reklama

Komunikaci ministerstva nerozumím. Vojtěch okomentoval zmatky kolem přerušení očkování

Ministerstvo zdravotnictví ve středu doporučilo krajům, aby kvůli výpadkům dodávky vakcíny na dva týdny přerušily podávání první dávky a pozastavily rezervace k očkování. Ministr Jan Blatný (za ANO) se později proti zprávě vlastního resortu ohradil s tím, že situace není tak vážná a v regionech, kde mají vakcíny dost, může očkování pokračovat. Na zmatky okolo komunikace ministerstva zdravotnictví směrem k veřejnosti pro CNN Prima NEWS reagoval i jeho bývalý šéf Adam Vojtěch.

reklama

Co říkáte na komunikaci ministerstva zdravotnictví, jak na vás působí?
Přiznám se, že příliš nerozumím, jak přesně to ministerstvo myslí, protože se zdá, že na jednu stranu přišli s informací o tom, že má na dva týdny dojít k přerušení očkování, respektive jeho utlumení, na druhou stranu pan ministr Blatný a pan premiér hovoří o tom, že tomu tak není. Já samozřejmě rozumím tomu, že pokud tady došlo ke zpožďování vakcín, respektive k jejich omezování, je v takovémto případě jasné, že prioritu musí mít doočkování těch takzvaně rozočkovaných zdravotníků a seniorů. Přestože existují různé spekulace o odložení druhé dávky třeba o několik měsíců, nejsou pro to data. Naopak vidíme třeba na Izraeli, že po první dávce ochrana lidí, kteří byli očkováni, není taková. V tomto směru si myslím, že je správně, že dochází k tomu, že se prioritizují lidé, kteří už jsou takzvaně rozočkováni, aby byli doočkováni. Ale jestli to znamená skutečně zastavení očkování, nebo nikoliv, to se přiznám, že z té komunikace úplně není zřejmé.

Takto to tedy působí na vás. Jak to podle vašeho názoru působí na lidi, na seniory, kteří čekají, kteří mají termín a teď jim byl zrušen? Podryje to podle vás důvěru ve vládu?
Já bych apriori nedával zásadní vinu vládě. Vláda se pohybuje v rámci nějakého prostředí a s tím, že si bohužel neumíme vakcínu vyrobit sami, zkrátka jsme závislí na výrobcích, kteří nám ji dodávají, a že tady někteří výrobci, zdá se, nejsou schopni dodržet závazky, s tím bohužel nejen naše vláda, ale ani jiné vlády nejsou schopny nic udělat. Vidíme, že se ta situace řeší na celoevropské úrovni, vyvíjí se tlak na jednotlivé výrobce, takže to je zkrátka něco, s čím musíme nějakým způsobem hrát. Otázkou spíše je, aby se skutečně jasně komunikovalo, co nyní znamená, že mají přednost ti, kteří už jsou rozočkováni, a ti ostatní musí dva týdny počkat. Samozřejmě to, co bylo řečeno přede mnou paní hejtmankou, že jsou na tom různé kraje různě a někde jsou zásoby větší, někde menší, může hrát v tomto směru roli.

Ještě se vás zeptám na dva dny starou událost, kdy se národní koordinátor vakcinační strategie Zdeněk Blahuta vzdal své funkce. Máte pocit, že to má spojitost právě s tímto chaosem? Pan Blahuta tvrdí, že to bylo ze zdravotních důvodů, zároveň se ale nevyjadřoval úplně optimisticky, co se týče plánování vakcinace v Česku.
Asi bych to nedával do souvislosti. Věřím tomu, že celý tento proces není o jednom člověku, ale o týmu lidí, kteří toto řeší. Takže si nemyslím, že to je ten důvod. Spíše si myslím, že by mělo být jasně řečeno, co to znamená, protože na jednu stranu skutečně slyšíme, že má dojít k přerušení, na druhou stranu pan ministr a pan premiér říkají, že tomu tak není. To si myslím, že je nutné vyjasnit. Na druhou stranu, pokud jde o objektivní důvody, proč není možné v plánu očkování v tuto chvíli pokračovat, respektive tak, aby skutečně docházelo k nějakému dalšímu rozočkování dalších lidí, a není jistota, že by lidé dostali včas druhou dávku, protože až pak mají 95% ochranu před covidem, v takovém případě bych já osobně doporučoval preferovat doočkování těch, kteří na druhou dávku čekají.

V souvislosti se současným ministrem zdravotnictví Janem Blatným se v poslední době objevuje i kritika. Je mu vyčítáno, že je sice skvělý odborník, skvělý lékař, ale nezvládá vést ministerstvo. Co byste mu vy jako bývalý ministr zdravotnictví doporučil?
To je velmi složitá otázka. Sám vím, že člověk v této situaci řeší každý den deset problémů a ty problémy se často kupí. Vyřešíte jeden, přijde dalších deset, není to úplně jednoduché. Ale důležité je, a také já jsem v tomto směru udělal určité chyby, aby komunikace vůči veřejnosti byla co nejjasnější, aby pan ministr jasně řekl, jak se tedy nyní ta situace má, případně i vysvětlil, že jsou důvody, proč se situace takto vyvíjí, které třeba nejsou úplně v jeho rukou, jsou dány nějakými objektivními vnějšími okolnostmi, ale je nutné toto jasně říci veřejnosti.

Tagy:

Hlavní zprávy

Výuka ve školách se kvůli covidu přerušovat nemusí. Šéf ředitelů představil možné postupy
Školství

Výuka ve školách se kvůli covidu přerušovat nemusí. Šéf ředitelů představil možné postupy

Politici, rodiče, a dokonce ani děti nechtějí, aby se zavíraly školy. Jejich fungování ale ještě více zkomplikovala nová a nakažlivější varianta koronaviru omikron. Hrozí tak například, že nebude mít kdo učit žáky, protože pedagogové budou pozitivní. Jak ale uvedl ve Zprávách PLUS prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc, školy mohou využít několika scénářů, aby žáci o výuku nepřišli.

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče
Počasí

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

 • Aktualizováno
 • Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 80 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice, největší riziko silného větru pak platí podle aktualizované výstrahy pro celou severovýchodní polovinu Čech, včetně části Středočeského kraje a Prahy.

  Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09
  Politika

  Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

  Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

  Hrad mohl skartovat zprávu o Vrběticích. Drželi jsme se předpisů, hájí se kancelář

  Aktualizováno

  Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Prezidentská kancelář v sobotu reagovala s tím, že se při skartaci dokumentů držela předpisů a zničila jen spisy určené k vyřazení..

  Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

  Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

  Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahovaly desítky hasičů, konstrukce se zbortily

  Aktualizováno

  V Hostýnských vrších zasáhl dnes časně ráno požár restauraci a chatu Na Tesáku na Kroměřížsku. S ohněm bojovalo na osm desítek hasičů, dřevěná chata vyhořela do základů, řekl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu, na místě zasahovalo 16 jednotek. V objektu z roku 1938 byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit. Škoda nebyla dosud vyčíslena, bude však vyšší než pět milionů korun. Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé policie i hasičů.

  Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

  Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

  Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

  Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

  Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

  Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

  Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

  reklama