reklama

Konec mletí kohoutků. Německo schválilo průkopnický zákon

Se začátkem příštího roku skončí v Německu praktika, při které jsou v chovech zabíjeni jednodenní kohoutci. Návrh nového zákona podepsala vláda. Kritici však upozorňují, že nové opatření není dostatečné.

reklama

Podpisem nového zákona se Německo stalo první zemí na světě, která zakáže zabíjení jednodenních kuřátek samčího pohlaví. Jen v Německu je každoročně usmrceno na čtyřicet pět milionů kohoutků, celosvětově je to zhruba sedm miliard jedinců. Kohoutci totiž nemají v chovech nosnic využití a pro masný chov nejsou dostatečně rentabilní. Podle nového zákona nesmí němečtí zemědělci od nového roku kohoutky zabíjet. V druhé fázi opatření budou Němci muset nejpozději od roku 2024 využívat nové technologie, které umožňují rozpoznat pohlaví kuřete ještě ve vajíčku do sedmého dne po snesení, tedy dokud ještě necítí bolest.

„Je to nešťastná praktika, která se provádí po celém světě. Ale nepovažuji ji za eticky přijatelnou,“ uvedla německá ministryně zemědělství Julia Klöckner. „Proto se staneme první zemí, která zakáže vybíjení kuřat zákonem,“ dodala. Federální správní soud již v roce 2019 rozhodl o tom, že welfare zvířat musí převážit nad ekonomickými zájmy zemědělců – metoda drcení kohoutků tak byla povolena jen dočasně. I proto se nový zákon nelíbí ochráncům zvířat. Zákon měl totiž vejít v platnost již loni. Obávají se tak dalších průtahů.

Navíc nejen ochránci považují nové řešení za nesystémové. „Pokud někdo chce zavést welfare zvířat, musí v první řadě ukončit to kruté šílenství nadprodukce u nosnic,“ prohlašuje Martin Rücker, ředitel spotřebitelské organizace Foodwatch. „Co se týče nezměrného utrpení nosnic, nezmění to vůbec nic,“ dodává k novému zákonu. Proti jsou i samotní zemědělci, a to přesto, že většina z nich nové technologie na rozpoznávání pohlaví vítá. Obávají se totiž přílivu levnějších vajec ze zahraničí, volají proto po celoevropském zákazu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Maláčová: Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku

Aktualizováno

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení krizového ošetřovného pro případ lokálního uzavírání škol kvůli epidemii. Navrhuje dávku zvýšit ze 60 na 80 procent základu výdělku a vyplácet ji po celou dobu nařízené karantény. Kabinetu předá i návrh na navýšení minimální mzdy od ledna z nynějších 15 200 na 18 tisíc korun.

reklama