Komunisté stále lavírují nad tím, jestli tento týden při hlasování o nedůvěře vládě zvednou ruce a potopí tak Andreje Babiše (ANO). Část vedení KSČM podle informací CNN Prima NEWS na sobotním jednání Ústředního výboru značně tlačila na aktivní vyslovení nedůvěry kabinetu. Roli v tom může hrát i prezident Miloš Zeman, se kterým se minulý týden sešel předseda komunistů Vojtěch Filip.
Hlasy komunistů jsou při hlasování o nedůvěře klíčové. O tom, jak se ve čtvrtek poslanci KSČM zachovají, rozhoduje celá členská základna. Komunisté z okresů do pondělí posílali svá stanoviska do Prahy. A právě z regionů se ozývají hlasy, že by poslanci měli při hlasování o nedůvěře odejít ze sálu. Tím pádem by nedůvěra vyslovena nebyla.
Odchod z jednání připouštěly také špičky KSČM. Podle důvěryhodného zdroje z vedení strany přišel viditelnější obrat v sobotu na jednání Ústředního výboru.
„V polovině května se řešil odchod ze sálu, že bychom se neměli svézt s opozičními stranami a zkrátka odejít a nehlasovat. Ale v sobotu předseda Vojtěch Filip, šéf poslaneckého klubu Pavel Kováčik a předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá apelovali na to, aby se aktivně hlasovalo pro nedůvěru. Ten obrat tam byl znát,“ popsal sobotní jednání zdroj.
Zajímavé je, že Filipův tlak zesílil po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem, která se odehrála 26. května. Někteří komentátoři i politici v minulosti upozorňovali na to, že Zeman si ve skutečnosti přeje, aby byla nedůvěra Babišově vládě vyslovena.
Stane se Zeman absolutním vládcem?
Pokud se to stane, Zeman bude prakticky absolutním vládcem politické scény. Je to právě on, kdo by rozhodl o dalším osudu vlády. Má pravomoc přijmout demisi nebo nechat Babiše u moci, ale mohl by si klidně jmenovat svůj úřednický kabinet, jako to v minulosti udělal s vládou Jiřího Rusnoka.
Prezident už sice řekl, že by nechal dovládnout vládu Andreje Babiše v demisi až do řádných voleb v říjnu. Babiše by ale mohl držet v šachu a role prezidenta by byla ještě více posílena. Navíc se už v minulosti několikrát stalo, že se Zeman zachoval jinak, než deklaroval. S oblibou říká, že jen blbec nemění své názory.
Na otázku, jestli prezident řekl Vojtěchu Filipovi, aby poslanci KSČM hlasovali pro nedůvěru vládě, odpověděl hradní mluvčí Jiří Ovčáček takto: „Pan prezident přijal Vojtěcha Filipa a Pavla Kováčika na jejich žádost. A v takovém případě obsah nekomentujeme – tuto možnost mají ti, kteří o setkání požádali.“
„A aby byla věc zřetelná – protože obsah nekomentujeme, neříkám na váš dotaz vůbec nic a nic nelze jakkoliv vykládat a spekulovat o něm. Nic je prostě nic. Pokud byste se ovšem zeptala, zda má vláda podporu pana prezidenta, tak odpovídám: Ano,“ dodal Ovčáček.
CNN Prima NEWS se zeptala i Filipa a Kováčika, jestli změnili názor po schůzce s prezidentem. Kováčik prohlásil, že byl pro aktivní nedůvěru, a to i bez Zemanovy přímluvy. „Slyšíte trávu růst. Já osobně jsem nikdy nebyl pro jiný scénář než pro vyslovení nedůvěry,“ konstatoval Kováčik. Vojtěch Filip na telefonát ani SMS zprávu nereagoval.
Kováčik: Prezident nás nevodí za ruku
„Jsme svébytní. Co se týče jednání s panem prezidentem i kýmkoliv jiným. Okrajově o nedůvěře vládě diskuze byla, ale že by nás pan prezident vedl za ruku, to v žádném případě,“ zdůraznil Kováčik.
Dodal, že poslanci se budou řídit rozhodnutím členské základny. O stanovisku okresních organizací bude ještě per rollam jednat výkonný výbor strany, který dá doporučení poslaneckému klubu. Komunisté tak budou Andreje Babiš napínat do poslední chvíle, o nedůvěře vládě by se mělo ve Sněmovně hlasovat tento týden ve čtvrtek.
„Je pravda, že nám voliči psali, abychom nenahrávali Pirátům a dalším. Vytvořil se tlak na to, abychom odešli ze sálu. Tím pádem to mělo podporu i ve stranické struktuře. Začalo to hrát určitou roli ve stranické diskuzi,“ popsal pro CNN Prima NEWS náladu ve straně komunistický poslanec Jiří Dolejš.
„Já bych byl pro aktivní nedůvěru. Je to můj názor i názor mé organizace na Praze 10,“ dodal Dolejš. Bude ale ctít doporučení stranické struktury.
Aby byla vládě vyslovena nedůvěra, musí pro takový návrh aktivně hlasovat minimálně 101 poslanců. Opoziční strany prosazující nedůvěru mají ve Sněmovně dohromady 87 hlasů. Spolu se šesti nezařazenými poslanci, kteří by rovněž mohli hlasovat proti vládě, mají 93 hlasů. Komunistických poslanců je ve Sněmovně 15. Osud Babišovy vlády tak bude doslova záviset na jejich rozhodnutí.
Babiš se chce nechat překvapit
Komunisté vládu tolerovali od léta 2018 do letošního dubna. „Toleranční patent“ vypověděli kvůli tomu, že hnutí ANO podle nich neplnilo sliby dané KSČM.
Premiér Babiš po pondělním jednání s prezidentem Milošem Zemanem prohlásil: „Já nemám co nabízet, nabízím plnění programu naší vlády, která je úspěšná a která měla smůlu, že přišel covid. S panem Filipem jsme se domluvili, že mi dá vědět, jak ve čtvrtek ráno jejich klub rozhodne.“
Vyslovení nedůvěry by podle něj znamenalo destabilizaci vlády. „Pokud nám vysloví nedůvěru, byl by to unikát, že by komunisté hlasovali s opozicí proti vládě, která je úspěšná. Necháme se překvapit,“ řekl Babiš.
Na dotaz, zda Zeman slíbil, že jeho vládu podrží odpověděl, že určitě. „Pan prezident má v tomhle směru rozumnou pozici,“ zhodnotil premiér.