Komentátoři: Kvůli covidu se přestává věřit vědě i rozumu. Bude to strašlivý průšvih

Demonstrace hnutí Chcípl PES

360°, Martin Komárek, Petr Fischer, Jiří Just, Miroslav Bobek - 11.2. v 21:49

Lidé jsou po dvou letech v pandemii koronaviru netrpěliví a neumí utlumit emoce. Nemalá část populace přestala věřit vládám, vědeckým poznatkům a zdravému rozumu, s příchodem nové infekce to může znamenat velký problém či rovnou rozklad společnosti, zaznělo v debatě komentátorů v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. „To je větší průšvih než globální oteplování,“ konstatoval šéfkomentátor Deníku Martin Komárek.

Neúspěch pandemické legislativy na půdě Senátu oslavují především kritici vládních opatření proti šíření koronaviru. Ti v posledních týdnech zorganizovali sérii demonstrací, na kterých se vymezovali proti nošení respirátorů, očkování proti nemoci COVID-19 i novele pandemického zákona, kterou označovali za totalitní nástroj.

Pronásledovali Kubka. Policie obvinila tři muže z výtržnictví, včetně dezinformátora Tušla

Policie obvinila z výtržnictví další dva muže, kteří se podle ní podíleli na urážkách a dehonestování prezidenta České lékařské komory Milana Kubka. U Patrika Tušla, který je stíhán za nebezpečné pronásledování Kubka, kriminalisté rozšířili obvinění také o trestný čin výtržnictví. Informaci zveřejnil pražský policejní mluvčí Jan Daněk. Kubek je zastáncem přísných opatření proti šíření koronaviru a vyslovil se také pro povinné očkování některých skupin lidí proti nemoci COVID-19.

Podle analytika týdeníku Euro Petra Fischera jsou lidé po dvou letech strávených v pandemickém stavu netrpěliví a podráždění. „Neumíme utlumit emoce. Bráníme se zoufale tomu, abychom byli připraveni na nějakou další podobnou pandemii. Stát se to může a ten boj není ještě úplně vyhraný. V tomto smyslu je vláda opravdu odpovědná,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Věří, že Česko potřebuje právní úpravu, která by kabinetu dala nástroje pro zvládnutí dalších vln. „Netrpělivost je příliš silná a znemožňuje nám v klidu se dohodnout o zákonu. V netrpělivosti pramení i to, jak zareagovali senátoři. Cítili, jak si lidé stěžují. Podle mě to bylo nezodpovědné,“ pokračoval Fischer.

Na druhou stranu uznává, že komunikace ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) nebyla zcela bezproblémová a jasná. Zkrátka nezačal příliš dobře, což se na průběhu jednání mohlo podepsat.

„V opozici vždy říkal, že je potřeba mít data a ta nějakým způsobem interpretovat a předávat lidem dále. Myslím, že v tomhle zaspal, úplně se mu nedaří. Je příliš hektický a málo vysvětluje tak, abychom to všichni pochopili,“ zhodnotil formu komunikace šéfa klíčového resortu.

Nedůvěra lidí může skončit rozkladem společnosti

Šéfkomentátor Martin Komárek vidí věci o něco pesimističtěji. Pokud by přišla další pandemická vlna či zcela nová infekce, měla by Česká republika podle něj zaděláno na obří problém.

Neočkovaní se mstí podnikům, sestavili blacklist: Kde kontrolovali, tam nevkročíme

Msta nebo jen silné přesvědčení? Někteří odmítači očkování i kritici protikoronavirových opatření sestavili takzvaný blacklist, do kterého lze vyznačovat „kolaborantské“ podniky. Týká se to těch provozoven, ve kterých v době restrikcí postupovaly dle platných nařízení a vyžadovaly certifikát o bezinfekčnosti. Mapa je na internetu volně dostupná. Přestože už tato povinnost nyní neplatí, antivaxeři nechtějí tyto hospody, posilovny nebo třeba divadla podporovat.

„Naše země na to není připravena. Téměř 50 procent občanů věří konspiračním teoriím a nevěří vládě, vědcům ani zdravému rozumu. Bude to strašlivý průšvih. Modlím se k Pánubohu – a pro ty, kteří věří v matku přírodu, tak k panu Darwinovi – aby už další vlna neudeřila,“ sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Není to ovšem pouze problém Česka. Celkově si myslí, že se lidstvo ocitlo na „civilizačním rozcestníku“, kdy se část populace vzpírá většinovému názoru podloženému vědou a logikou.

„Někteří lidé – a neříkám, že jsou horší nebo méně poučení – se zavřeli do bublin na sociálních sítích a předávají si informace o tom, že jsou čipovaní a tak podobně. Politici by si to měli uvědomit, vyhlásit si ve svých myslích poplach a vymyslet, co s tím,“ uvedl šéfkomentátor Komárek.

„Před časem pár šílenců vyplenilo Kapitol. U nás ještě Sněmovnu nevyplenili, ale stát se to může. Kde jsme se to ocitli? To je větší průšvih než globální oteplování. Při příštím úderu moru to může skončit totálním rozkladem společnosti,“ uzavřel.

Tagy: