Politici ODS se ohradili proti ostrému výroku někdejšího ministra pro místní rozvoj a exšéfa Pirátů Ivana Bartoše. Vzkázali mu, ať si dá na čelo studený obklad. Bartoš v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že ODS jde na ruku developerům kvůli blokování zákona o podpoře bydlení, který je už od léta zaparkovaný ve Sněmovně.
„To je stupidní laciný útok. Snad i pod úroveň Ivana Bartoše. S nikým z developerů jsem o tom zákoně ani nemluvil,“ sdělil CNN Prima NEWS ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Bartoš: Nemalá část ODS chce vládnout s ANO. S drahými byty jdou na ruku developerům
Podobně reagoval i poslanec a předseda podvýboru pro bytovou politiku a výstavbu Jiří Havránek (ODS). „Pan poslanec Bartoš by si měl dát studený obklad na čelo. Jako bývalý ministr ví, že s developery nijak ten zákon nesouvisí. Ba naopak, kritizovali jsme, že když se něco jmenuje zákon o podpoře bydlení, tak by měl vzniknout alespoň nějaký bytový fond, který se vystaví. To se bohužel neděje,“ uvedl Havránek pro CNN Prima NEWS.
Havránek: Je to prvoplánový hejt
Zákon se ale podle Havránka daří dostat do podoby, která bude mít smysl. „Za to patří dík novému ministrovi pro místní rozvoj Petru Kulhánkovi (STAN). V tuto chvíli řešíme vazby mezi dávkovým systémem ministerstva práce a sociálních věcí, aby nedocházelo k dublování, a aby finance směřovaly k lidem, kteří mají největší problémy. Pokud má Ivan Bartoš nějaké sny o tom, jak to zlá ODS dělá kvůli developerům, tak je to prvoplánový hejt bez jakéhokoliv ratia,“ zdůraznil Havránek.
Politici reagovali na slova Bartoše, který tvrdí, že v ODS je odpor schválit zákon o podpoře bydlení kvůli vztahům s developery. „Evidentně se vysoké ceny bytů někomu hodí. Kdo nejvíc ten zákon kritizuje? Ministr ODS Martin Kupka, ICT unie, poslanec ODS Jiří Havránek, někteří zástupci ANO. Nevím, jaké jsou ty důvody. Ale proč torpédují zákon, který má pomoci 1,5 milionu lidí a ušetřit čtyři miliardy ročně?“ tázal se Bartoš v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Na otázku, zda jdou podle něj někteří politici ODS na ruku developerům, Bartoš odpověděl: „No jéje. Je skloňovaná výstavba, výstavba, výstavba. Ale přijde mi, že nemalé části lidí se situace s bydlením a rostoucí ceny nemovitostí a pronájmů prostě hodí. Těm, kdo ty byty vlastní. Těm, kdo ty byty staví. Developer nepostaví o byt víc, než je pro něj výhodné.“
Kupka však řekl, že zákon má podle něj několik nedostatků. Za největší označil nárůst počtu úředníků a neprovázanost s prací stávajících sociálních odborů na úrovni měst. „Smyslem je co nejlépe svázat bytovou agendu a práci sociálních odborů. A na tom teď pracují jak lidé z ministerstva práce a sociálních věcí, tak ministerstva pro místní rozvoj,“ dodal Kupka.
Zaklínají se falešnými argumenty, míní Bartoš
Podle Bartoše je ale argument o počtu úředníků vedlejší. „Zaklínají se falešným argumentem a licitují o jednotkách úředníků. Pokud jeden úředník zabrání tomu, aby se jeden člověk nedostal do kriminálu, protože skončí na ulici a krade, tak to za to přeci stojí,“ prohlásil někdejší předseda Pirátů.
Podle Kupky však není zvyšování počtu úředníků žádný zástupný argument, ale důležitá věc. „Nikdo přece nechce ze svých daní platit další nová úřednická místa,“ reagoval ministr z ODS.
Zákon o podpoře bydlení je vlajkovou lodí Pirátů, na ministerstvu pro místní rozvoj ho připravoval právě Bartoš. Projednávání zákona však drhne už od léta. Prvním čtením zákon prošel loni v červenci, od té doby je „zaparkovaný“ ve výborech. Výhrady k němu měli především představitelé ODS. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN) ale v rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedl, že vládní partaje našly kompromis a premiér Petr Fiala (ODS) přislíbil, že norma určitě projde.
„Našli jsme kompromisní řešení. Problémem byl rozsah sítě kontaktních míst. Ustoupili jsme z toho, že budou v každé obci s rozšířenou působností, ale budou odpovídat mapě incidence. To, jestli v obci bude kontaktní místo pro bydlení, záleží na závažnosti jevu v té dané obci. Plus je tam možnost jakékoliv obce s rozšířenou působností vstoupit do systému dobrovolně. Takže takhle je to finální. Pokud se mám na něco odkazovat, tak na posledním jednání K4 ze strany premiéra zaznělo, že neexistuje cesta, aby zákon přijat nebyl. A všichni zúčastnění se na tom shodnou,“ prohlásil Kulhánek.
Na schválení moc času nezbývá
V původním návrhu schváleném vládou se počítalo s tím, že kontaktní místa vzniknou v každé obci s rozšířenou působností. V kontaktních místech mají pracovat odborníci, kteří dokáží řešit nebo zprostředkovat poradenství a pomoc související s tematikou ztráty bydlení. To vadilo zejména ODS, které se nelíbil nárůst počtu úředníků. Nová dohoda tedy vypadá tak, že vznik kontaktních míst bude jen dobrovolný.
Jedním z hlavních cílů zákona je postupně snižovat počet lidí v bytové nouzi ze současných 154 tisíc. Ze dvou třetin jde o rodiny s dětmi. Kromě toho, že předloha počítá se vznikem kontaktních míst, má také vzniknout dobrovolný systém garancí pro soukromé majitele bytů, takzvané bydlení s ručením, a systém finančních příspěvků pro obce, které pronajmou své byty lidem v bytové nouzi.
Norma dále předpokládá asistence v bydlení, která podpořeným domácnostem pomůže udržet si bydlení a zároveň minimalizuje rizika pro majitele a sousedy. V případě bydlení s ručením bude poskytovatel tohoto bydlení vlastníkům ručit za úhradu nájemného a služeb, pokud je nezaplatí nájemce.
Zákon musí ještě ve Sněmovně projít druhým a třetím čtením, poté ho teprve dostane k posouzení Senát. Poslanci přitom mají na schvalování reálně jen několik měsíců. Pořád je proto reálná i varianta, že zákon o podpoře bydlení spadne pod stůl, stejně jako mnoho dalších údajných priorit vlády.