Přestože jsou evropské volby až příští rok, bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) již v těchto týdnech ukazuje, že politické klání rozhodně nepovede v rukavičkách. Úspěchu chce dosáhnout osvědčeným způsobem – rozséváním strachu a nenávisti či záměrným rozdělováním společnosti, stejně jako jsme to mohli pozorovat již u prezidentských voleb. Přestože podobná taktika na nejvyšší úřad v zemi nestačila, může mu tentokrát přinést drtivé vítězství. Česká společnost však za Babišův úspěch znovu zaplatí vysokou cenu.
Každý týden zveřejní Babiš nějaký ten (jak by sám řekl) „hejt“, který míří na něco evropského. Počátkem srpna zaútočil například na připevněná víčka k pet lahvím, kvůli nimž se již údajně několikrát polil a které podle něj vymysleli „ti koumáci v Evropské unii“. Zřejmě si jednoduše vyhodnotil, že nová víčka mnohé naštvala, a proto si vzal téma za své a využil jej k útoku na Unii.
ČTĚTE TAKÉ: KOMENTÁŘ: Lidovci v těžké krizi míří k osudu SOCDEM. Mají dvě možnosti, jak to zvrátit
V tomto případě však sklidil expremiér spíše vlnu posměchu a Babišova soupeřka z prezidentských voleb Danuše Nerudová navíc připomněla, že ještě jako premiér Babiš směrnici na půdě Evropské unie schvaloval. Tudíž za připevněná víčka nese vinu také on sám.
Je Babišův elektromobil nebezpečný?
O několik dnů později si vybral další terč – elektromobily. Zákaz výroby aut se spalovacími motory od roku 2035, který navíc podle jeho slov zařídil přímo český premiér Petr Fiala (ODS), je podle něj zlo, které se musí eurovolbami zastavit. „A víte, že nejprodávanější elektroauto ve Švédsku je z Číny? Představte si, že evropští hlupáci to ještě dotují. Snad po eurovolbách skončí,“ řekl například.
KOMENTÁŘ: Fremra zničila kariérní nesoudnost. Teď snižuje i důvěru ve vrchní soud
Každý svého štěstí strůjcem, nesmí se to ovšem přehnat. Ač Robert Fremr soudil za komunismu emigranty a obžalované posílal do lochu i v dalších politicky zmanipulovaných procesech, po listopadu 1989 krůček po krůčku stoupal po justičním žebříčku. Štěstí si vybíral téměř pětatřicet let, nedovedl se ale včas zastavit. Takový přístup už mnoha kariéristům zlomil vaz a Fremra nyní podobně zničilo nesoudné rozhodnutí nechat se nominovat na ústavního soudce. Zatoužil být morální autoritou, jenže má z ostudy kabát a najednou je nedůvěryhodné i jeho další působení v roli místopředsedy Vrchního soudu v Praze. Spíš je čas na penzi, k níž dozrál i věkem.
Elektroauta jsou podle něj navíc nebezpečná. „Nekupujte ta elektroauta. I ta Tesla, viděli jste ta videa na Instagramu? Nekontrolovaně zrychluje přes několik obcí a tři mrtví. Elektroauta ne, my chceme naše klasická normální auta,“ rozčiloval se Babiš v jednom ze svých videí.
Také v tomto případě však Babiš působí trochu jako pokrytec. Sám si totiž v loňském roce elektromobil pořídil a nemohl si jej vynachválit. „Mám obrovskou radost, strašně jsem se na něj těšil, moje první elektroauto, Škoda Enyaq Coupé RS. Čekal jsem na něj strašně dlouho, víc než půl roku, ale je nádherné,“ chlubil se v červnu 2022 na Instagramu.
K podpoře elektromobility se hlásil také jako premiér. „Vyrábět v roce 2025 okolo 25 procent aut na elektřinu a v roce 2030 pak 40 procent, je velká výzva a doufejme, že to všichni zvládneme. My se k tomu hlásíme,“ řekl pro Lidové noviny ještě jako premiér v březnu 2019.
