Komerční banky chtěly v Argentině fandit kryptoměnám, ta centrální řekla ne. Proč?

Cryfin aktuality, 15. díl

Hned dvě komerční banky v Argentině chtěly v zemi, kterou sužuje masivní inflace, nabízet klientům obchodování s kryptoměnami. Ze slibného návrhu ale brzy sešlo, instituce totiž zaklekla argentinská centrální banka. Co dalšího se děje ve světě kryptoměn – to tradičně prozradí pořad Aktuality z kryptosvěta ve spolupráci se společností Cryfin.

Kryptoměny jsou už tak velkým sektorem investic, že je nemohou přehlížet ani tradiční instituce. Mnohé banky se proto snaží digitálních inovací využít. Mezi takové se chtěly zařadit argentinské Banco Galicia a Brubank, které hodlaly svým klientům nabízet obchodování s kryptoměnami.

Jenže centrální bance takový nápad vůbec nebyl po chuti. „Národní banka nabídku krypta oběma bankám zakázala. Jako důvod uvedla, že v zemi kryptoaktiva nejsou regulována. Důvodem může být také to, že centrální banka nechce, aby občané používali krypto jako ochranu před inflací, která dosáhla v dubnu 55,1 procenta,“ uvedl Cryfin.

Kryptoměnová lobby

To v USA už jsou kryptoměny jako doma. Dokládá to fakt, že společnosti působící ve světě digitálních mincí dohlédnou svými mocenskými chapadly až do Kongresu. Kryptoměnový lobbing je totiž na vzestupu. Jen za první kvartál letošního roku společnosti utratily za lobby 4,4 milionu dolarů (cca 100 milionů korun). Nejvíce rozdavačná byla pochopitelně nejvlivnější světová burza Coinbase.

V Americe se zkrátka těší kryptoměny všeobecné přízni a chápou to i velké společnosti. Módní firma Gucci kupříkladu umožní zákazníkům kupovat v některých amerických prodejnách oblečení za kryptoměny.

Těžba v Kazachstánu

Zatímco se kryptoměny cenově potýkají s propady, řeší se tradičně otázka, jak moc je v současnosti výhodné digitální mince těžit. A hlavně kde. Ještě donedávna byl pro těžaře rájem Kazachstán, jenže po výpadcích elektřiny a vládních zásazích se situace otáčí v neprospěch kryptoměnových horníků.

„Nyní Kazachstán vydal pravidla, podle kterých mají těžaři reportovat svoje aktivity. Kazašské ministerstvo pro digitální rozvoje vedle toho také vydalo pravidla pro registrace těžařů. Budou se muset registrovat IP adresy data center, užívání energie, míra investic a využívaný hardware,“ upřesnil Cryfin.

Tagy: