Prezident Petr Pavel svým váháním s podpisem zákona umožnil odchod tisícům lidí do předčasného důchodu. Státní rozpočet ale tímto otálením připravil zřejmě o tři miliardy korun, které budou v příštím roce chybět. Lidé si totiž v září mohli zažádat o předčasný důchod za výhodných podmínek.
Váhání Petra Pavla nad podpisem novely důchodového pojištění přidělalo vládě potíže. Prezident měl zákon podepsat na konci srpna, aby přísnější pravidla platila od září. Pavel ale zákon nakonec podepsal 1. září, takže se účinnost novely posunula na říjen.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zkáza v Oděse. Rusové spustili mohutný raketový útok, zpustošili obytnou čtvrť
V minulém měsíci tak stále mohli lidé žádat o výhodné předčasné důchody. Podle dat České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) zažádalo v září o starobní důchod 10 491 osob. „Z toho 8 157 žádostí bylo o předčasný starobní důchod,“ řekla pro CNN Prima NEWS tisková mluvčí ČSSZ Tereza Koukolová.
Přísnější předčasné důchody a nižší valorizace. Prezident podepsal reformu penzí
Prezident Petr Pavel i přes výhrady podepsal penzijní novelu. Pravidla předčasných důchodů tak čeká zpřísnění a valorizace penzí zpomalení. Nynější mimořádné valorizace, které nastávají při vyšším růstu cen, nahradí dočasný přídavek.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že Pavlovo váhání může stát miliardy korun. „Pokud bychom vycházeli ze zkušenosti loňského roku, může se jednat až o 10 tisíc lidí, kteří se mohou rozhodnout, i když to pro ně nemusí být až tak výhodné,“ řekl v pořadu Partie na CNN Prima NEWS.
Více než 8 000 nových předčasných důchodců může státní kasu vyjít až na tři miliardy korun. A to jen kvůli jednodennímu odkladu podpisu novely. „Pavlovo váhání skutečně může stát tři miliardy korun. Důchodci ale budou bohatší, takže si polepší. Bude to obecně přesun peněz k několika tisícům důchodců,“ řekl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Podle něj peníze z rozpočtu „neutečou“. Přesunou se pouze od velké části všech občanů k důchodcům. „Vnímám to zjeména jako signál, že prezident nechce, aby dostával zákony na poslední chvíli. Není to automat na podpisy. Vnímám to jako politický signál, který hodil vidle do snah vlády ozdravit veřejné finance. Tři miliardy nejsou ale nijak výrazné,“ dodal Kovanda.
Výdaje na důchody rostou
Hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček upozorňuje, že v září si lidé mohli vyplnit žádost, která ale nebyla následně schválena. „V průběhu října a listopadu mohou dobíhat řízení, u nichž se vyskytly určité komplikace a žádosti o doplnění. Ve výsledku může být odhad ministerstva o miliardových výdajích na příští rok relativně přesný,“ řekl dříve pro CNN Prima NEWS Křeček.
Vláda sáhla ke změně u předčasných důchodů kvůli jejich výhodnosti. Lidé v minulém a letošním roce hojně odcházeli do předčasné penze a jejich počet narostl o více než 100 tisíc. Loni odešlo do této formy důchodu více než 80 tisíc zájemců. Letošní rok bude rekordní, protože jen za první polovinu září zažádalo o předčasnou penzi 86 tisíc lidí.
Státu proto vzrostou výdaje, už nyní je schodek na tzv. důchodovém účtu značný. Za posledních 15 let se totiž náklady na penze zdvojnásobily. Loni se přibližovaly 600 miliardám korun a letos na jejich výplatu půjde zhruba 30 procent státních výdajů. Vyplatit by se mělo 690 miliard korun.