Byty ve velkých městech v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostly meziročně průměrně o 19 procent na 77 800 korun za metr čtvereční. Tempo růstu jejich cen bylo nejvyšší za posledních pět let. Nejdražší bydlení je tradičně v Praze, nejlevnější v Ústí nad Labem.
Průměrná cena bytu v Praze se mezi lednem a březnem letošního roku vyšplhala na 100 tisíc korun za metr čtvereční. V nejlevnějším Ústí nad Labem pak lze bydlení pořídit v průměru za 26 700 korun za metr. Od konce roku 2015 se ceny bydlení v Česku zvýšily o 86 procent. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte.
Hypotéky dál zdražují. Češi si přesto na bydlení půjčili tolik jako za celý rok 2019
Na tuzemském hypotečním trhu dál přituhuje. Přestože se průměrná úroková sazba dostala v květnu nad dvě procenta, český hlad po úvěrech na bydlení prakticky neslábne. Češi si v pátém měsíci letošního roku půjčili na pořízení domu či bytu přes 40 miliard korun.
Meziročně zdražily byty nejvíce v Ostravě (téměř o třetinu), dále v Ústí nad Labem (o 27,1 %) a Hradci Králové (o 23,2 %). Ceny vzrostly nejméně ve Zlíně (o 9,3 %), Praze (o 13,5 %) a v Karlových Varech (o 13,8 %). Deloitte sleduje ceny prodaných bytů v krajských městech. Ve Středočeském kraji, který své krajské sídlo nemá, vychází z průměru za Benešov, Beroun, Kladno, Mladou Boleslav a okresy Praha-východ a Praha-západ.
Zdražují hlavně paneláky
„V prvním čtvrtletí se v developerských projektech, cihlových a panelových domech prodalo 7 164 bytů za 34,3 miliardy korun,“ uvedl manažer v oddělení nemovitostí Deloitte Petr Hána. Počet se meziročně zvýšil o čtvrtinu, hodnota vzrostla téměř o polovinu. Na developerské projekty připadalo 45 procent prodaných bytů, bytům v panelových domech patřilo 30 procent, na cihlové domy připadala necelá čtvrtina.
Nejvíce vzrostly ceny v panelových domech, a to meziročně o pětinu na 61 600 korun za metr čtvereční. Ceny bytů v developerských projektech stouply o 18,5 procenta na 89 100 korun za metr čtvereční, v cihlových domech se zvýšily o 17,6 procenta na 76 900 korun za metr čtvereční.
Žádné daně nejsou spravedlivé. Ty majetkové je ale třeba zvýšit, tvrdí ekonom Křeček
Nastavení daňového mixu bude jedním z klíčových témat letošních voleb do Poslanecké sněmovny. Veřejné finance se totiž vychýlily z rovnováhy a na budoucí vládu čeká nelehký úkol dostat je zpět pod kontrolu. „Náš daňový systém vznikal v 90. letech, kdy lidé v zásadě nic nevlastnili a zdaňovaly se hlavně příjmy a spotřeba. Po třiceti letech je však otázkou, zda by se neměl daňový mix rozšířit o zdanění majetku,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.
Na celkovém objemu prodejů se v prvním čtvrtletí zhruba ze dvou třetin podílela Praha. Následovaly Brno (7,5 %), Plzeň (3 %), Olomouc (2,6 %) a Pardubice (2,3 %).
V Budějovicích by chtěl žít každý
V porovnání s předchozím čtvrtletím vzrostly ceny v ČR v průměru o 5,3 procenta. „Nejvíce zdražily byty v Českých Budějovicích, kde stoupla cena za metr čtvereční o 17,8 procenta na 55 700 korun za metr čtvereční. Ceny rostly významně také v Jihlavě (o 11 procent) a ve Zlíně (o 10,2 %),“ doplnil Hána. Byty mezičtvrtletně naopak zlevnily v Plzeňském a Pardubickém kraji, shodně o 0,4 procenta.
V Praze vzrostly ceny bytů meziročně o 13,5 procenta. Nejdráže se prodávaly byty v Praze 1 (151 700 korun za metr čtvereční) před Prahou 2 (139 700 korun). Nejlevnější byly Praha 9 (92 700 korun) a Praha 4 (94 200 korun).