reklama

Konec klecových chovů v praxi ještě chvíli potrvá: Zachraň život slepici z klecáku už dnes!

Klecové chovy hospodářských zvířat jsou poslední dobou velkým tématem. Lidé začínají vnímat welfare hospodářských zvířat a volají po jejich lepším životě. I díky veřejnosti, která podporuje neziskové organizace a iniciativy, se podařilo na konci loňského roku v Senátu odsouhlasit konec klecových chovů slepic, které má přijít do roku 2027. Tím to ale neskončilo. Evropská iniciativa Konec doby klecové vyzvala Evropskou komisi, aby se zavázala, že ukončí klecové chovy hospodářských zvířat po celé unii do roku 2027. Vyšlo to! Ohromné vítězství pro zvířata, píší ochránci zvířat.

reklama

Konec klecí v celé Evropské unii

„Náš závazek je jednoznačný: postupné ukončení klecového chovu pro hospodářská zvířata... Leží mi na srdci, aby EU zůstala na prvním místě v prosazování dobrých životních podmínek zvířat a abychom splnili očekávání našich občanů,“ tato slova pronesla komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakides na tiskové konferenci 30.6. k iniciativě Konec doby klecové, za kterou stojí nezisková organizace Compassion in World Farming. Novou legislativu musí schválit všech 27 členských států unie společně s Evropským parlamentem. Lepší život to ale do budoucna znamená pro prasnice, králíky, nosnice i kachny.

📣📣🥳😊🏆OHROMNÉ VÍTĚZSTVÍ PRO ZVÍŘATA: Evropská komise dnes odpověděla na naši evropskou občanskou iniciativu...

Posted by Compassion in World Farming Česko on Wednesday, June 30, 2021

3,5 milionů slepic v klecáku

Tento velký úspěch se ale do praxe přenese až za několik let, a proto stále existují organizace, které v pomoci hospodářským zvířatům neustávají. Například iniciativa Slepice v nouzi pomáhá vykupovat vyřazené nosnice z klecových chovů, které jsou odsouzeny na jatka. Slepice se ve správných podmínkách dožívá i 10 let, ve velkochovu se nedožije roku.

Přibližně 67 % komerčních velkochovů v České republice využívá klecovou technologii, což představuje cca 3,5 milionu nosnic zavřených v kleci. „V konvenčních neobohacených klecových chovech jsou nosnice natěsnané v holých klecích s životním prostorem cca formátu papíru A4. Klece jsou uloženy v dlouhých řadách v minimálně třech patrech nad sebou, v tzv. bateriích. Baterie jsou umístěné v halách s umělým intenzivním osvětlením, které svítí až 17 hodin denně, protože světlo podporuje snášení vajec,“ uvádí iniciativa Slepice v nouzi

Jak můžete slepici adoptovat

Zpočátku je nutné si uvědomit, že zachráněné slepičky nebudou vypadat reprezentativně, nejspíš budou oškubané, budou se bát světla a nejspíš nebudou chtít šlápnout na trávu. Ani jim se nevyhýbají zdravotní problémy, za jejich stav ale nese zodpovědnost člověk, který z nich udělal stroj na vajíčka. Brzy ale pozná, že dostala druhou šanci a začne se vyhřívat na sluníčku, hrabat v trávě a popelit se. I ty oškubané slepice začnou po nějaké době opět snášet vajíčka a vy tak budete mít dvojí radost.

Další možnost vykoupit slepičky z velkochovu pro Královehradecký kraj: Mave Jičín a.s. Farma Soběraz Soběraz, Radim,...

Posted by Slepice v nouzi on Thursday, July 8, 2021

Důležité je slepice pozorovat, pokud dojde k nějaké odchylce od normálu, měli byste slepice zkontrolovat. Tato zvířata se naučí být kontaktní, pokud na tom budete společně pracovat a nebude se bát ani vaší náruče. Užitečné rady najdete na stránkách Slepice v nouzi. Než se pro záchranu slepic rozhodnete, přečtěte si informace na stránkách iniciativy, kde najdete i například rady, jak udělat správný kurník nebo s jakými přepravkami si pro slepice dojet.

Možnosti odkupu

Přes Slepici v nouzi

Iniciativa Slepice v nouzi takto pomáhá už řadu let. Pokud zvolíte tuto cestu, je nutné vyplnit formulář. Díky němu vám pak přijde e-mail s plánovaným termínem záchranné akce, vy si tak můžete zarezervovat počet slepic, které chcete zachránit. Pak už stačí zvolit místo předání, buď ve Zlatníkách u Prahy, nebo výdej na trase.

Na vlastní pěst

Zachránit slepice můžete i sami, a to díky mapě Slepice v nouzi, kde najdete seznam velkochovů ve vaší blízkosti. Zavoláte do velkochovu a informujete se, kdy bude odkup probíhat. Slepice v nouzi tyto odkupy sama sleduje na svých sociálních sítích, stačí je tak sledovat.

Cena slepičího života se pohybuje okolo 30 korun.

Tagy:

Hlavní zprávy

Afghánci jsou na pokraji hladomoru. Polovina lidí nemá co jíst, tálibové jsou bezradní

Hospodářská situace v Afghánistánu se neustále zhoršuje. Zhruba polovina obyvatel země nemá co jíst, devíti milionům lidí hrozí hladomor. Tálibánské vládě, která není schopna situaci efektivně řešit, příliš nenahrává ani počasí. Teploty v Afghánistánu již začaly klesat pod bod mrazu, což krizi v budoucnu pravděpodobně ještě prohloubí.

Německo má po 16 letech novou vládu. Merkelovou vystřídal kancléř Scholz

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve středu odpoledne jmenoval novou vládu sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze. Vicekancléřem je spolupředseda Zelených Robert Habeck a ministrem financí je šéf liberálních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner. Ministerstvo financí je díky právu veta považováno po kancléřském úřadu za druhý nejvyšší post v německé vládě.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Vakcína je na omikron krátká. Účinkuje až 40krát hůř než u jiných variant, varují vědci

Očkovací látka Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech by v případě jihoafrické mutace omikron mohla mít až 40krát menší účinnost než u původního koronaviru. Uvedl to tým Afrického výzkumného zdravotnického ústavu (AHRI). Soudí tak na základě testování 12 různých vzorků. Přesto by vakcína měla v drtivé většině případů zabraňovat těžkému průběhu nemoci.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prodělání covidu místo očkování není bezpečné. Hrozí vážný průběh a dlouhodobé následky

Pro neočkované osoby platí v České republice v podstatě lockdown. Bez covidového pasu se nedostanou například do restaurace či do kadeřnictví. Snadnější život mají kromě očkovaných jen ti, kteří v posledních šesti měsících covid prodělali. Toho se snaží někteří lidé využít a nemocí se chtějí nechat nakazit dobrovolně. Snaha chytit covid však může být velmi riziková, jak ukazují některé případy.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

reklama