a němčiny jako výuku cizích řečí, ačkoli obě společně s lucemburštinou patří mezi úřední jazyky malého velkovévodství.

Vede angličtina před španělštinou

Přes 90 procent středoškoláků se dvě či více cizích řečí učí ještě ve Finsku (98,6), na Slovensku (98,2), v Chorvatsku (95), Slovinsku (92,1) a Lichtenštejnsku (90,5). Naopak nejmenší podíl bilingvních studentů středních škol vykazuje Řecko (2,6), Portugalsko (6,3) a Irsko (12,1). Průměr Evropské unie činí 59,3 procenta, což je shodné procento jako v případě Německa.

Eurostat také přinesl údaje o tom, které cizí jazyky jsou v rámci Evropské unie oblíbené. Prakticky všude vede angličtina. Podíl středoškoláků, kteří se ji učí, dosahuje v EU 96,4. Nejméně populární je v Portugalsku, kde ji vyhledává jen něco přes 60 procent studentů středních škol. Druhým nejoblíbenějším jazykem je španělština (26,4 procenta), třetí francouzština (21,8) následovaná němčinou (20,3).

V Česku se anglicky učí 99,9 procenta středoškoláků, druhá nejvyhledávanější řeč je němčina s 64,1 procenta. Ovšem největší podíl zaujímá němčina u středoškolských studentů ve Slovinsku, kde se ji učí 65,1 procenta z nich.

Zajímavá je variabilita oblíbenosti francouzštiny, kterou se učí 81,5 procenta rumunských středoškoláků, ale třeba jen necelých 21 procent středoškoláků německých. Umět francouzsky chce také necelá třetina rakouských studentů střední školy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy
Miloš Zeman

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor
Rádce

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?
Politika

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů

Aktualizováno

V pražských Malešicích hořela spalovna, ta bude minimálně ve čtvrtek mimo provoz. Na místo dojel i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Podle nich došlo k požáru technologií v budově o rozměru 30 × 40 metrů. Kouř bylo vidět z mnoha částí hlavního města. Odhad škod je v řádech stovek milionů korun.

Respirátory, konec testů zdarma i tvrdé kontroly v hospodách. Vláda přijala nová opatření

Restauratéři budou muset kontrolovat doklad o bezinfekčnosti hostů, a to od 1. listopadu. Nové opatření schválila vláda po středečním mimořádném jednání, potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ten zmínil také návrat respirátorů uvnitř budov, konec testování zdarma s výjimkami či zkrácení karanténní doby. Vláda se naopak nedokázala shodnout na opatřeních ve školách a bude o tom dále jednat.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama