Vakcína proti nemoci COVID-19 od americké firmy Pfizer, kterou klinické studie prokázaly jako vysoce účinnou, se musí přepravovat a skladovat při teplotách minus 70 stupňů Celsia nebo méně. To výrazně komplikuje globální distribuci i přechovávání vakcíny. Například Česká republika má zájem o dva miliony kusů, což potvrdil ve středu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
Minus 70 stupňů a méně. Původní plán americké firmy, členských států EU a dalších zemí světa rozšířit vakcínu od Pfizeru v první vlně pro většinu zdravotníků a zástupců rizikových skupin se tak výrazně zkomplikoval. Pro srovnání – běžná teplota v mrazáku je -18 °C, což se požadovanému mrazu pro vakcínu nerovná ani zdaleka.
Lékařská mise proto představuje velikou příležitost pro společnosti podílející se na skladování a dodávání vakcíny. Firmy, které vyrábějí extrémně chladné mrazáky, se začaly připravovat už měsíce zpátky. Například vakcína, která měla porazit epidemii africké eboly v roce 2014, musela být přechovávána rovněž v extrémně nízkých teplotách. Jenže současná covidová poptávka bude pravděpodobně daleko větší.
Tvůrci plynů pro vysoce chladné podmínky a suchý led mohli také zaznamenat zvýšený zájem o jejich produkty. Například akcie ve francouzské společnosti Air Liquide se tento měsíc zvýšily o 10 %.
Výrobci mrazáků jako lídři ve světovém průmyslu?
Další obecnou otázkou také je, jestli vakcíny proti covidu budou jednorázové, nebo na více použití. V případě druhé možnosti by se tak výrobci vysoce chladících mrazáků mohli stát lídry ve světovém průmyslu.
Uchovávání a distribuce vakcíny Pfizer však není jedinou komplikací. Někteří ze 43 tisíc dobrovolníků, kteří vakcínu už vyzkoušeli, si vzápětí stěžovali na bolesti hlavy a horečky. Takové účinky po čase ale rychle vyprchaly.