Komunisté nechtějí platy politiků vázat na minimální mzdu
Komunisté nechtějí vázat platy ústavních činitelů na výši minimální mzdy, jak v uplynulém týdnu navrhla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa by pak odbory vyjednávaly mzdy politikům, což je nepřijatelné. „Chceme vázat plat ústavních činitelů tak, aby se vyvíjel v souladu s ekonomikou,“ uvedl Filip v pořadu Partie televize CNN Prima NEWS. Přesnou formu výpočtu podle svých představ neuvedl.
Podle Maláčové by plat politiků měl dosahovat maximálně pětinásobku minimální mzdy. Ta od ledna činí 14,6 tisíc korun. Pracuje za ni asi 150 tisíc lidí. Návrh kritizovala jako populismus opozice. Komunisté, kteří podporují menšinový kabinet ČSSD a ANO, uvedli, že chtějí jednat.
Ministr kultury a stranický kolega Maláčové Lubomír Zaorálek návrh v nedělní diskusi v Partii hájil s tím, že jde o gesto solidarity v době, kdy kvůli očekávanému propadu ekonomiky po epidemii koronaviru nemají zaměstnanci ani podnikatelé jisté výdělky. „Je to projev solidarity s těmi, kteří neví, jak to bude. Solidární gesto, se kterým se snažíme udržet loď, je to naše společná bárka,“ uvedl Zaorálek. Poznamenal také, že Maláčová dostala za úkol připravit úpravu platů politiků od premiéra Andreje Babiše (ANO).
Minulý týden vláda ČSSD a hnutí ANO odmítla podpořit návrh hnutí Trikolóra na půlroční odebrání platu poslancům a senátorům v souvislosti s koronavirovou epidemií. Plat zákonodárce podle stanoviska kabinetu přispívá k řádnému výkonu jeho mandátu.
Základní měsíční plat poslance a senátora letos činí 90,8 tisíc korun hrubého. Například předsedové obou parlamentních komor si přijdou měsíčně na 243,8 tisíc korun a šéfové parlamentních výborů, komisí a delegací na 127,8 tisíc korun. Platy vzrostly od ledna vrcholným politikům zhruba o desetinu. Spolu s platy stouply politikům i měsíční náhrady.