Zatímco obchody, restaurace a další služby musí mít kvůli vládním protiepidemickým opatřením zavřeno, průmyslové podniky fungují vesele dál. Přitom do nich každý den míří více než milion zaměstnanců, kteří spolu tráví dlouhé hodiny pohromadě. Ochranu úst a nosu musí pracovníci nosit, jen když nejsou schopni dodržet dvoumetrové rozestupy. To se má ale brzy změnit.
Stanislav pracuje v jednom průmyslovém podniku na Teplicku. Střídá ranní, odpolední i noční směny, do zaměstnání dochází někdy s rouškou, jindy s respirátorem. „Nosím to ale jen do chvíle, než přijdu na plac. Ať si někdo zkusí v tom vydržet celou směnu,“ řekl CNN Prima NEWS.
Pracuje v provozu, kde teplota běžně stoupá nad 25 stupňů, a tak je podle něho prakticky nemožné, aby roušku či respirátor měl po celou dobu na obličeji. „Ze začátku jsme si to tu zkoušeli, ale po pár minutách lapáte po dechu,“ dodal Stanislav, který si přál zůstat v anonymitě a nechtěl ani uvést odvětví, ve kterém jeho zaměstnavatel funguje.
Tisíce ohnisek nákazy
Podobných zařízení budou v republice stovky, možná tisíce. Podle epidemiologů jsou to potenciální ohniska nákaz. „Lidé se sice nejčastěji nakazí doma, ale tam to někdo musí přinést zvenčí. Druhým nejčastějším místem nakažení je právě pracoviště. Je třeba tam dodržovat hygienická opatření. Tam, kde to jde, převést lidi na home office,“ řekl CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory Milan Kubek.
Podle Kubka by epidemické situaci velmi pomohlo, kdyby se do průmyslových podniků zavedlo opakované testování. „Žádal jsem o to minulý týden při jednání na ministerstvu zdravotnictví. Měl jsem kvůli tomu kontroverzi s prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým,“ dodal šéf lékařské komory s tím, že testování by se mohlo začít zkoušet na školácích, u nichž výuka nemusí probíhat v distančním režimu. „Alespoň bychom si to vyzkoušeli v praxi. Dlouhodobým řešením je očkování, ale vzhledem k situaci to momentálně není na pořadu dne,“ dodal Milan Kubek.
Ministerstvo na tom pracuje
Podle informací Seznam Zpráv už ale úřad Jana Blatného (za ANO) připravuje návod, jak plošné antigenní testování v průmyslových firmách provádět. Dohoda mezi zástupci ministerstev a zaměstnavateli o zapojení do testování už je prý na stole, zbývá jen vyřešit způsob, jak proces uzpůsobit platným předpisům. Není tak ještě jasné, zda by se testovat začalo už v únoru.
„Máme ústní dohodu, že do konce týdne vydají jednotný metodický pokyn, hlavně pro praktické lékaře a zdravotní pojišťovny. Míč je na straně ministerstva,“ uvedl pro Seznam Zprávy viceprezident Svazu průmysl a dopravy Jan Rafaj. Zdravotnický resort prý potvrdil, že na přípravě testování ve firmách pracuje, jde ale jen o přizpůsobení již fungujícího plošného antigenního testování podmínkám podniků. Podle Rafaje například Všeobecná zdravotní pojišťovna zatím neumožňuje registraci na testování pro omezenou skupinu lidí.
Že je nutné situaci v průmyslových provozech řešit, opakovaně zdůrazňují epidemiologové, ale i opozice. Problém je v tom, že lidé s příznaky respiračních onemocnění nejsou ochotni zůstat doma, aby nepřišli o peníze. „Až 46 procent lidí, kteří mají příznaky třeba chřipky, chodí do práce. To je katastrofa,“ řekl CNN Prima NEWS Milan Kubek.
Mají covid, přesto pracují
Redakce CNN Prima NEWS už loni na podzim přinesla informace o případech, kdy na pracoviště dokonce docházejí zaměstnanci, kteří jsou covid pozitivní a vědí o tom. Často jsou to živnostníci, kteří pracují na takzvaný švarcsystém a nepřispívají si na nemocenské pojištění, které pro ně není povinné. Pokud by tedy zůstali doma, zůstali by bez příjmů, protože by ani nemohli čerpat dávky v nemoci.
„V případě, že byl u kohokoli proveden test na COVID-19 s pozitivním výsledkem, byla mu společně s tím sdělena také jeho povinnost po stanovenou dobu setrvat v izolaci. Pokud ale člověk tuto povinnost nerespektuje, dopouští se svým jednáním přestupku, za který mu hrozí pokuta, jež se může vyšplhat až do výše tří milionů korun,“ řekl před časem CNN Prima NEWS Martin Murad, advokát právní kanceláře Rowan Legal, který se zaměřuje na pracovní právo. V krajním případě se takový jedinec může dopustit i trestného činu šíření nakažlivé nemoci, za což už hrozí i trest odnětí svobody.