reklama

Konec mletí kohoutků. Německo schválilo průkopnický zákon

Německo se stalo první zemí, která zakázala brutální zabíjení kohoutků.
Zdroj: Pixabay

Se začátkem příštího roku skončí v Německu praktika, při které jsou v chovech zabíjeni jednodenní kohoutci. Návrh nového zákona podepsala vláda. Kritici však upozorňují, že nové opatření není dostatečné.

reklama

Podpisem nového zákona se Německo stalo první zemí na světě, která zakáže zabíjení jednodenních kuřátek samčího pohlaví. Jen v Německu je každoročně usmrceno na čtyřicet pět milionů kohoutků, celosvětově je to zhruba sedm miliard jedinců. Kohoutci totiž nemají v chovech nosnic využití a pro masný chov nejsou dostatečně rentabilní. Podle nového zákona nesmí němečtí zemědělci od nového roku kohoutky zabíjet. V druhé fázi opatření budou Němci muset nejpozději od roku 2024 využívat nové technologie, které umožňují rozpoznat pohlaví kuřete ještě ve vajíčku do sedmého dne po snesení, tedy dokud ještě necítí bolest.

Díky novým technologiím je možné rozpoznat pohlaví kuřete ještš ve vejci.
Díky novým technologiím je možné rozpoznat pohlaví kuřete ještš ve vejci.
Zdroj: Pixabay

„Je to nešťastná praktika, která se provádí po celém světě. Ale nepovažuji ji za eticky přijatelnou,“ uvedla německá ministryně zemědělství Julia Klöckner. „Proto se staneme první zemí, která zakáže vybíjení kuřat zákonem,“ dodala. Federální správní soud již v roce 2019 rozhodl o tom, že welfare zvířat musí převážit nad ekonomickými zájmy zemědělců – metoda drcení kohoutků tak byla povolena jen dočasně. I proto se nový zákon nelíbí ochráncům zvířat. Zákon měl totiž vejít v platnost již loni. Obávají se tak dalších průtahů.

Zemdělci se obávají zvýšených nákladů, které se propíšou do ceny vajec i masa.
Zemdělci se obávají zvýšených nákladů, které se propíšou do ceny vajec i masa.
Zdroj: Pixabay

Navíc nejen ochránci považují nové řešení za nesystémové. „Pokud někdo chce zavést welfare zvířat, musí v první řadě ukončit to kruté šílenství nadprodukce u nosnic,“ prohlašuje Martin Rücker, ředitel spotřebitelské organizace Foodwatch. „Co se týče nezměrného utrpení nosnic, nezmění to vůbec nic,“ dodává k novému zákonu. Proti jsou i samotní zemědělci, a to přesto, že většina z nich nové technologie na rozpoznávání pohlaví vítá. Obávají se totiž přílivu levnějších vajec ze zahraničí, volají proto po celoevropském zákazu.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic

Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic

Pokud třítýdenní lockdown dostatečně nezlepší koronavirovou situaci v Česku, jsou ve hře přísná opatření na Velikonoce. Pro CNN Prima NEWS to v neděli uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj by mohly být restrikce, které platí od pondělí, ještě tvrdší. Babiš zároveň nevyloučil zavření českých hranic, před páteční tiskovou konferencí, na které nová nařízení oznamoval, prý jeho kabinet ne vše správně domyslel.

Andrej Babiš

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika se prý rozplakala po slovech svého muže, že kdosi chtěl zastřelit členy jeho rodiny. Ministerský předseda to uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové CNN Prima NEWS. Premiér v neděli ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že kvůli hrozbě manželku poslal mimo republiku, konkrétně do Dubaje, navzdory doporučením ministerstva zahraničí necestovat. Jeho žena webu Blesk zprávy sdělila, že se kvůli tomu „klepe“ a nic o tom nevěděla.

Na poslední chvíli velká změna. Ledecká vynechá mistrovství světa ve snowboardingu
Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Šmucler: S rouškami se to přehánělo. Zachrání nás očkování seniorů a promořenost
Registr očkování se nově otevírá lidem nad sedmdesát let. Prioritu má vyšší věk
Šéf Senátu: Část mzdy lidí na home office by mohli dostat potřebnější. Musíme se podělit
Další články
reklama
reklama