Lidé, kteří prodělali nemoc COVID-19, by nemuseli chodit tři až šest měsíců na antigenní testy. CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog a premiérův poradce Roman Prymula. Odborníci zastávají názor, že 90 dnů po koronaviru mají lidé v těle dost protilátek a znovu se nenakazí.
Když má někdo pozitivní PCR test na koronavirus, dalších 90 dnů nemá nárok na antigenní testy zdarma, respektive hrazené ze zdravotního pojištění. Pokud testy potřebuje například k návštěvě domova seniorů, musí si je za 350 korun zaplatit.
Když chcete zdarma antigenní test a měli jste covid, máte smůlu. Musíte zaplatit
Člověk, který měl v posledních 90 dnech pozitivní PCR test na covid, nemá nárok na antigenní test zdarma, respektive hrazený ze zdravotního pojištění. Pokud antigenní test chce nebo potřebuje, musí za něj zaplatit kolem 350 korun.
Podle Prymuly by se měla pravidla změnit tak, aby antigenní testy nebyly po prodělání covidu vůbec potřeba. „Tady by se měla přenastavit pravidla. Lidé, kteří prodělali onemocnění, by poté nemuseli na antigenní testy vůbec, protože jde o dobu, kdy je zřejmé, že jsou chráněni. Mělo by se dořešit, jestli to bude po dobu tří měsíců, nebo šesti,“ řekl CNN Prima NEWS Prymula.
O průkazu bezinfekčnosti se spekulovalo už dříve, žádné oficiální rozhodnutí ale nepadlo. Odborníci tvrdí, že po prodělání nemoci má člověk imunitu na několik měsíců, minimálně na tři. Objevily se však i ojedinělé případy, kdy se lidé nakazili koronavirem znovu.
Když člověk test potřebuje, musí platit
Princip, kdy člověk po prodělání covidu nemá nárok na antigenní testy, kritizuje opozice. „Pravdou je, že z odborného hlediska je testování osob s prodělaným covidem v období tří měsíců po onemocnění zbytečné, protože naprostá většina těchto osob je chráněna protilátkami. Problém je ale v tom, že pro některé činnosti i tato osoba antigenní test potřebuje, například k návštěvě klienta sociálních služeb,“ upozornil poslanec KDU-ČSL a lékař Vít Kaňkovský.
„Přimlouval bych se proto za to, aby i tito lidé měli antigenní testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění, možností je nastavit nižší frekvenci, například jednou za 14 dní,“ řekl CNN Prima NEWS.
„Když chce žadatel navštívit sociální zařízení, tak si to musí zaplatit. Ten problém je velmi jednoduchý. Stát se snaží kompenzovat všechno možné. Cílem snahy je, aby se infekce nešířila. Stát by měl to testování financovat,“ uvedl poslanec ODS a lékař Bohuslav Svoboda.
V České republice běží plošné testování pomocí antigenních testů od listopadu. Původně mělo skončit 15. ledna, vláda ale nakonec rozhodla, že se testovat bude i nadále. Odborníci však varují, že antigenní testy nejsou tak spolehlivé jako PCR testy.