Vypadá to, že vláda Andreje Babiše (ANO) by měla ustát hlasování o nedůvěře vládě. Členové KSČM z okresů mají do konce tohoto týdne poslat do Prahy svá stanoviska k tomu, jak se mají komunističtí poslanci při hlasování o nedůvěře zachovat. Podle informací CNN Prima NEWS zatím převažuje názor, že by během hlasování měli odejít z jednacího sálu. Tím pádem by vláda hlasování o nedůvěře ustála.
KSČM chce oficiálně sdělit postup až koncem května. Už teď to ale podle zdrojů z vedení strany vypadá, že komunističtí poslanci opustí při hlasování jednací sál. Tím pádem by Babišově vládě nedůvěra vyslovena nebyla.
Vláda oligarchy spolu s KSČM? Komunisté z historie by s tím nesouhlasili, míní expert
KSČM je v paradoxní situaci, kdy participuje na vládě oligarchy, tedy postavy, proti které brojí. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS to uvedl historik Michal Macháček. Komunisté z minulosti by i přes pragmatické důvody s aktuálním postupem strany podle něj nesouhlasili.
„Zatím opravdu převažuje takový názor. Argument, který zaznívá, je, že KSČM by neměla hlasovat s Piráty, STAN, ODS a spol.,“ řekl CNN Prima NEWS jeden ze zdrojů z vedení strany.
Pro to, aby byla nedůvěra vyslovena, musí aktivně hlasovat minimálně 101 poslanců. Opoziční strany, které nedůvěru chtějí, mají ve Sněmovně dohromady 87 hlasů. Spolu se šesti nezařazenými poslanci, kteří by mohli hlasovat proti vládě, mají 93 hlasů.
Komunistických poslanců je ve Sněmovně 15, bude tak záležet na nich. Šéf KSČM Vojtěch Filip nechtěl výsledky stranického referenda komentovat. Odmítl také říct, jaký scénář preferuje on osobně. O nedůvěře by se mělo hlasovat začátkem června.
„Moje osobní varianta není důležitá a budu na to moci odpovědět, až budu mít stanoviska našich členů. Žádnou preferenci nemám. Jediné, co je jasné, že po skončení tolerance KSČM vládu nepodporuje ani netoleruje. Náš způsob, jak rozhodneme o vyslovení nedůvěry, oznámíme včas,“ reagoval na dotaz CNN Prima NEWS Filip.
Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik už dříve řekl, že považuje za jisté, že komunisté nebudou hlasovat proti vyslovení nedůvěry. V úvahu tak přicházejí varianty podpořit ostatní opoziční strany a hlasovat pro nedůvěru, nebo odejít ze sálu.
Stanjura: Utéct ze sálu? I to je zpráva pro voliče
„Chtěli jsme, aby každý poslanec ukázal svůj postoj a řekl, jestli podporuje, nebo nepodporuje vládu. Pokud utečou ze sálu, je vidět, že to s kritikou vlády nemyslí vážně a pořád ji podporují. I to je cenná zpráva pro všechny voliče,“ komentoval šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
Komunisté vládu tolerovali od léta 2018 do letošního dubna. Toleranční patent vypověděli kvůli tomu, že hnutí ANO podle KSČM neplnilo sliby, které dalo.
Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek chce ještě s lídry KSČM o nedůvěře jednat. „Snažím se to dělat celé volební období a netýká se to pouze nedůvěry vládě, ale celého volebního období. Sem tam se mi podaří sehnat hlasy i někde jinde. Zatím jsem na konkrétní jednání s kolegy s KSČM neměl čas, ale proběhne v úterý nebo ve středu,“ řekl CNN Prima NEWS Faltýnek.
Zvrátit názor některých členů KSČM by mohlo ještě rozhodnutí premiéra Babiše dosadit zpět do čela ministerstva zdravotnictví Adama Vojtěcha. Ten byl komunistům trnem v oku už v minulosti.
„Protikorupčnímu ANO 2011 končí ministr, který čelí podezření z podivného získání luxusního bytu a ze zatajování majetku, aby ho vystřídal Adam Vojtěch, exministr, exčlen dozorčích a správních rad Státní tiskárny cenin, České průmyslové zdravotní pojišťovny, VZP, poslanec hnutí ANO2011, předseda představenstva Krajské zdravotní, čekatel na velvyslanecký post ve Finsku,“ konstatovala europoslankyně KSČM Kateřina Konečná.
Uvnitř KSČM navíc v současné chvíli probíhají boje o moc. Třetina okresních organizací KSČM požádala o svolání mimořádného volebního sjezdu. Část straníků chce nového předsedu kvůli nízkým preferencím. Podle některých průzkumů to vypadá, že by se komunisté poprvé od revoluce nemuseli dostat do Sněmovny.