reklama

Bylo to jako jít znovu do první třídy, říkají děti o neobvyklém začátku školního roku

Je 1. září, dlouho očekávaný den. Dá se jen těžko rozpoznat, kdo se na začátek nového školního roku těšil víc. Zda děti, nebo jejich rodiče. Nakládám své tři ratolesti do auta a vezu do jejich školy v Teplicích. V naději, že v lavicích tentokrát vydrží celý rok a nebudeme je mít třeba hned po volbách zase na krku na on-line výuce.

reklama

Už v předvečer začátku školy se to u nás doma tetelilo jak v úle. Na všech třech našich školou povinných dětech byla znát směs jakési nervozity a těšení se, že opět zasednou v lavicích a budou tak činit až do konce června 2022. „Děcka, mazejte spát,“ naháníme je s manželkou do postelí. „Ráno jdete do školy,“ dodáváme nevyžádanou rodičovskou připomínku.

Je středa ráno a místo budíku nás do stavu bdělosti přivádí ruch, který se ozývá z koupelny. Děti zjevně nemohly dospat. Než se kolem půl sedmé sejdeme všichni u stolu ke snídani, všechny tři jsou již oblečené a nachystané. „Co blbnete? Máte čas,“ hlásím se zkušeností muže středního věku. „Tati, ale dneska musíme vyjet dřív, máme tam být nejpozději v 7:35. Musíme se otestovat,“ zpraží mě mladší dcera, která jde do páté třídy. „Prosím tě, v klidu,“ odvětí její starší sestra, pro niž je to poslední školní rok na základní škole.

Co jste dělali o prázdninách

Vyrážíme s dvacetiminutovým předstihem. Tuším, že u školy bude problém zaparkovat. Jednak se tam opravuje jedna z přilehlých ulic, jednak bude tradičně nával. Auto odstavíme asi 300 metrů od budovy. Před školou už postávají hloučky dětí a jejich rodičů, a tak čekáme, až se otevře „brána“. „Tak za hodinu tady,“ připomínám trojici, která už mě sotva v tom hluku může slyšet. Skupinky rodičů pomalu mizí jako po nějaké demonstraci.

Za necelou hodinu stojím zpět před školou. Mezitím mě naše deváťačka informuje smskami, jak to ve třídě probíhá. „Tak už se testujeme. Je nás tady šest, co se nechali očkovat a mají za sebou první dávku. Paní učitelka nás za to chválí,“ píše dcera. Výsledky všech testů jsou negativní, nikdo tedy nemusí z kola ven. Od úterý už budou mít roušky jen a chodbách, ve třídě si je budou moci sundat. „A teď si říkáme, co jsme dělali o prázdninách. Máme říct jen tři slova,“ přichází další zpráva na mobil. „Prudili jsme rodiče,“ odpovídám.

Zvoní a z útrob školy se začínají valit první děti v doprovodu svých třídních učitelek. Vyhlížím ty svoje tři, abych z nich vytáhl čerstvé dojmy. „Normálka,“ hlásí syn, který si letos odbyde svou premiéru na druhém stupni. „Nejdřív jsme se testovali. Šťourali jsme se tyčinkou v nose, pak jsme to dali do takový lahvičky s nějakou vodou. Tu jsme vylili na ten test a čekali čtvrt hodiny. Mezitím nám učitelka říkala, co nás v tomhle roce čeká,“ popisuje.

Jdeme ještě do mekáče

Nejsdílnější je právě mladší dcera Alexandra. „Testovali jsme se, pak jsme si vybarvovali rozvrh, říkali jsme si, co jsme dělali o prázdninách a kde jsme byli, a paní učitelka se nás ptala, na co se nejvíc těšíme. Připadala jsem si, jako bych šla znovu do první třídy,“ říká s úsměvem a nadšením v hlase. Na otázku, jestli někdo testování odmítl, mi všichni tři odpovídají, že ne. „Jenom u nás mělo asi pět dětí potvrzení, že se nechali testovat tím jiným testem,“ upřesňuje Alexandra a ptá se mě, jaký je mezi antigenním a PCR testem rozdíl.

První školní den roku 2021/2022 končí. Dvě naše starší děti jdou ještě s kamarády do „mekáče“, já vezu „číslo tři“ domů. A v duchu si říkám, že se snad nezopakuje loňské distanční „peklo“. Nedovedu si představit, jak to zvládaly rodiny, které se musely tísnit někde v paneláku ve 2+1. Klobouk před nimi dolů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda schválila návrh státního rozpočtu se schodkem 376,6 miliardy, rozhodne nová Sněmovna

Vláda v pondělí schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na Twitteru to sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Rozpočet byl schválen i přes nesouhlas koaliční ČSSD. Důvodem je růst platů státních zaměstnanců. 1 400 korun, s kterým rozpočet počítá, nepokryje podle ČSSD ani inflaci. Politici rovněž rozhodli o zvýšení důchodů.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Divočáci zaplavili ulice Říma. Ve městě hledají potravu, obyvatelé se bojí útoků

Strkají hlavu do odpadků, hledají potravu a zároveň děsí místní obyvatele. Lidé v Říme se potýkají s desítkami divočáků, kteří se producírují po ulicích italské metropole. I když se natáčení zvířat a sdílení videí stalo hitem sociálních sítí, místní jsou hlavně vystrašení, Někteří rodiče se dokonce bojí vodit děti do školky. Ochránci zvířat ale zdůrazňují, že zabíjení divočáků nepřichází v úvahu, lepší je zvíře uspat a odchytit.

Komentátor: Pro Piráty je boj proti spalovacím motorům mantrou. Podívejte se na Hřiba

Piráti a Starostové mají ekologii ve své politické DNA, prohlásil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS komentátor webu Info.cz Petr Holec. Jako příklad uvedl pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), pro kterého je prý boj proti autům se spalovacími motory mantrou. Naopak u koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) Holec očekával v tomto ohledu razantnější odmítnutí.

reklama

Domácí zpravodajství

Systém fatálně selhal. Překvapilo mě, že Frontex šikanu dál nevyšetřoval, říká psycholog

Českem rezonuje případ mladé policistky, která ukončila svůj život skokem z 11. patra. Kristýnu Litomerickou k tomu podle jejích nejbližších dohnala šikana na pracovišti. Sebevraždu Litomerická spáchala v poslední den své mise ve Varšavě, kde právě ukončovala dvouměsíční stáž u Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (zkráceně Frontex). Mohla Litomerická předejít šikaně? A co je nejlepší v takové situaci dělat? Na tyto otázky odpovídá psycholog Daniel Štrobl.

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Osahával a líbal ženu, musela se schovat v hotelu. Pražští policisté po útočníkovi pátrají

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie dnes zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

reklama