Tak kde se vzala ta náhlá nenávist k elektromobilům? Kde se vzala ta snaha strašit občany před jejich údajnou nebezpečností, když sám nemá problém v elektromobilu jezdit? Odpověď je jednoduchá. Česká veřejnost elektromobilitu odmítá a podle průzkumů patří Češi k nejvíce skeptickým národům v Evropě, co se podpory alternativních motorů týče. Babiš tak zřejmě znovu vycítil snadné politické body.
Boj se zelenými fanatiky a s eurem
Evropa je také podle Babiše plná zelených fanatiků, které je potřeba ve volbách úplně porazit. Paradoxně přitom varuje před německým poslancem Bundestagu Johannesem Wagnerem, který členem Evropského parlamentu vůbec není. „Tenhle poslanec bere 10 tisíc euro a káže lidem, že mají povinnost se vzdát svého dobrého života. Takové zelené fanatiky vyženeme v červnu 2024 z europarlamentu. Tedy pokud budete volit hnutí ANO,“ řekl Babiš ve videu minulý týden. Expremiér tak účelově spojil výrok bezvýznamného německého politika se strachem z politiky Evropské unie.
GLOSA: Mussolini v sukni, či nová Thatcherová? Rázná premiérka Meloniová se vymyká nálepkám
Proč se v Česku skoro nemluví o rázných projevech, které Giorgia Meloniová přednáší v italském parlamentu? I když se videa s konzervativní italskou premiérkou často masivně šíří po internetu, stejně se nehodí do krámu téměř nikomu z české politické scény. Pro skupinu, která bývá označována jako „chcimíři“ či korektněji „zastánci konce vojenské podpory Kyjeva“, je Meloniová moc proukrajinská. Mlčí ale i progresivisté. Meloniovou totiž stále vnímají jako Mussoliniho v sukni. Tuto podivnou šedou zónu lze v jinak chirurgicky rozdělené globální společnosti považovat za jistou senzaci.
Předseda hnutí ANO také říká „jasné ne“ zavedení eura. Jenže dá se mu věřit? Dříve totiž zavedení eura prosazoval. „Euro musí být klíčové téma pro jakoukoliv budoucí vládu. Když vám kurz koruny skáče pořád nahoru dolů, nemůžete nic plánovat. Nechápu, proč to politici konečně nepochopí. Až euro přijmou všechny státy kolem nás, tak si spekulativní kapitál bude hrát jen s naší korunou. A to nemůžeme ustát,“ řekl například v roce 2009 pro Hospodářské noviny.
Babiš chce zkrátka vyhrát volby a v útocích na zelenou politiku Unie vidí cestu, jak toho dosáhnout. Jenže svými příspěvky může zanechat na české společnosti neblahé následky, podobně jako tomu bylo u prezidentských voleb, kdy značnou část národa vystrašil rizikem války. Expremiér tak zřejmě ještě více prohloubí euroskepticismus, což může vést po volání po odchodu z EU, přičemž po Brexitu toho již mnozí Britové litují. Nepochybuji přitom, že si sám Babiš jako podnikatel uvědomuje nutnost setrvání Česka v Unii. To však aktuálně příliš nahlas neříká, jelikož se mu to nehodí do krámu.
Pokud Babišovo hnutí ANO volby suverénně vyhraje, pokusí se naplnit své sliby? Bude například lobbovat proti plánovanému konci výroby spalovacích motorů? Vzpomeňme si, že kampaň do europarlamentu odstartoval jeho šéf před čtyřmi lety heslem „konec dvojí kvality potravin“, přičemž navíc o tomto tématu mluvil z pozice premiéra. A máte pocit, že dvojí kvalita potravin již neexistuje? Babiš jde tak znovu za svým cílem, slíbí každému vše a je mu jedno, jakou spoušť za sebou zanechá.