Advokáti řeší velký průšvih. Jejich nyní již bývalá kolegyně advokátka Hana Suková zpronevěřila 153 milionů korun svých klientů, jež měla v úschově. Pravděpodobnost, že se vám něco takového stane, je sice velmi nízká, kolem půl promile, ale i tak logicky děsí. Co proti okradení můžete tedy dělat? Co byste si měli ohlídat a co dělá či dělat může Česká advokátní komora (ČAK), aby se takovým případům zabránilo?
Hana Suková zklamala důvěru lidí, kteří jí svěřili peníze. Typicky na nákup bytu či domu. Což funguje tak, že po uzavření kupní smlouvy svěříte peníze do úschovy advokátovi, aby měl prodávající jistotu, že je máte. A on je dostane vyplaceny teprve ve chvíli, kdy na vás přepíše nemovitost v katastru, to zase kvůli vaší jistotě, že nejde o podvod. Celá záležitost stojí na důvěře v advokáta, který má peníze v úschově. Obvykle to nezklame. Trestem za zpronevěru je totiž nejen odsouzení za mříže, ale i vyloučení z České advokátní komory.
ČTĚTE VÍCE: Ulevit chudým, zdanit majetek, školné i legalizace konopí. Vláda má na stole třaskavý balík
Koho Komora vyloučí, resp. vyškrtne ze svých řad, ten už si doslova neškrtne. Prostě přestane být advokátem, nesmí tuto činnost nadále vykonávat. Toho se každý advokát bojí jako čert kříže a už jen to na téměř sto procent advokátů prostě působí preventivně. Ale všude se najde černá ovce a nelze za každého, jak se říká, „strčit ruku do ohně“.
Dekádu před Sukovou se stal takovým velkým podvodníkem Miloš Vlasák, který klientům realitky, pro níž pracoval, vyfoukl 65 milionů. Z Komory byl vyloučen. Samozřejmě nejen to, šlo nejen o profesní provinění, ale hlavně o trestný čin, takže byl odsouzen na řadu let do vězení. Právě po jeho cause se advokátní úschovy změnily, respektive jejich provádění sama Česká advokátní komora zpřísnila. Nejen pro poškozené, ale i pro advokacii je každý jednotlivý případ zpronevěry logicky velkým reputačním problémem, který se hojně přetřásá v médiích a poškozuje ji.
Komora v reakci na skandál s Vlasákem zavedla elektronickou knihu úschov, tedy takovou elektronickou evidenci, kam advokáti musejí hlásit jak převzetí prostředků, tak jejich vyplacení a všechny operace jsou číslovány. Advokáti tak dobře vědí, že mají nad sebou bič a že si je kontroloři Komory můžou kdykoliv zkontrolovat, což také namátkovými kontrolami činí.
Zdálo se, že se systém osvědčil. Ale zcela eliminovat, že se někdo někde nepokusí něco ukrást, to se ukázalo i tady jako přání z říše snů. Sukové se „podařilo“ okrást více než 40 klientů. Přestože hned ke dvěma kontrolám Komory předložila vyžádané dokumenty o provádění úschov, včetně takových, kde prý byl i digitální podpis banky, tak z nich nevyplynulo, že by porušila předpisy o úschovách. Jak je to možné? S největší pravděpodobností je zfalšovala a Komora to nedokázala odhalit. Na rozdíl od Finančního analytického útvaru Ministerstva financí či policie nemá totiž jejich vyšetřovací možnosti a nástroje, takže se např. nemohla podívat přímo na účty kvůli bankovnímu tajemství.
Kvůli zpronevěře bývalé advokátky Sukové, jejíž causa otřásla veřejným míněním, se zavádějí další zpřísňující opatření v provádění úschov.
Aktuální rada: Od loňského léta můžete jako klient nově žádat, aby vám advokát zajistil u banky, kde má peníze složeny, zasílání pravidelných zpráv o pohybu peněz. A také, abyste do mailu dostali informaci o ohlášení úschovy do elektronické knihy úschov a o jejím ukončení. Základní informace k advokátním úschovám najdete i na úvodní stránce webu ČAK.
Suková je smutnou výjimkou. V posledních 3 letech advokáti bezpečně vypořádali 50 až 80 tisíc advokátních úschov ve stamiliardových částkách. Pro obnovení důvěry to však chce víc. Mohl by vzniknout např. i garanční fond (podobně jako u cestovních kanceláří), z nějž by se vyplácelo odškodnění poškozeným. A komoroví kontroloři by rovněž měli získat větší pravomoc při kontrolách, např. právě přímým přístupem k informacím o úschovním účtu u banky.
Tyto novinky by měly učinit podvodům prakticky konec a zajistit systémovou ochranu advokátních úschov. A mohlo by se je podařit prosadit ještě v rámci právě projednávané novely zákona o advokacii. Aspoň tak to v této chvíli zní jak z Ministerstva spravedlnosti, tak z Advokátní komory.
Nejdůležitější závěrem: Vy si hlavně opatřete svého advokáta. Nikdy, ale opravdu nikdy, nechtějte ušetřit peníze tím, že se spolehnete na advokáta protistrany nebo realitky, která vám ho nabídne „zadarmo“. Nevěřte slibům, že je to zbytečné, že se vaše realitní transakce prodraží, že už není na nic čas. Přemýšlejte, čí zájmy bude advokát protistrany či realitky v první řadě hájit? Vaše rozhodně ne.
Causa Suková mnohé vyděsila. Kolik lidí však utrpělo ztrátu kvůli podvodným realitkám, či spekulantům s byty? Jen se tyto případy tak široce nemedializují. Ale riziko je mnohonásobně větší. Když si někoho vyberete sami na základě dřívějších zkušeností nebo referencí z důvěryhodných zdrojů, pohlídá vám smlouvu, ať nakupujete či prodáváte a právě díky úschově budou vaše peníze v bezpečí.
Nezapomeňte na tuhle radu, když děláte možná největší byznys svého života, jakým bývá nákup či prodej nemovitostí za miliony. A od svého právního zástupce chtějte informace, na které máte nárok. Včetně upozornění o pohybech peněz na úschovním účtu. Vždyť jsou vaše!
Není třeba se lekat, ale je třeba být obezřetný, pak se váš byznys určitě povede a snad vám k tomu pomůže i tento text.