ZPRÁVY PLUS - 25.8. v 10:30
Německý spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier má namířeno na státní návštěvu do České republiky. A hned ve středu a ve čtvrtek se setká se svým českým protějškem Milošem Zemanem. Obě hlavy státu si přitom podle komentátorů nejsou téměř v žádném tématu blízcí. Přesto se komentátor Adam Černý a politolog Vladimír Handl shodli, že společnou řeč mohou oba státníci najít v tématu ekonomické spolupráce s Ruskem.
Steinmeier a Zeman se na mnoha tématech podle Černého i Handla neshodnou. „Myslím, že tyto dvě hlavy státu si příliš blízké v řadě otázek nejsou. Kdybych to ale měl otočit a říct, v čem si blízcí jsou, je to otázka ekonomické spolupráce. Například s Ruskem. Mohou hledat projekty, které budou spojovat i v době napjatých vztahů,“ konstatoval Handl ve vysílání CNN Prima NEWS.
Podobný názor má i Černý. „Oba politici by našli shodnou notu, protože Steinmeier razí, že se s různými zeměmi a režimy má mluvit, ale nemyslí si, že by ekonomické sankce něco řešily. Na druhou stranu to neznamená, že by se v hodnotových otázkách nevyjadřoval jednoznačně,“ pronesl Černý s tím, že Zeman oproti německému prezidentovi vnitřní poměry v Rusku téměř nekomentuje.
Podle politologa Handla českého a německého prezidenta rozděluje například názor na migraci. Steinmeier totiž podle něj zastává rétoriku etiky a určité historické odpovědnosti Německa, které je tak k uprchlíkům značně vstřícnější než jiné státy. „Kdežto český prezident vždy zaujímal negativní defenzivní pozici a říkal, že každý jeden migrant je nebezpečím státu,“ připomněl Handl. Míní, že tyto rozdíly ve vnímání problému „nejsou úplně překročitelné“.
Česko-německé vztahy jsou pragmatické, říkají experti
Aktuální vztahy mezi Českem a Německem označil Handl za „pragmatické“. Jsou sice stabilní a funkční, ale nelze mluvit vyloženě o přátelství. Spolupráce na řadě věcí s Němci funguje, ale najdou se i výjimky. „Viděli jsme nedostatky koordinace v průběhu pandemie. To nás zarazilo všechny, co sledujeme česko-německé vztahy,“ dodal politolog.
I Černý řekl, že hlavním motorem spolupráce mezi Čechy a Němci je především ekonomická motivace. Připomněl, že Česko má se svým západním sousedem velmi pozitivní obchodní bilanci, i když je Německo exportním gigantem. „Obchod má pro nás zásadní význam, ale bohužel se tato silná ekonomická relace neprojevuje v politické rovině,“ pravil Černý. Podle něj by bylo vhodné, aby česká strana projevila více snahy a nebyla tak pragmatická.
Co přijde po Merkelové?
Německou a potažmo i evropskou politiku čeká v nadcházejících měsících velká změna. V čele spolkové republiky už totiž jako kancléřka nebude působit Angela Merkelová, která tuto funkci zastávala od roku 2005.
Podle Handla nelze očekávat, že by se s jejím odchodem nějak zásadně změnila německá zahraniční politika, nám však uškodit může. „Nikdo ze tří kandidátů na kancléře nemá takový vztah k Česku a východní Evropě. Angela Merkelová v tomto byla mimořádný fenomén,“ uvedl Handl. Merkelová navíc trávila nějaký čas na studiích v Praze.
Černý dodal, že z Merkelové vyrostla velmi silná osobnost, přestože to od ní v době jejího nástupu čekal jen málokdo.