reklama

Konec mletí kohoutků. Německo schválilo průkopnický zákon

Se začátkem příštího roku skončí v Německu praktika, při které jsou v chovech zabíjeni jednodenní kohoutci. Návrh nového zákona podepsala vláda. Kritici však upozorňují, že nové opatření není dostatečné.

reklama

Podpisem nového zákona se Německo stalo první zemí na světě, která zakáže zabíjení jednodenních kuřátek samčího pohlaví. Jen v Německu je každoročně usmrceno na čtyřicet pět milionů kohoutků, celosvětově je to zhruba sedm miliard jedinců. Kohoutci totiž nemají v chovech nosnic využití a pro masný chov nejsou dostatečně rentabilní. Podle nového zákona nesmí němečtí zemědělci od nového roku kohoutky zabíjet. V druhé fázi opatření budou Němci muset nejpozději od roku 2024 využívat nové technologie, které umožňují rozpoznat pohlaví kuřete ještě ve vajíčku do sedmého dne po snesení, tedy dokud ještě necítí bolest.

„Je to nešťastná praktika, která se provádí po celém světě. Ale nepovažuji ji za eticky přijatelnou,“ uvedla německá ministryně zemědělství Julia Klöckner. „Proto se staneme první zemí, která zakáže vybíjení kuřat zákonem,“ dodala. Federální správní soud již v roce 2019 rozhodl o tom, že welfare zvířat musí převážit nad ekonomickými zájmy zemědělců – metoda drcení kohoutků tak byla povolena jen dočasně. I proto se nový zákon nelíbí ochráncům zvířat. Zákon měl totiž vejít v platnost již loni. Obávají se tak dalších průtahů.

Navíc nejen ochránci považují nové řešení za nesystémové. „Pokud někdo chce zavést welfare zvířat, musí v první řadě ukončit to kruté šílenství nadprodukce u nosnic,“ prohlašuje Martin Rücker, ředitel spotřebitelské organizace Foodwatch. „Co se týče nezměrného utrpení nosnic, nezmění to vůbec nic,“ dodává k novému zákonu. Proti jsou i samotní zemědělci, a to přesto, že většina z nich nové technologie na rozpoznávání pohlaví vítá. Obávají se totiž přílivu levnějších vajec ze zahraničí, volají proto po celoevropském zákazu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Klid před bouří. Omikron nejdříve zasáhne mladé, pak zranitelné, předpovídá infektolog

Klid před bouří. Tak označil aktuální pandemickou situaci v Česku infektolog a přednosta kliniky infekčních nemocí ve Fakultní nemocnici Brno Petr Husa. Nejdříve podle něj onemocní omikronem mladí, ti ale péči v nemocnicích ve velké míře potřebovat nebudou. Pak se bude situace zhoršovat, varoval. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) už tvoří v Česku omikron 80 % případů nákazy COVID-19.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Náklady na Green Deal se rovnají pěti českým rozpočtům. Na to nemáme, říká Středula

Náklady na přeměnu české ekonomiky podle evropské Zelené dohody budou astronomické. Podle odhadů se rovnají pěti českým rozpočtům, řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula (ČSSD). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že by přesnější účinek Green Dealu na Českou republiku přinesla dopadová studie, ta ale i přes opakované výzvy politických elit stále neexistuje.

Princ Charles touží poznat Lilibet, přišel s gestem smíru. Harry ho ale zřejmě odmítne

Princ Charles, otec Harryho a Williama, miluje roli dědečka. Podle zdrojů z Buckinghamského paláce ho proto velmi trápí, že od června neměl možnost vidět svou vnučku Lilibet. Svého mladšího syna tak pozval i s manželkou Meghan a oběma dětmi k sobě domů do Británie. Podle britských médií je to velmi velkorysé gesto. Jeho mladší syn je ale na pochybách a kvůli problémům s ochrankou na území Británie zřejmě odmítne.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

reklama

Domácí zpravodajství

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

reklama