Poslanci v úterý po dlouhém jednání poslali do třetího čtení návrh na zrušení elektronické evidence tržeb (EET). Tomu se ve Sněmovně snažilo zabránit hnutí ANO, zákonodárci vládní pětikoalice ale avizovali, že „vlajkovou loď hnutí a symbol vlády Andreje Babiše potopí“. Povinnost evidence chtějí zrušit do konce roku.
„Chceme definitivně ukončit éru, kdy se na každého podnikatele a živnostníka koukalo jako na apriori nepoctivého. Aby nebyli zatíženi zbytečnou byrokracií,“ zdůraznil na plénu ministr dopravy Martin Kupka (ODS) s tím, že chtějí vytvořit prostředí, které podnikatele „nebude šikanovat“.
„EET je neúspěšný experiment, výnos pro státní rozpočet je neprokazatelný. I když se bývalá ministryně Alena Schillerová snažila, tak neprokázala, jaký je výnos EET pro státní rozpočet. Stojí podnikatele 1,5 miliard ročně a stát minimálně 0,5 miliard. Hnutí ANO ho vnímá jako svou vlajkovou loď, je to symbol Babišovy vlády,“ upozornil ještě před jednáním Sněmovny šéf klubu TOP 09 Jan Jakob.
„Věřím, že vlajkovou loď ANO dokážeme potopit a EET zrušit. Nebojte, půjde ke dnu,“ podpořil ho ještě předseda poslaneckého klubu lidovců Marek Výborný. Povinnost EET chce vláda zrušit do konce roku. „Je to pro nás zcela klíčové a zásadní, uděláme vše pro to, abychom to stihli,“ řekl důrazně Jakob.
Zrušení EET se v úterý snažili zabránit poslanci hnutí ANO. „Zrušení EET je krok špatným směrem. Vypadá to, že schodek státního rozpočtu bude 375 miliard, ale vláda krizi neřeší, naopak zadlužení roste. Potom nechápeme, proč se ruší EET, které přinášelo 12 až 13 miliard ročně a narovnává podnikatelské prostředí,“ bránila evidenci na tiskové konferenci před jednáním dolní komory šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.
Projekt EET byl jedním z ústředních témat předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, který jej prosadil ještě jako ministr financí v tehdejší vládě Bohuslava Sobotky. Schillerová se snažila o to, aby bylo EET zachováno alespoň dobrovolně. Ani tento pozměňovací návrh se hnutí ale nepodařil protlačit.
Jednání o EET se v úterý protáhlo do večera. Poslanci se dohodli na programu schůze až kolem 19. hodiny, tedy po téměř pěti hodinách. Schválili si i noční jednání po půlnoci. Zrušení EET nakonec podpořila výrazná většina, k vládní koalici se přidalo i opoziční hnutí SPD.