reklama

Konec mletí kohoutků. Německo schválilo průkopnický zákon

Německo se stalo první zemí, která zakázala brutální zabíjení kohoutků.
Zdroj: Pixabay

Se začátkem příštího roku skončí v Německu praktika, při které jsou v chovech zabíjeni jednodenní kohoutci. Návrh nového zákona podepsala vláda. Kritici však upozorňují, že nové opatření není dostatečné.

reklama

Podpisem nového zákona se Německo stalo první zemí na světě, která zakáže zabíjení jednodenních kuřátek samčího pohlaví. Jen v Německu je každoročně usmrceno na čtyřicet pět milionů kohoutků, celosvětově je to zhruba sedm miliard jedinců. Kohoutci totiž nemají v chovech nosnic využití a pro masný chov nejsou dostatečně rentabilní. Podle nového zákona nesmí němečtí zemědělci od nového roku kohoutky zabíjet. V druhé fázi opatření budou Němci muset nejpozději od roku 2024 využívat nové technologie, které umožňují rozpoznat pohlaví kuřete ještě ve vajíčku do sedmého dne po snesení, tedy dokud ještě necítí bolest.

Díky novým technologiím je možné rozpoznat pohlaví kuřete ještš ve vejci.
Díky novým technologiím je možné rozpoznat pohlaví kuřete ještš ve vejci.
Zdroj: Pixabay

„Je to nešťastná praktika, která se provádí po celém světě. Ale nepovažuji ji za eticky přijatelnou,“ uvedla německá ministryně zemědělství Julia Klöckner. „Proto se staneme první zemí, která zakáže vybíjení kuřat zákonem,“ dodala. Federální správní soud již v roce 2019 rozhodl o tom, že welfare zvířat musí převážit nad ekonomickými zájmy zemědělců – metoda drcení kohoutků tak byla povolena jen dočasně. I proto se nový zákon nelíbí ochráncům zvířat. Zákon měl totiž vejít v platnost již loni. Obávají se tak dalších průtahů.

Zemdělci se obávají zvýšených nákladů, které se propíšou do ceny vajec i masa.
Zemdělci se obávají zvýšených nákladů, které se propíšou do ceny vajec i masa.
Zdroj: Pixabay

Navíc nejen ochránci považují nové řešení za nesystémové. „Pokud někdo chce zavést welfare zvířat, musí v první řadě ukončit to kruté šílenství nadprodukce u nosnic,“ prohlašuje Martin Rücker, ředitel spotřebitelské organizace Foodwatch. „Co se týče nezměrného utrpení nosnic, nezmění to vůbec nic,“ dodává k novému zákonu. Proti jsou i samotní zemědělci, a to přesto, že většina z nich nové technologie na rozpoznávání pohlaví vítá. Obávají se totiž přílivu levnějších vajec ze zahraničí, volají proto po celoevropském zákazu.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Sport

Je*at papeže, měl křepčit Kamara se spoluhráči. Fanoušci Rangers ho označili za rasistu

Je*at papeže, měl křepčit Kamara se spoluhráči. Fanoušci Rangers ho označili za rasistu

A zase Glen Kamara. Na sociálních sítích koluje video, na kterém slaví hráči Rangers titul ve skotské fotbalové lize. Hlouček zpívá známý ostrovní hit Sweet Caroline, kterému ale změnil text a zakomponoval do něho urážku papeže. Mezi zúčastněnými je vidět i finský fotbalista Glen Kamara, který obvinil stopera Slavie Ondřeje Kúdelu z rasismu. Případem se už zabývá policie.

ON-LINE: Zahrádky vítají zpět své hosty, kontrolám neuniknou. Kde už se popíjí?
Rotační výuka na druhém stupni v pondělí skončí. Na VŠ se obnoví přednášky
Korupce je nebezpečnější než terorismus Hamásu. Vládne tu anarchie, tvrdí izraelský agent
Pěsti a kopance. Rozzuřený dav fotbalových fanoušků napadl policii, hlídka ujela
reklama
reklama
Barevné kamínky zaplavily Česko. Je to víc cool než lovení pokémonů, tvrdí děti i rodiče

Reportáž

Domácí zpravodajství

Lázně po prodělaném covidu? Na hrazený pobyt dosáhne zatím jen málokdo
Češi očkovaní v USA se nevyhnou karanténě. Absurdní, tepou experti ministerstvo
Další články
reklama
reklama