360°, Lenka Zlámalová, Petr Kolář - 26.4. v 20:14
Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí v Lánech vysvětloval prezidentovi Miloši Zemanovi, že v případě výbuchů ve Vrběticích existuje jen jedna vyšetřovací verze – ta s účastí ruských agentů GRU. Učinil tak po nedělním projevu hlavy státu, ve kterém prezident mluvil o dvou verzích. Podle komentátorky Lenky Zlámalové se tento krok na jejich vztahu nijak nepodepsal. „Pan premiér funguje jako jakýsi pudl, který se obává pana prezidenta, na němž visí jeho osud,“ uvedla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS Zlámalová.
Podle komentátorky Zlámalové je vztah mezi prezidentem Zemanem a premiérem Babišem velmi nerovný. „Jejich vztah vypadá symbioticky jen na první pohled. Ale asymetrie ve prospěch Zemana je obrovská. On si Andreje Babiše pase,“ uvedla komentátorka. Podle ní premiér prezidenta poslouchá a chová se vůči němu poníženě. „Koneckonců to, co jsme viděli, je omlouvání pana prezidenta. Ten přitom v neděli vůči premiérovi dost drsně vystartoval,“ řekla.
Vůči nerovnosti ve vztahu prezidenta a premiéra se ohradil komentátor Petr Kolář. Jejich vztah vidí jako rovnocenný. „Nemyslím si, že je to vztah na úrovní páníček a pudl,“ uvedl. Podle něj spolu nebojují, ale naopak spolupracují. „Jednou si něco prosadí prezident, jindy premiér. Jejich spolupráce jim ale vyhovuje,“ doplnil.
Komentátorům neušlo ani nedělní vystoupení Zemana. Ten ve svém projevu uvedl, že v kauze Vrbětice existují dvě vyšetřovací verze. Premiér Andrej Babiš v pondělí toto tvrzení vyvrátil. „Dostali jsme se do stadia, že jsou lidé zpochybňováni tím, že někdo z ústavních činitelů lže. Buď lže pan prezident, nebo celá vláda,“ konstatovala Zlámalová. „Pan premiér říká, že existuje jedna verze a usvědčuje tím prezidenta ze lži,“ doplnila.
V rozhovoru také uvedla, že v této kauze více důvěřuje vládě než prezidentovi. Podotkla však, že se zapomíná na jednu věc. „Vláda byla zřejmě o incidentu ve Vrběticích déle informovaná. Zprávu tutlala a nejspíše ji chtěla kvůli prezidentovi vysedět. Poté se dostala pod tlak ze strany tajných služeb, že pokud nezveřejní informaci, dostane se to do Respektu,“ vysvětlila. Podle Koláře však nešlo jen o výhrůžky. „Na začátku dubna s tím přišli policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu, kteří se rozhodli zveřejnit podobizny dvou ruských agentů, kterým připisovali útok na bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala. A v tu chvíli začal šrumec,“ řekl Kolář.
Dodal, že i kdyby se dostaly do veřejného prostoru fotografie dvou mužů, po kterých by se pátralo jako po pachatelích trestného činu na jižní Moravě z roku 2014, každý by si to domyslel. „Kdyby šly fotografie i s takto obecným popiskem ven, každý by si to spojil a byl by z toho ohromný průšvih,“ uvedl.