Rozhovor s imunologem Hořejším o koronavirové situaci (Zdroj: CNN Prima NEWS)
Uzavření tří okresů, kde se nejvíce šíří koronavirus, sice může pomoci, ale ne tolik, jak si vláda představuje. V pořadu Nový den to uvedl imunolog Václav Hořejší. „Nechci to nějak kritizovat, ale nic podstatného asi nepřinese,“ konstatoval.
Jediné, co by mohlo současnou epidemickou situaci zlepšit, je podle imunologa rozsáhlé testování. „Ideální by bylo, kdyby se testovalo v celé zemi, krajích i na pracovištích. Testování musí být opakované, důsledné,“ popsal Hořejší v pořadu Nový den. Pokud by testy odhalily většinu nakažených, kteří by šli do karantény, mohli bychom se snížení počtu případů dočkat do dvou týdnů.
Pokud se přitom údaje přepočtou na obyvatele, testuje například Rakousko méně než Česko, i tak ale mohlo v posledních dnech rozvolnit opatření. „Zásadní rozdíl spočívá v tom, že mají v celkovém počtu případů v populaci mnohem méně případů než my. Navíc u nich nedošlo k rozpoutání takzvané třetí vlny. Zřejmě neudělali chybu a neuvolnili opatření před Vánoci,“ vysvětlil Hořejší.
Rakušané si tak kvůli nižšímu počtu nakažených mohou dovolit i méně testovat. „Další věc je, že jsou pravděpodobně mnohem disciplinovanější,“ podotkl vědec.
Do konce února se podle Hořejšího situace nezlepší, zároveň by se však nemusela ani zhoršovat. „Což je ale pořád hrozné. Denně bude umírat 100 až 200 lidí. To jsou hrozná čísla. Černý scénář ale předpokládá, že situace bude ještě horší. Vždyť se v zemi šíří a během dvou týdnů absolutně převládne infekční takzvaná britská mutace, která sama o sobě čísla zvýší,“ upřesnil možná rizika.
Hořejší Václav Zdroj: Anna Fedorov
Podle imunologa je hodně Čechů sobeckých, což ho zklamalo. „Možná až 40 procent Čechů úplně kašle na to, že by v důsledku umřelo 1,5 procenta populace, zejména starších lidí. Očividně na ně nepůsobí ani argument přeplněnosti nemocnic. (...) Každý se stará sám o sebe a je bezohledný,“ prohlásil imunolog. Narážel tak na výsledky výzkumu iniciovaného WHO v ČR.