Asi to už napadlo každého milovníka komiksů. Zatímco temný rytíř neboli Batman je drsňák v kostýmu a jeho druhé já se plazí po modelkách na večírcích coby miliardář Bruce Wayne, jeho sidekick Robin už tak tvrdě nepůsobí. Jeho kostým nevzbuzuje tolik respektu jako otázek. A to už od roku 1940, kdy byla postava Robina stvořena. Přitom hlavní otázka vždycky byla – není on náhodou na kluky?
Na odpověď jsme čekali přes 80 let. Nakonec ji přinesl komiks Batman: Urban Legends, na jehož konci Robin pozve chlapa na rande.
Malé vysvětlení pro čtenáře – Robinů Batman vystřídal víc. Ten, u kterého je náklonnost ke stejnému pohlaví přiznaná, je Tim Drake. Před ním dělali Batmanovi společnost Jason Todd, kterého po hlasování čtenářů nechali scenáristé zavraždit, nebo Dick Grayson, který převlékl kostým Robina a stal se z něj Nightwing.
Komiksový coming out je téma na sociálních sítích, zpravodajských webech i v komunitách Batmanových fanoušků. Takhle, oni to všichni tak nějak tušili, jenomže teď přišlo potvrzení.
A co s tím? To, co se dělo homosexuálům před revolucí, je věc, kterou lze jedině odsoudit. Jenže se nejde ubránit dojmu, že teď nastala doba hyperkorektní. V rámci pozitivní diskriminace možná pácháme víc škody než užitku. Ve filmu o Argonautech (což byli bez výjimky Řekové) jsem už viděl, že Orfea hrál Afroameričan. V Zaklínači od Netflixu zase můžete vidět snědého Elfa. A v poslední době nesmí chybět homosexuální zápletka snad v žádném filmu nebo seriálu (v Sherlockovi od BBC mě osobně narážky na to, jestli spolu Watson a Holmes „jen“ vyšetřují případy, opravdu baví).
Měnit komiks po 80 letech?
Je mi úplně jedno, jakou má člověk barvu kůže, jaké preferuje pohlaví či jakým pohlavím disponuje. A vlastně mě ani nijak nešokuje, že Robin není heterosexuál. Je to věc úplně přirozená, která je všude okolo nás, a je jasné, že ji nelze přehlížet. Navíc by to bylo hrozně špatně. Druhý pohled a otázka ale je, zda je v pořádku měnit komiks starý 80 let.
V pořádku to je. Batman se totiž za těch 80 let taky pěkně posunul. Ne vždycky to byl ten hustej drsňák, jak ho znáte z filmů Temný Rytíř od Christophera Nolana. Takovou podobu mu v rámci znovuzrození hrdiny věnoval legendární tvůrce Frank Miller až v 80. letech. Doba se vyvíjí, komiks taky. Upřímně mám ale raději, když se vše nechá na čtenáři. Stejně si všichni mysleli, že Robin má rád chlapce, potvrzovat to nebylo nutné.
Průšvih by ale byl, kdyby se módnost podporovat queer komunitu tak přehnala, až by se měnily klasiky. Berte mě prosím s nadsázkou, ale napadá mě hned několik případů, co by se mohlo stát. Záměrně jsou to věci přitažené za vlasy.
Romeo by v nové adaptaci hry po pár randíčkách s Julií zjistil, že to není to pravé ořechové, nechal by ji vypít jed a dal by to dohromady s Paridem.
Dorota Máchalová by v nové adaptaci s Čerty nejsou žerty zjistila, že je transgender. Lucifer by tak mohl zbavit čerta Janka hodnosti vraníka třeba proto, že se spletl a vzal do pekla ženu. Neměl totiž znalost o tom, že Dorot Máchal je nyní mužem.
A co by dělal v Krkonošských pohádkách Kuba s hajným v Krakonošově revíru, už nechám na vaší fantazii.