Šance pro dlouhodobě nemocné psy a kočky na domov může být takzvaná doživotní dočasná péče. Pro koho je? Jak doživotní dočaska vypadá v praxi? A jak můžete doživotní svěřence útulku podpořit i vy?
Dočasná péče – tedy starání se o zvíře ve vlastní domácnosti, než najde trvalý domov – je už poměrně známá a věnovala jsem se jí v jarním článku Využijte karanténu naplno – staňte se dočaskářem! Doživotní dočasná péče je ale stále velmi málo známá a bohužel i útulky málo využívaná. Pro některé psy (i kočky) je to přitom prakticky jediná možnost, jak strávit život v domově místo útulku.
Na měsíc nebo i na deset let
Složitý úraz s trvalými následky nebo chronické onemocnění a nutnost doživotního pobírání léků, to jsou typické příklady toho, jak se může cesta domů pro některé svěřence zkomplikovat. Může jít o staré psy s řadou různých zdravotních problémů, které vyžadují časté návštěvy veteriny, ale i o štěňata, která třeba vinou úrazu budou potřebovat roky rehabilitací a drahé kompenzační pomůcky. Společné mají to, že jejich adoptivní majitelé musejí počítat se zvýšenými nároky na péči a nevyhnutelně i s vyššími náklady.
Doživotní dočasná péče je smluvní závazek mezi útulkem a doživotním dočasným pečovatelem. Zvíře si dočaskář prakticky „adoptuje“, avšak s tím, že útulek bude doživotně hradit například léky, rehabilitace, návštěvy veterináře, případnou operaci nebo speciální krmivo, pokud je potřeba. Podle věku i stavu zvířete může být taková doživotní dočaska záležitostí pár týdnů, kdy jde hlavně o to, aby svěřenec nestrávil poslední chvíle svého života v prostředí útulku, které (ať se snažíme sebevíc) prostě není domov. Může ale jít i o plnohodnotný a dlouhý život se psem, který prostě jen vidí doktora častěji než ostatní psi nebo polyká tabletky.
Bez dárců by to nešlo
Mnoho psů s komplikovaným zdravotním stavem má šanci na klasickou adopci (majitel přebírá veškerou zodpovědnost i náklady) jen mizivou. Na rovinu – pokud si máte spolu s roztomilým štěnětem „adoptovat“ i léky za tisícové částky měsíčně nebo podobně drahou rehabilitací či nutností operací, dvakrát si to rozmyslíte a většinou sáhnete po štěněti zdravém. A řadě útulků, které ani doživotní dočasnou péči nenabízejí, to nejde mít za zlé. Stojí to totiž spoustu peněz.
První doživotní dočaskou AniDefu se stala Ronia. Kříženka rotvajlera s cukrovnou a problémy s očima, jejíž léky, pravidelné kontroly a krevní vyšetření i několikanásobná operace očí už nás stály desetitisíce. Jde o náklady, které pro běžnou rodinu nejsou zanedbatelné, a i my si můžeme dovolit je nést jen díky pravidelným dárcům. A právě díky nim může mít Ronia svou rodinu.
Největším darem je domov
Tento týden odjel domů, do doživotní dočasky k mladému páru, i Jaroušek, starý kříženec ovčáka s několika zdravotními problémy. Jeho nová rodina ví, že na jeho zdravotní trable není sama, že s námi zůstanou v kontaktu a my mu zajistíme léky a veterinární péči, jakou potřebuje. My víme, že má konečně teplo domova, psí kámoše a gauč (ten je totiž, jak každý pes potvrdí, prostě nejvíc). A Jaroušek – ten je v sedmém nebi.
DNES JE DEN PLNÝ PŘEKVAPENÍ! Den, díky kterému víme, že má naše práce smysl!! Jedno pro Vás máme již nyní a další se...
Posted by AniDef - útulek Žim on Thursday, November 5, 2020
Nenechte se odradit zdravotními problémy psa nebo kočky, kteří hledají domov. I doživotní dočaska je cesta, jak jim ho nabídnout a zvládnut to společně s útulkem. A pokud nemůžete nabídnout doživotní dočasku, zvažte podpořit pár korunami útulek, který takové doživotní svěřence má. Domov, který díky dárcům mohou mít, je dokonce ještě víc než ten gauč.