Stovky lidí, kterým tornádo na jižní Moravě zničilo obydlí a prakticky vše, co měli, žádají o dotace. Podle zjištění webu iROZHLAS.cz však většina z těchto žádostí bude lidem vrácena zpět. Mluvčí fondu Živel Karolína Smetanová uvedla, že v nich chybí znalecké posudky a další důležité údaje.
Díky programu Živel by měla být lidem vyplacena finanční náhrada. Jenže pod jednou podmínkou – žadatelé musí dodat v pořádku veškeré dokumenty. A to může být další problém. Podle zjištění webu iROZHLAS.cz 90 % žádostí bude vráceno zpět.
Situace po tornádu využívají podvodníci. Neodejdou bez klepet, vzkázal Grolich
Policisté už evidují první případy, kdy se z dobrovolníků vyklubali podvodníci. „Zloději mohou přijet, ale asi odsud neodjedou bez klepet,“ vzkázal jim hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL).
„Budeme žadatele vyzývat, aby nám doložili chybějící informace. V drtivé většině půjde o odhad celkových nákladů na obnovu obydlí, tedy znalecký posudek škod, a výši plnění od pojišťovny,“ popsala mluvčí fondu Karolína Smetanová.
U 140 žádostí zase chybí úplné informace o vlastnictví zničených domů. „Uvedená data v žádosti neodpovídají záznamům v katastru nemovitostí, v žádosti nejsou uvedeni všichni vlastníci nemovitosti,“ vysvětlila Smetanová.
Drtivá většina zájemců tak bude muset podklady dodat a finanční kompenzace se tím pozdrží. Kromě nich se objevili i lidé, kteří se na smutné události chtěli obohatit. „Někteří lidé nesplnili podmínky dotačního programu. A setkali jsme se s tím, že se nás někteří ptali, jak systém obejít a k dotaci se dostat,“ popsala Smetanová.
Lidem z oblastí zasažených tornádem bylo z programu Živel doposud vyplaceno 40 záloh za 20 milionů korun. Státní fond podpory investic (SFPI) eviduje 88 žádostí o zálohy. Fond ke středě přijal 759 žádostí o podporu, většina je na opravu bydlení.